Post- en archiefzaken dat de zorgdrager pas na advies van de archivaris op een andere informatiedrager dan papier kan overgaan. Ten aanzien van archiefbescheiden uit particuliere archieven meen ik, daar deze niet onder de werking van de Archiefwet vallen, dat de archivaris reeds thans de vrijheid heeft te handelen zoals ik hierboven als ideale situatie voor de overheidsarchiefbe scheiden beschreven heb. De tweede categorie, die van niet-archiefbescheiden: kranten, boeken, tijdschriften en documentatie. De archivaris zal zeker ook met hen i.v.m. micrografie te maken hebben of krijgen. Speciaal met kranten. Waar geen wettelijke belemmeringen be staan meen ik dat deze niet-archiefbescheiden wanneer zij gemicrofilmd zijn, ver nietigd kunnen worden, indien de informatiedrager geen speciale (kunst-)historische waarde heeft en de zekerheid bestaat dat ergens in Nederland één exemplaar be waard blijft. Ik denk hier met name aan kranten uit deze eeuw. Het lijkt weinig zin vol in verschillende archieven en bibliotheken kostbare meters met leggers van de zelfde krant vol te zetten. Men bedenke: 1 meter archiefruimte kost thans tussen de 50,- en 100,- per jaar, terwijl die leggers voorbestemd zijn om tot in eeuwigheid bewaard te blijven. Economisch gezien zeer aantrekkelijk hier het mes in te zetten. En dit kan zonder dat enige informatie verloren behoeft te gaan. Het schijnt mij een zinvol initiatief toe indien de Vereniging samen met bibliothecarissen en kranten concerns een overzicht samenstelt van alle in Nederland aanwezige leggers van kranten en een plan opstelt om tot systematische microverfilming en vernietiging te komen, waarbij iedere belangstellende een kopie in de vorm van microfilm of -fiche kan kopen en ergens één origineel exemplaar bewaard blijft. Kranten hebben bij vele archieven een hoge prioriteit gekregen bij de microverfilming; immers zij wor den veel geraadpleegd en zijn van zeer slechte kwaliteit. Bij boeken, tijdschriften en documentatie ligt het voor ons archivarissen wat anders. Hier zal men niet snel tot massale microverfilming overgaan. Ik kan mij echter voorstellen dat hier eenzelfde gedragslijn als bij de kranten gevolgd wordt. Met name voor bibliothecarissen kan dit veel ruimtewinst opleveren. De Library of Congress te Washingtcn werkt volgens deze methode, waarbij zelfs de voorwaarde dat er nog één origineel bewaard moet blijven achterwege blijft. Dames en heren ik ben aan het einde gekomen van mijn voordracht. Micrografie in de praktijk levert vele verrassende vergezichten, maar kent ook vele hobbels en ob stakels. Ik hoop dat hetgeen ik vandaag naar voren heb mogen brengen U aan het denken zet en er misschien toe kan leiden dat met behulp van dit medium nieuwe wegen worden ingeslagen bij het archiefbeheer. Ik wil alle collega's die mij via het ingevulde enquêteformulier van informatie voorzagen hartelijk danken voor hun medewerking. Stellingen: a. Microfilmen leidt niet tot een grotere toegankelijkheid van archieven of archief bestanddelen. Slechts de hanteerbaarheid wordt beter. b. Economisch gezien levert het microfilmen van archieven en archiefbestanddelen [460] (niet zijnde "termijnstukken") slechts een besparing op wegens teruglopende res tauratiekosten, niet vanwege ruimtewinst. N.B. "Termijnstukken"; te zijner tijd vernietigbare stukken. c. De aard van het te microfilmen materiaal en het gebruik dat van dat materiaal gemaakt wordt dienen te bepalen welk systeem gekozen wordt. d. Voor een proefproject dient voldoende tijd en geld uitgetrokken te worden. Met name toekomstige gebruikers dienen hierbij ingeschakeld te worden. e. De archiefwet moet de mogelijkheid gaan openen tot vernietiging van bepaalde categorieën archiefbescheiden, niet zijnde "termijnstukken", die gemicrofilmd zijn. f. Kranten, boeken en tijdschriften die gemicrofilmd zijn, kunnen vernietigd wor den indien zij geen speciale (kunst-)historische waarde hebben en de zekerheid bestaat dat ergens in Nederland één exemplaar bewaard blijft. g. Voorkomen dient te worden dat door het microfilmen van "termijnstukken" de noodzaak tot verkorting van de vernietigingstermijn gaat vervallen. h. Bij het opzetten van microfilmprojecten voor "termijnstukken dient een kos- tenvergelijking gemaakt te worden tussen enerzijds de kosten van het project en anderzijds de bewaarkosten gedurende de verplichte periode van de originele stukken. i. In de plaatselijke archiefverordeningen en in het Besluit Post- en archiefzaken dient een artikel opgenomen te worden waarin bepaald wordt dat de zorgdrager pas na advies van de archivaris kan besluiten over te gaan op een andere infor matiedrager dan papier. [461]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 55