Jaarverslag 1976/1977 van de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen Het aantal deelnemende diensten steeg tot 69 per 31 december 1977. In de verslag periode werd vijfmaal vergaderd. De vergaderingen werden bevredigend bezocht, gemiddeld was de helft der aangesloten diensten ter vergadering vertegenwoordigd. Door vele niet ter vergadering aanwezige diensten werd schriftelijk een bijdrage aan de discussies geleverd. Op 27 april 1976 traden Th. J. Poelstra en dr. J. E. A. L. Struick als bestuursleden af. Met ingang van diezelfde datum luidde de bestuurssamenstelling: drs. F. C. Berkenvelder, gemeentearchivaris te Zwolle, voorzitter; drs. J. J. Temminck, gemeentearchivaris te Haarlem, vice-voorzitter; drs. J. N. T. van Albada, gemeentearchivaris te Tilburg, secretaris; P J. M. Wuisman, streekarchivaris Kwartier van Oisterwijk, penningmeester; G. W. G. van Bree, gemeentearchivaris te Roermond, lid; drs. C. O. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, gemeentearchivaris te Zutphen. lid. Het al dan niet institutionaliseren van de Kring was een veelvuldig op de agenda voorkomend discussiepunt. Besloten werd statuten te ontwerpen, maar de beslis sing over de invoering vooralsnog uit te stellen. Ten behoeve van de leden werd een aantal rapporten vervaardigd: 1. een rapport betreffende de bewaarkosten van archieven van particulieren; 2. een rapport betreffende de mogelijkheden te komen tot een stichting restauratie archiefbescheiden; 3. een rapport betreffende de gemeentelijk archiefinspecteur; 4. een rapport betreffende de positie van de medewerker in W.S.W.-verband; 5. een rapport betreffende de juridische status van de archieven van geseculari seerde kloosters; 6. een rapport betreffende de organisatie van het ambtelijk apparaat in de gemeente Goes en de positie van de gemeentearchivaris; 7. een rapport betreffende wensen en ideeën inzake een principiële herziening van de Archiefwet- Vertegenwoordigers van de Kring waren betrokken bij de totstandkoming van het rapport "normalisering bezoekersregistratie c.a." van een commissie van het Con vent van Rijksarchivarissen, namelijk L. C. M. Peters en Th. J. Poelstra- In de com missie voor de principiële herziening van de Archiefwet (meergenaamd de commis sie Yperlaan) wordt de Kring vertegenwoordigd door drs. J. N. T. van Albada. [118] De bespreking van het ALO-rapport vergde zeer veel tijd. Het standpunt van de ledenvergadering van de Kring dat het niet gewenst was vooruit te lopen op een definitieve uitspraak van de minister over de reorganisatie van het binnenlands bestuur en de daaruit voortvloeiende consequenties voor archiefzorg en archiefbe heer werd door de ledenvergadering van de Vereniging van Archivarissen in Neder land niet overgenomen. In de met de VAN ingestelde commissie ter herziening van bijlage IV van het ALO-rapport hebben voor de Kring zitting drs. F. C. Berken velder, drs. C. O- A. baron Schimmelpenninck van der Oije en C. R- Schoute. De commissie functiebeschrijving restaurateurs, bestaande uit mw. dr. W. C. Pieterse, drs. W. A. Fasel en drs. J. J. Temminck, zal binnenkort haar rapport aan de ledenvergadering uitbrengen. Op initiatief van de Kring is, in samenwerking met het Convent van Rijksarchiva rissen, een commissie zakenindex ingesteld met als taak te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is in verschillende plaatsen indices op uniforme wijze in te richten. Leden zijn mw. mr. M. M- Warning, drs. P. H- J. van der Laan en mr. T. N. Schel haas. De gesprekken met vertegenwoordigers van het Convent van Rijksarchivarissen gevoerd door drs. F. C. Berkenvelder en drs. J. N. T. van Albada inzake inbewa- ringgeving konden in de verslagperiode nog niet worden afgerond. In de ledenver gadering werd veelvuldig over deze kwestie gedebatteerd en werd de wens uitge sproken dat de minister zich baseert op de bestaande wettelijke bepalingen en op de adviezen 4 en 50 van de Archiefraad. Bij de bespreking van de problemen rond de werving, selectie, plaatsing en honore ring van aspirant-archiefambtenaren deed zich de omstandigheid gevoelen dat de gemeentelijke autonomie een bepaling van een uniforme gedragslijn in de weg staat. Negen leden namen deel aan een driedaagse cursus te Oisterwijk over personeels beleid en management, speciaal voor leden van de Kring samengesteld. Het ligt in de bedoeling vaker dergelijke cursussen te organiseren. Na uitvoerige discussies over de voorgenomen reorganisatie van het ambtelijk apparaat van de gemeente Goes werd de Raad van de gemeente Goes verzocht, gezien de tweeledigheid van de functie van de gemeentearchivaris als èn beheerder èn inspecteur, de functie van de gemeentearchivaris niet als een lijnfunctie maar als een staffunctie te beschouwen. Het Interprovinciaal Overleg van provinciale inspecteurs bleek helaas niet bereid tezamen met vertegenwoordigers van de Kring een rapport op te stellen over de problematiek rond de inspectie op zorg en beheer door de provinciale en de ge meentelijke archiefinspecties- Met de directie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werd overeenge komen in een van de reeksen van de V.N.G- een deeltje te doen verschijnen geheel gewijd aan de gemeente en zijn archieven. Drs. R. A. D. Renting treedt namens de Kring als redacteur op. Met de directie van de afdeling M.M.A. van het ministerie van C.R.M. werd onder meer gesproken over een door de Kring gewenste ruimere toepassing van artikel 27 tweede lid van de Archiefwet. Betreffende de samenstelling van de Archiefraad werd [119]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 12