moderne materialen vastgelegd b.v. computerbanden, raadpleegbaar blijft, verdient nadere bestudering. Intussen blijft de toestand in de depots van oudere gebouwen talrijke problemen geven, 't Is juist in deze depots, dat regelmatige en intensieve controle van de mate riële toestand noodzakelijk is. Dit achterwege laten onder het motto, dat een rede lijke beheersing van temperatuur en vochtigheid toch niet mogelijk is betekent de kop in 't zand steken en het verval maar op zijn beloop laten. Behalve de toestand van de ruimten is de wijze van berging en verpakking van stuk ken van grote betekenis. Het systeem Van Buijtenen zoals dit in de laatste jaren verder ontwikkeld is, biedt naar we mogen aannemen, een vrij ideale wijze van op berging voor de charters. Het is de grote verdienste van Van Buijtenen geweest, dat hij de stap heeft gewaagd van de klassieke materialen karton, papier -naar de in de laatste decennia in grote getale ontwikkelde kunststoffen voor de berging en verpakking van de charters. De door het Convent van Rijksarchivarissen ingestelde commissie Charterberging heeft zich uitgaande van het systeem Van Buijtenen, daarbij gebruik makende van verbetering in het Stadsarchief van Keulen aange bracht, vooral bezig gehouden met de grote arbeidsintensiviteit van het te vervaar digen verpakkingsmateriaal. Door uiteindelijk op een andere kunststof, n.l. makro- lon i.p.v. melinex, over te gaan, kon het procédé van vervaardigen van de hangmap pen in belangrijke mate versneld en verbeterd worden. Ook werd het systeem van liggende berging door Van Buijtenen reeds in aanleg ontwikkeld voor uitzonder lijke formaten en soorten van charters verder ontwikkeld en kon een bevredigende oplossing gevonden worden voor het fixeren van de charters in de laden van de planokasten. Kon op deze wijze in de laatste jaren t.a.v. de berging van de belangrijkste en kost baarste maar in aantal verreweg het geringste aantal archivalia een belangrijke ver betering worden bereikt, t.a.v. de berging van de bijna onoverzienbare massa losse stukken wijkt de methode van berging in de meeste archiefbewaarplaatsen nauwe lijks af van die van generaties geleden. Mijn indruk is, dat de verpakking in omslagen en deze in portefeuilles nog steeds overwegend is. Geen enkele archiefbewaarder, met enig gevoel voor de materiële toestand der stukken, zal ontkennen dat deze archiefverpakking in feite moordend voor het stuk is: door het strak vastsnoeren van de linten worden de zijranden van de stukken onherroepelijk beschadigd, terwijl dit eveneens gebeurt met de beneden rand, die over de kastplank schuift en de bovenrand, die bij een portefeuille zon der kleppen openligt voor stof en vuil, hetgeen door de poetsbrigade met stoffer en stofzuigerborstel verwijderd wordt. Een kleine verbetering is het bergen van de portfeuille in een doos. Opvallend is bovendien echter dat nauwelijks ooit enige aan dacht besteed is aan de materialen waaruit omslag, portefeuille of doos vervaardigd zijn en de invloed die deze materialen op de stukken kunnen hebben. Verkleuringen van stukken door gebruik van verkeerde omslagen in het verleden, kan men meer malen constateren. Het probleem bij de verpakking van losse stukken bestaat vooral, hierin dat ge zien de grote massa de berging niet te duur mag zijn en niet te ingewikkeld. Vooral [466] dit laatste wordt ook als een groot bezwaar ondervonden bij de frequent geraad pleegde stukken. Bij het ontwikkelen van een nieuwe berging van losse stukken dient m.i. er van te worden uitgegaan dat de horizontale en niet de verticale situatie van het stuk de meest natuurlijke is. Verticale opstelling van bladen papier is slechts verantwoord indien deze bladen ingebonden zijn tussen stevige platten, dus bij niet te dikke delen en banden. Een horizontale berging van de stukken in dozen verdient m.i. verre de voorkeur. Het materiaal, waarvan de dozen vervaardigd worden, dient de volgende eigen schappen te bezitten. De hiervoor gebruikte kartonsoort dient op de eerste plaats vrij te zijn van bleek middelen en andere chemicaliën die op kortere of langere termijn de inhoud kunnen schaden. Daarnaast dient het, hoewel het gerild en gevouwen moet kunnen worden, toch voldoende mechanische sterkte te bezitten, zodat "mishandeling" van de doos niet direct tot schade van de inhoud leidt. De derde eigenschap dient een groot absorberend vermogen te zijn, gepaard met een zekere poreusheid. Hierdoor kan de doos plotselinge schommelingen in luchtvochtigheid opvangen en kan de inhoud toch "ademen", waarbij een belangrijk deel van de eventueel aanwezige luchtveront reiniging door de doos geabsorbeerd wordt. Aangezien de zuurgraad van het karton gemakkelijk te meten is, kan een "te zuur geworden" verpakking, waar nodig, ver vangen worden. Het te voorschijn halen en weer opbergen van stukken uit dozen van eenvoudig model d.w.z. met een deksel dat in zijn geheel over de doos sluit, tot een maximum van drie in de archiefrekken op elkaar gestapeld, zal iets tijdrovender zijn dan bij verpakking in portefeuilles. Anderszins weegt dit nadeel tegen een aantal voordelen op. Mogelijk is het de dozen van voren van een openslaande klep te voorzien of zelfs van een losse lade van hetzelfde materiaal vervaardigd. Dit verhoogt vanzelf sprekend de prijs, terwijl de doos zelf minder stevig wordt. Voor wat delen en banden betreft valt t.a.v. de bewaring niet veel op te merken. Gesteld dient slechts te worden, dat bij grote of abnormaal dikke banden een hori zontale berging de voorkeur verdient boven een verticale. Voor wat andere collecties betreft, platen, kaarten, geluidsbanden, microfilms etc. dienen geëigende verpak kingsmethoden toegepast te worden. Voor meer kostbare platen en kaartenverzame lingen zijn de ook voor de liggende charterberging ontwikkelde ladenkasten uiter mate geschikt. De conservering. Maatregelen om verval van de informatiedragers in de toekomst tegen te gaan vragen op de tweede plaats onze aandacht. Hoe goed het materiaal ook geweest moge zijn, waarop geschreven werd, het beste perkament, het beste papier zal in de loop der eeuwen aan verval onderhevig zijn. Dit verval kan door slechte bewaringsomstandigheden reeds lang geleden hebben ingezet en versneld zijn, noodzakelijk is het dit op zo kort mogelijke termijn te stoppen. Vooraf dient een onderzoek ingesteld te worden welke de oorzaken en de aard van het verval zijn. Vaak zal er mee volstaan kunnen worden het materiaal in de oor- [467]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 58