TVPinVM hTT' VfrteterKd,e ch"terbewaring. Motieven en proeven. Met bijlagen I-V, in. Nederlands archievenblad, jrg. 69, 1965, blz. 85-113 archivaha Verkenning een onderontwikkeld gebied: Materiële zorg voor archrvaha, in. Etudes concernant la restauration d'archives, de livres et de manus- 193-207 °Ver r6StaUratle Va" archief' boeken en handschriften. Brussel, 1974, blz. zu Utrechtendne', A°dhCrne VrkUnden; Und Kartenaufbewahrung im Reichsarchiv zu Utrecht, in. Der Archivar, Jhrg. 26, 1973, Sp. 659-664. [480] wikkelde nieuwe systeem uiteen'. Voor exacte informatie over dit systeem dat reeds spoedig als systeem Van Buijtenen" in archiefkringen in binnen- en buitenland algemene bekendheid en waardering verwierf, wordt dan ook naar deze en andere publikaties van zijn hand verwezen*. Toch voldoet zoals ieder nieuw systeem ook het "systeem van Buijtenen" niet op alle punten en is het in sommige gevallen moeilijk toe te passen, met name bij charters die op een of andere wijze van het gewone type afwijken, b.v. stukken met grote en zware opgedrukte zegels, transfixen, waarbij soms een vrij groot aantal stukken door middel van zegelstaarten aan elkaar zijn gehecht enz. Bovendien bleek bij een tienjarige ervaring met dit systeem met name in de Rijks archieven te Utrecht en Arnhem, dat een aantal onvolkomenheden, die in het begin met voorzien waren, zich na verloop van tijd manifesteerden. Ook in het Stadsarchief in Keulen, waar men het "systeem Van Buijtenen" overnam, heeft men meteen de noodzaak gevoeld enkele wijzigingen aan te brengen. De noodzaak van een diepergaande bestudering van het probleem moge hiermee reeds duidelijk zijn, in 't bijzonder dient de aandacht gevestigd te worden op de twee aspecten, waaronder het probleem der charterberging kan beschouwd worden. 1. Op de eerste plaats is er het materiële aspect. Pebkament is een materiaal dat duidelijk onderhevig is aan verandering en slijtage. Het verhardt, breekt op de vouwen, schilfert etc. hetgeen tekstverlies veroorzaakt, aangezien de hechting aan perkament niet zo sterk is als bij papier. Door de traditionele wijze van bewaring in opgevouwen toestand noodzake lijk wegens de vaak grote afmetingen van de stukken was het perkament vooral op de vouwen sterk aan genoemde beschadigingen onderhevig. Bovendien zijn de meeste charters voorzien van meestal fragiele zegels, die een verantwoorde be- waringswijze sterk medebepalen. 2. Op de tweede plaats is het inhoudelijke aspect van deze stukken medebepalend voor de zorg die aan de bewaring dient te worden besteed. Immers meestal vor men de op deze wijze vastgelegde oorkonden de oudste bestanddelen van een archief en daarmee de meest waardevolle. Dit is de reden om het probleem der charterberging als een van de belangrijke pro blemen in het geheel der archivistische aktiviteiten te zien. Duidelijk is ook, dat de volkomen verouderde berging opgevouwen in enveloppen, staande of liggende in dozen op zo kort mogelijke termijn verlaten moet worden. Ook in het archiefwezen dient in deze tijd gebruik te worden gemaakt van moderne technische vindingen en verworvenheden en dienen met name de in de laatste decennia in grote getale ont wikkelde kunststoffen juist bij conservering en berging van de archivalia te worden toegepast. Het is de grote verdienste van Van Buijtenen, dat hij als eerste hiertoe is overgegaan. Hoewel kunststoffen reeds ver voor de 2e wereldoorlog bekend waren men denke aan het bakeliet is de verscheidenheid op dit moment te danken aan de enorme ontwikkeling in de chemische industrie in de jaren na de oorlog. Hoge drukken en hoge temperaturen konden door de chemisch-technologische ontwikkeling goed in de hand worden gehouden en het is dus volkomen verklaarbaar, dat het alleszins aan te bevelen zou zijn om ook voor de berging van charters een keuze te doen uit de in grote getale aangeboden moderne kunststoffen, die eigenschappen hebben en verwer kingsmogelijkheden bieden, die bij bruikbare "natuurlijke" materialen niet voor han den zijn. Dat de keuze van Van Buijtenen op melinex viel ligt voor de hand, omdat deze polyesterfolie bij het Centraal Laboratorium reeds voor andere doeleinden in gebruik was en bovendien als verpakkingsmateriaal een helderheid had, die raadple ging van het charter zonder verwijdering van omhulsel mogelijk maakte, en verder geen voor het perkament enz. nadelige stoffen bevatte. (Zie Bijl. I, rapp. C.L. dd. 27 aug. 1965). Melinex had echter ook een nadeel: deze stof is niet thermoplastisch en liet zich dus op geen enkele wijze tot bruikbare zegelbeschermers verwerken, zodat men zich moest behelpen met ringen van perspex. Bij toepassing van het "systeem Van Buijtenen" in binnen- en buitenland werd reeds spoedig naast het niet geheel bevredigende ophangsysteem van het omhulsel de arbeidsintensieve wijze van het vastzetten van de charters en de uithangende ze geijs) als het zwakste punt in de overigens voortreffelijke methode van charterber ging ervaren. Het is vooral het Stadsarchief van Keulen, dat genoodzaakt om in verband met nieuwbouw het probleem van de berging van circa 60.000 charters onder ogen te zien verbetering, perfectionering en vooral een minder arbeidsin tensieve wijze van vervaardiging van omhulsel en zegelbeschermer(s) wist te ont wikkelen3. Volgens het gevoelen van de commissie heeft men in Keulen inderdaad verbeteringen weten aan te brengen voor wat aangaat de ophanging van het charteromhulsel, de bevestiging van het charter in het omhulsel en de zegelbescherming. De commissie was reeds in het beginstadium van haar werkzaamheden tot de con clusie gekomen, dat het "systeem Van Buijtenen" voor de hangende berging van charters, met de wijzigingen aangebracht door het Stadsarchief van Keulen in prin cipe een uitstekende wijze van berging en bewaring van een groot gedeelte van de voorhanden charters is. Niet alleen uit het oogpunt van veilige bewaring, waardoor behoud tot in de verre toekomst van deze belangrijke archivalia verzekerd is maar ook uit het oogpunt van raadpleegbaarheid is dit systeem bijna ideaal te noemen. Bezwaren tegen het systeem vloeien vooral voort uit het feit, dat het vervaardigen van het verpakkings- en bergmateriaal zeer arbeidsintensief en daardoor kostbaar 3 H. Stehkamper, Die Urkundenverwahrung im Historischen Archiv der Stadt Köln, in: Der Archivar, Jhrg. 28, 1975, Sp. 157-164. [481]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 65