Personalia N.B. Overijssel is het werkterrein van onze eerbiedwaardige oudere zuster, de Ver- eeniging tot beoefening van Overijsselsch Regt en Geschiedenis. Gaarne aanvulling en verbetering van deze lijst en, indien enigszins mogelijk, sum miere aanduiding van de aard van de rechtsbronnen die naar Uw oordeel voor uit gave in aanmerking zouden kunnen komen. Thematisch 3. Bestaat er een lacune op het gebied van de uitgave van rechtspraak? Hoe moet deze opgevuld worden? Van het hof van Holland en Zeeland zijn en worden de oudste memorialen uitgege ven. OVR publiceerde Leidse kenningboeken, Drentse ordelen en Gelderse wyse- nissen. Dat waren tekstuitgaven; daarnaast gaf OVR een toegang op rechtspraak uit in de vorm van chronologische lijsten op de sententies van de Grote Raad van Mechelen. OVR kon dit doen, daar de voor Holland voornaamste procesbundels waren uitgegeven door de werkgroep-Grote Raad (Z.W.O.-project). Komt ook andere rechtspraak voor uitgave van vonnissen, dossiers of van toegangen in aanmerking? Hoe staat het in dit verband met de criminele rechtspraak? Met de rechtspraak op lokaal niveau (stadsrechten)? Moet hieraan begonnen worden? Over welke perioden? 4. Welke sociaal-economische rechtsbronnen (gilderechten enz.) die voor uitgave in aanmerking zouden kunnen komen, zijn U bekend? 5. Wat is U mening over de uitgave van rechtsbronnen op het gebied van het water- schaps- en heemrecht? Heeft U suggesties? 6. Bestaat er behoefte aan uitgave van plakatenlijsten voor andere gewesten dan Gro ningen, Drenthe, Overijssel en (in voorbereiding) Gelre en Zutphen? 7. Het gevoelen is dat aandacht besteed zou moeten worden aan de uitgave van of een repertorium op de verdragen die vóór 1795 door steden, gewesten en de Generaliteit met andere steden, gewesten en staten gesloten zijn. Wat is Uw mening en kunt U aanwijzingen geven? 8. In Duitsland bestaat vanouds grote belangstelling voor de middeleeuwse stadboeken. In Nederland is een bekend voorbeeld de "Oudste Foliant" van Kampen (uitgegeven door Overijsselsch Regt). OVR heeft o.a. uit het oudste actenboek van Dordrecht een keuze gepubliceerd. Is er nog ander dergelijk materiaal voorhanden en zou een gehele dan wel gedeeltelijke uitgave aan te raden zijn? 9. Zijn er collecties juridische adviezen bewaard gebleven die voor uitgave in aanmer king zouden kunnen komen? 10. Welke soort rechtsbronnen mist U hetzij in dc door OVR uitgegeven bronnen hetzij in vorenstaande vragen? Methodisch 11. Dient OVR meer dan tot dusver ook toegangen tot archieffondsen uit te geven (voor beelden: plakatenlijsten, chronologische lijsten)? Heeft U suggesties op dit punt? 12. Wat is Uw mening over zg. microfilm-publikaties: rechtsbronnen uitgegeven niet in getranscribeerde vorm, maar op microfiche (of in xerokopie)? Heeft U wellicht sug gesties voor zo'n publikatie? Fibula-prijs 1978 De Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis en de Uitgeverij Fibula-Van Dishoeck loven, met medewerking van het Nederlands Historisch Ge nootschap en de Vereniging van Geschiedenisleraren in Nederland, prijzen uit ter bekroning van een oorspronkelijke en onuitgegeven studie in de Nederlandse taal van een auteur beneden de 35 jaar, die een onderwerp op het gebied van de Neder landse geschiedenis in de ruimste zin des woords behandelt op een voor de be- [92] langstellende leek, in het bijzonder voor jonge mensen, bevattelijke wijze. De studie zal tenminste 30.000 en ten hoogste 40.000 woorden omvatten en moet in viervoud, met de schrijfmachine vervaardigd, vóór 15 september 1978 bij de secretaris van de jury, postbus 268 te Haarlem worden ingezonden. Inzendingen dienen anoniem te zijn en voorzien van een motto. Dit motto moet worden herhaald op een gesloten enveloppe, waarin zich naam en adres van de inzender bevinden. De eerste prijs bedraagt 1500,de tweede 500,De met de eerste prijs bekroonde studie wordt indien de schrijver hiermee instemt, in het fonds van Fibula-Van Dishoeck uitgegeven. Reglement van de prijsvraag en nadere informatie kunnen worden verkregen bij de secretaris van de jury, postbus 268 te Haarlem. Op 23 november 1977 werd in het schip van de Martinikerk te Groningen het eerste exemplaar van het magnum opus van de heer A. Pathuis, oud-hoofdarchivist bij het Rijksarchief in Groningen, getiteld Groninger gedenkwaardigheden, -schet sen, wapens en huismerken 1298-1814 (Van Gorcum en Comp. B.V., Assen 1977), aangeboden aan de Commissaris der Koningin mr. E. H. Toxopeus. Daarbij waren behalve de heer en mevrouw Pathuis o.a. tegenwoordig drs. J. Fox als vertegenwoor diger van de algemene rijksarchivaris, rijksarchivaris mr. J. H. de Vey Mestdagh en zijn voorganger dr. W. J. Formsma en de gemeentearchivaris drs. J. F. J. van den Broek en diens voorganger mr. dr. A. T. Schuitema Meijer. Bij zijn afscheid als gemeentearchivaris van Maastricht per 1 januari 1978 werd mr. dr. H. H. Wouters bij bevordering benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op 20 december 1977 zag hij zijn loopbaan bekroond met de opening van het nieuwe archiefgebouw aan de Grote Looiersstraat 17. Tot zijn opvolger werd benoemd drs. A. H. Jenniskens. Op 1 januari 1978 werd de heer J. F. Driessen officieel benoemd tot gemeentearchi varis van Kerkrade. Op dezelfde datum volgde de heer J. G. L. P. Rehm de heer G. F. Couwenberg op als archivaris van Waalwijk. Per 1 maart 1978 heeft dr. I. H. van Eeghen de Amsterdamse Gemeentelijke Ar chiefdienst, waaraan zij sedert 1944 verbonden was, met pensioen verlaten. Van 1 mei 1951 af was zij adjunct-archivaris. In deze functie werd zij opgevolgd door drs. P. H. J. van der Laan. Bij haar afscheid op 2 maart werd zij in de raadzaal ten stadhuize toegesproken door burgemeester W.Polak, die haar benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau bekend maakte. Prof. mr. H. de la Fontaine Verwey, oud-voorzitter van het genootschap Amstelodamum, bood een Liber Amicorum [93]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 52