spronkelijke conditie terug te brengen: uitgedroogd en hard geworden perkament wordt weer soepel gemaakt door impregnering met natuurlijke vetten en eiwitten of kunstmatige vervangers hiervan; bros geworden waszegels kunnen met behulp van opgeloste was/harsmengsels weer hun oude aanzien en sterkte grotendeels terug krijgen terwijl met behulp van dezelfde natuurlijke materialen beschadigingen bij gewerkt kunnen worden. De conservering van papier stelt ons voor grotere technische problemen. Deze pro blemen zijn nog het geringste bij het kwalitatief goede 18e eeuwse en oudere lompen papier. Meestal is hierbij het inbrengen van een nieuwe lijming voldoende. Voor veel grotere problemen zal ons de conservering van de kwalitatief veel slechtere 19e en 20e eeuwse papieren stellen. Veelal is hier de basis van het papier de uit celluloseketens bestaande vezels aangetast door het uiteenvallen van deze ketens. Tot nu toe kan men deze papieren alleen versterken door doubleren of cacheren. Beide methodes zijn verre van ideaal en arbeidsintensief. Vooral op dit terrein is research dringend gewenst. Naast de normale gebruiksslijtage zijn vooral talloze soorten schimmels en hakte nen verantwoordelijk voor het verval van archivalia. Dringend gewenst is een onder zoek naar effectieve bestrijdingsmethodes van deze mikro-organismen en naar pre ventieve maatregelen in de depots. Aangezien deze aantasting normaal pas in een vergevorderd stadium geconstateerd wordt, mag hierover zeker niet te licht worden gedacht. Onder het conserveren dient mede verstaan te worden het schoonmaken van ver vuilde oppervlakken, in het bijzonder ook van zegels. Gezien de grote verschillen in de gebruikte materialen en de vele en veelsoortige kwalen waaraan deze kunnen lij den zal het conserveren in de toekomst het meest omvangrijke en tevens het meest veelzijdige onderdeel zijn van de zorg voor de materiële toestand. Tot de meest spectaculaire werkzaamheden in het onderdeel van de zorg voor de materiële toestand behoren ongetwijfeld de restauraties. Onder restaureren in strikte zin verstaan wij het herstel van beschadigde stukken: perkament waarin de oor zaken kunnen verschillend zijn gaten zijn gevallen, zegels die in een klein of groot aantal stukken zijn gebroken en waarvan vaak stukken ontbreken, papier waarvan door het afbrokkelen van de randen grote stukken verloren zijn gegaan, kaarten die gescheurd zijn enz. In dergelijke gevallen kan niet volstaan worden met het conser veren van hetgeen behouden bleef maar moeten de gaten gevuld en de ontbrekende stukken van de zegels aangevuld worden. Op dit punt werden en worden door onze ervaren restaurateurs werkelijk frappante huzarenstukjes uitgehaald De in 1973 gehouden tentoonstelling "Spiegel van behoudenis" gaf indrukwekkende voorbeeelden van goed geslaagde restauraties. Deze tentoonstelling heeft trouwens in het bijzonder bijgedragen tot een beter inzicht in de problematiek aan conservering en restaurering verbonden en heeft aan de bewustwording van het belang van de materiële verzorging een grote stoot gegeven. Typische restauratiewerkzaamheden zijn o.m. het z.g. "instukkeren" van gaten in charters, kaarten e.d.; het herstellen en bijwerken van leren en perkamenten boek- [468 banden; het verwijderen van vlekken in papier en perkament; en het invullen van ontbrekende delen van zegels en zegelfragmenten. Voor wat papier betreft: de gaten kunnen worden gedicht met papier van gelijke soort en kwaliteit, waarna het geheel met Japans papier wordt overplakt, ofwel kunnen deze met papierpap worden ingevuld of via een meer gemechaniseerde vorm door middel van z.g. aanvezelen. Thans enige woorden over de restauratie-ethiek. Bij het verloren gaan van gedeelten van de informatiedrager kunnen ook gedeelten van de informatie zelf, van de tekst, verdwenen zijn. Gezien het feit, dat aan de informatie meestal juridische bewijs kracht wordt toegekend, mag verloren gegane informatie, dus delen van de tekst van een oorkonde, stukken van een zegel b.v. nooit worden gereconstrueerd. Op dit punt wijken de regels van wat wij noemen onze restauratie-ethiek af van die welke ge hanteerd worden bij restauraties van antiquiteiten in het algemeen. Vooral bij zegelrestauraties kan op dit punt de verleiding groot zijn. Praktisch is het mogelijk met behulp van een mal van een ander exemplaar van hetzelfde zegel de ontbrekende delen van een beschadigd zegel bij te gieten. Indien onomstotelijk vaststaat, dat voor beide zegels hetzelfde zegelstempel is gebruikt zou het geoorloofd kunnen zijn uit esthetische overwegingen de ontbrekende zegelfragmenten maar dan in een af wijkende kleurtint bij te gieten. Gelijke problemen doen zich voor bij de restauratie van gekleurde wapentekeningen op een kwartierstaat b.v.; slechts wanneer de kennis van de kleur verkregen wordt aan de hand van resten op de tekening zelf mag men deze opnieuw aanbrengen. Het inkleuren van wapens aan de hand van andere afbeeldingen of beschrijvingen lijkt mij niet verantwoord. Uit deze wellicht wat extreme voorbeelden moge blijken, dat zich bij de restauratie problemen kunnen voordoen die weloverwogen beslissingen vragen. Bij de restau ratie van oude banden zal zelfs in de meeste gevallen een keuze gedaan moeten worden t.a.v. hetgeen behouden moet worden en wat vervangen kan worden. Te vaak werden in het verleden de oude banden in onze archieven vervangen door eigentijds maar tamelijk fantasieloos en onaangepast bindwerk. De verantwoordelijkheid voor en de uitvoering van de zorg voor de materiële toestand Na deze uiteenzetting zal het U duidelijk geworden zijn, dat weliswaar de eigenlijke restauratiewerkzaamheden als top van de gehele zorg voor de materiële toestand van archivalia beschouwd kunnen worden, waarvoor kennis en kunde van het hoog ste niveau vereist worden, daartegenover staat dat m.i. de zorg voor een goede be waring en conservering van de stukken in feite veel belangrijker en omvangrijker is. Restauratie is slechts een onderdeel zij het dan een belangrijk onderdeel van de zorg voor de materiële toestand. M.i. dient in het beleid en de organisatie van de archiefdiensten meer aandacht gegeven te worden aan de zorg voor de materiële [469]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 59