vernieuwing: vlak maken en in plano bewaren, beval Van Buijtenen reeds voor deze bijzondere gevallen de oorspronkelijk door hem voor kostbare kaarten en prenten ontwikkelde ladenkasten van het fabrikaat Jezet aan4. Het fixeren van de charters op de ladebodem werd evenwel in eerste instantie niet voorzien. Dit is echter nood zakelijk om het krullen van de charters en het schuiven tegen en over elkaar van de stukken te voorkomen. De laden van de genoemde Jezetkasten met melinexbodem kunnen worden gehandhaafd. In de laden worden aan de binnenzijde twee U-profiel tjes aangebracht, waarin dubbele strippen van makrolon over de gehele breedte van de lade worden geklemd. De charters worden tussen deze strippen geklemd. Des gewenst kunnen nog zegelbeschermers worden aangebracht. Het aantal charters per lade dient van geval tot geval bekeken en vastgesteld te worden. De beschermende makrolon zegelhoezen worden niet aan de melinexbodem vastgelast maar bevestigd aan de makrolon strippen. Met dergelijke voorzieningen kan een lade met charters zelfs verticaal worden vervoerd. Het verdient aanbeveling om naast de charters genoemd in bovenstaande catego rieën ook de oudste charters daterend van vóór een bepaald jaar bijv. 1300 volgens dit systeem liggend te bewaren. Samenvatting In het hiervoor beschreven aangepaste "systeem Van Buijtenen" zijn alle voordelen van het oorspronkelijke systeem gehandhaafd, de nadelen daarentegen worden gro tendeels opgeheven. Behalve de gespecificeerde verbeteringen, die in de voorgaande vergelijkende beschrijving worden opgesomd, springen enkele voordelen bijzonder in 't oog. Op de eerste plaats elimineert het gebruik van één soort kunststof bij hechte verbindingen het gevaar van ongewenste chemische reacties. Maar bovendien is de verpakking in zijn totaliteit in haar technische uitvoering sterk vereenvoudigd en aanzienlijk minder arbeidsintensief en dus in dit opzcht kostenbesparend. Het basismateriaal makrolon is weliswaar duurder dan melinex, maar door het vervallen van perspexstrippen, perspexringen, kartonnen ophangstrippen, drukknoppen enz. wordt het nieuwe procédé per charter goedkoper afgezien nog van de hiervoor genoemde besparing van arbeidskosten. Op aanbeveling van de Commissie is de Rijksarchiefdienst overgegaan tot de aan schaf van twee ultrasoon lasapparaten t.w. het tafelmodel 420 en het pistoolmodel H.G. 150 van de firma Branson te Soest (zie Bijl. IV) en een vacuumvorm apparaat Illig KFG 37 t.b.v. de vervaardiging van de zegelbeschermers. De lasapparaten zul len volgens een roulatieschema aan de Rijksarchieven ter beschikking worden ge steld. Hierbij kan opgemerkt worden, dat met behulp van deze lasapparaten ook omhulsels voor kaarten en platen vervaardigd kunnen worden. Uit de praktijk is ge bleken dat ook melinex met deze apparaten gelast kan worden. December 1977. De Commissie Charterberging. 4 Zie het eerste in noot 2 genoemde artikel, in het bijzonder blz. 199-200. [488 BIJLAGE I III Enige gegevens over Polyesterfolie (Melinex) en enkele kleefstoffen, ge noemd in voorgaande Mededeling van de rijksarchivaris in Utrecht, de heer dr. M. P. van Buijtenen Polyesterfolie Dit produkt wordt in Europa geleverd onder de naam "Melinex", producent I.C.I. (Impe rial Chemical Industries Ltd.), Millbank, London S.W.I, England. In Amerika is hetzelfde produkt op de markt onder de naam "Mylar", producent E. J. Dupont de Nemours and Co. Inc., Wilmington 98, Delaware, U.S.A. Formule: Polyethyleen terephthalaat. Uit de formule blijkt dat er geen stikstof-, zwavel- of chlooratomen in de verbinding voorkomen, zodat wanneer er ontleding zou plaatsvinden geen schadelijke stoffen als zou zuur of zwavelzuur kunnen ontstaan. Van ontleding is onder normale omstandigheden echter geen sprake. Melinex is bijzonder verouderingsbestendig en in de tien jaar dat het in Nederland in gebruik is, werd geen enkele verandering geconstateerd. Melinex smelt bij ca. 260°C en begint tevens bij deze temperatuur pas te ontleden, zodat de folie zeer warmteresistent is. Het zelfde geldt voor de lichtbestendigheid. Langdurige belichting in de "Xenotest" (een kunstmatige verouderingsapparatuur) heeft geen vergeling of veranderingen in flexibiliteit tot gevolg. Melinex bevat geen toevoegingen als bijv. weekmakers. Het bovenstaande resumerend kan worden gezegd, dat Melinex een kunststof is met bij zonder gunstige eigenschappen voor het gebruik in Musea of andere instellingen van kunstbescherming. Een grote "range" in dikte, nl. van 6,35 micron (6,35 X 10-3mm) tot 2,54 micron (2.54 X KMmm) is verkrijgbaar. Dubbelzijdig klevend plakband Het plakband is: OF301 double faced polyester tape. Het band zelf bestaat uit polyester, identiek aan de "Melinex" of "Mylar". De kleefstof is "Permanent" S277. Volgens de leverancier is de kleefstof op basis van synthetische rubber. De kleefstof is goed warmteresistent. Een temperatuur van 100°C gedurende 72 uur geeft geen aantoonbare vermindering in kleefkracht of een vergeling te zien. Dit wettigt de veronderstelling dat het plakband in de praktijk vele jaren zal meegaan. Enkelzijdig klevend folie Het folie heet: fascal 700 clear en is eveneens gemaakt van polyester. De kleefstof is: "Permanent" S232. Deze kleefstof is eveneens op basis van synthetische rubber. Een verhitting op 100°C gedurende 72 uur geeft geen aantoonbare veranderingen te zien. De fabrikant geeft op dat de kleefstof ontwikkeld is met een grote bestendigheid tegen [489]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 69