kunststoffen voelt de Commissie zich genoopt duidelijk vast te stellen, dat tot nu toe nog nooit verpakkingsmaterialen voor archivalia aan een zo diepgaand onderzoek zijn onderworpen. Zij heeft de overtuiging dat een aantal van de tot nu toe zonder enige bedenking gebruikte materialen enkel omdat zij "natuurlijk" zijn bij een soortgelijk onderzoek zonder meer afgekeurd zouden worden. Een steekproefsgewijs onderzoek naar de zuurgraad van charterenveloppen in het Rijksarchief te Maas tricht toont aan, dat slechts een zeer gering aantal enveloppen neutraal reageerde (zuurgraad 7, 0,5). Het merendeel had een zuurgraad, die schommelde tussen 5 en 6, ook de speciale, door het Algemeen Rijksarchief verstrekte, charterenveloppen vielen onder deze categorie. Opgemerkt dient nog te worden dat de zuurgraad van enveloppen van één partij sterk kon verschillen, hetgeen er op wijst dat de fabrikant aan dit aspect geheel geen aandacht besteedt. Daarnaast waren vele enveloppen ge kleurd met een kleurstof, die onder invloed van vocht een sterke neiging tot migreren had. De gevolgen hiervan zijn b.v. duidelijker zichtbaar bij papieren stukken, die na enkele tientallen jaren de kleur van de verpakking hebben overgenomen, een ver schijnsel dat men in ieder archief kan aantreffen. Vooruitlopend op de resultaten van het laboratoriumonderzoek werd door het res tauratie-atelier van het Rijksarchief in Utrecht verder geëxperimenteerd met het ge bruik van het materiaal makrolon als verpakkings- en bergingsmateriaal zowel voor het omhulsel als voor de zegelbeschermer. Het T.N.O. vervaardigde bij wijze van proef een aantal zegelbeschermers uitgaande van het Keulse model, dat zich leent voor massaproductie. Voor het ultrasoon aan elkaar lassen (sealen) van de twee zij den van het omhulsel en het bevestigen van de zegelbeschermer werd gebruik ge maakt van een tweetal apparaten van de firma Branson te Soest, te weten het tafel model 420 met verschillende laskoppen en het pistoolmodel. (Bijl. IV). Aangezien het ultrasoon lassen een nieuw procédé in het systeem van charterberging is, volgt hierna een beschrijving hiervan. Ultrasoon lassen is eigenlijk het aan elkaar hechten van themoplastische kunststoffen door middel van ultrasone trillingen. Al leen gelijksoortige materialen kunnen op deze wijze goed aan elkaar worden gelast. Het principe van ultrasoon lassen is dat ultrasone trillingen (zeer hoge frequentie) toegevoegd worden aan de op elkaar te bevestigen onderdelen. Deze trillingen plan ten zich in het materiaal voort naar de lasnaad. Tengevolge van de wisselende druk en wisselende schuif krachten wordt op de lasnaad warmte geproduceerd waardoor beide delen in elkaar vloeien. Men neemt echter aan, dat de verbinding niet alleen tot stand komt door smelten maar dat tengevolge van de ultrasone trillingen in de smeltzone de lange molecuulketens van de kunstof gebroken worden en zich dan verder weer met andere gebroken ketens verbinden. De lastijden variëren van 0.2 se conde tot 4 seconden, dit dient door de restaurateur proefondervindelijk te worden vastgesteld. De hierna volgende schematische voorstelling geeft de bewerkingen van de verpak king van een charter in het omhulsel en het vastzetten van het (de) zegel(s) in de zegelbeschermer(s) aan. [485 Schematische voorstelling van de bewerkingen. r'V - Het geprepareerde charter in positie leggen op foil - Zegelbesc'nermingshoss in positie plaatsen en vastlassen. - Folie dubbelslaan 2. - Voor- en achterzijde van het orn hulsel aan elkaar lassen, te begin nen met de ophanghuls. - Daarna het charter vastzetten door 1 randen op enkele plaatsen folie aan lassen. - Etikethouder lassen. T O 3. - Ophanghuls over op'nangstaaf in de kast schuiven.

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 67