De 400 Serie is een revolutionaire ontwikkeling op het gebied van ultrasone lasapparatuur. Generator, converter, lasstatief en bedieningsorganen zijn samengebouwd tot één kompakt geheel. Lasapparaten uit de 400 serie zijn verkrijgbaar met een uitgangsvermogen tot 1300 Watt. Door de smalle konstruktie kunnen meerdere apparaten uit deze serie naast elkaar worden gemonteerd voor het aan de lopende band lassen van grote werkstukken. De grondplaat vervalt dan meestal. De kolommen worden zodanig in een speciale mal geschroefd dat ieder apparaat de gunstigste stand t.o.v. het werkstuk inneemt. Bovendien kunnen de pneumatische hef- en daalinrichting en de converter direkt tegen de kolom worden ge- [494] monteerd. Simultaanbediening van de lasapparaten is mogelijk met één generator en een serietijdschakelaar met maximaal 8 uitgangen. Model 150 Beschrijving De modellen uit de nieuwe 400 serie ultrasone lasapparaten van Branson resultaat van jarenlange ervaring en research zijn opgebouwd uit de volgende onderdelen: 1. Statief bestaande uit een stabiele voetplaat met ingebouwde tweehands veiligheidsbediening en noodstop, een zwaar uitgevoerde kolom en een pneumatische hef- en daalinrichting. 2. Generator een volledig getransistoriseerde vermogens-oscillator met een gestabiliseerde uitgangs frequentie van 20 kHz. De generator is standaard ingebouwd in het lasstatief. Op aanvraag is de generator ook als aparte unit verkrijgbaar. 3. Elektronische programmeur voor het instellen van lastijd en nadruktijd tussen 0.05 en 6 seconden. Als module ingebouwd in het lasstatief. 4. Energieomvormer of converter de door de generator afgegeven elektrische energie wordt door een elektrostriktief element in de converter omgezet in mechanische energie met een zelfde frequentie. Het elektrostriktieve element bestaat uit schijven keramisch materiaal, lood-zirconaat- titanaat. Als over deze zg. PZT schijven een potentiaalverschil wordt aangelegd ont staat er een elektrisch veld met het lood-zirconaat-titanaat als dielektrikum. Afhanke lijk van de richting van het elektrische veld wordt de PZT schijf dikker of dunner (elektrostriktie). De elektrische wisselspanning van de generator wordt dus omgezet [495]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 72