factor zonder kopie en betiteling komt op 0,20; 1 opname op 35 mm rolfilm komt tussen de ƒ0,10 en ƒ0,60 per opname. Ik kan hier nog enkele Haagse cijfers aan toevoegen. Het gemeentearchief van 's Gravenhage laat zijn archiefbescheiden mi crofilmen door de Gemeentelijke Dienst voor Arbeidsvoorzieningen. Gefilmd wordt met een microfichecamera. In de nu volgende prijzen zijn inbegrepen het transport van de archiefbescheiden, de betiteling en een diazokopie. De kosten bedragen voor bevolkingskaarten 15 cent per opname, voor de registers van de Burgerlijke Stand 20 cent per opname, voor de vastbladige bevolkingsregisters 21 cent per opname en voor de kranten 33 cent per opname. U ziet: met het formaat stijgt de prijs. De gegevens van de archieven die zelf microfilmen zijn moeilijker te interpreteren. Als zij al een kostprijs op kunnen geven is dat altijd zonder personeelskosten en af schrijving van apparatuur. Waarschijnlijk kan men de kostprijs voor een 35 mm opname zonder personeelskosten en afschrijving stellen op ongeveer 0,10 per op name. Waar het personeel zoals boven reeds medegedeeld hetzij slechts een deeltaak in de microverfilming heeft hetzij in WSW-verband is opgenomen is het moeilijk de personeelsfactor te berekenen. Uitgaande echter van een fotograaf en een assistent die gehele dagen mocrofilmen met een 35 mm camera kunnen per jaar de volgende cijfers berekend worden: personeelskosten 60.000,afschrijving apparatuur 5.000,Bij een te halen jaarproduktie van 250.000 opnamen levert dit een totaal van 90.000,op. De kosten per opname komen dan op 36 cent per opname. U ziet dat het aandeel van de personeels- en afschrijvingskosten in de kostprijs onge veer 70% is. Tot slot van deze financiële bespiegeling nog iets over de budgetten die ons archi varissen ter beschikking staan voor het microfilmen. De volgende cijfers hebben alle betrekking op de gemeentearchieven. De laatste jaren is er op de begroting van steeds meer gemeentearchieven een vast bedrag opgenomen voor microfilmen. Voor Amsterdam, Rotterdam en Utrecht liggen de bedragen tussen de 20.000, en 30.000,Voor de middelgrote gemeenten tussen de 10.000,en 15.000, Leiden en Den Haag springen eruit met resp. 55.000,en 100.000,maar zij besteden de zaak uit. Hoeveel opnamen men voor deze bedragen kan maken varieert al naar gelang het soort te microfilmen materiaal. Ter illustratie een paar Haagse voorbeelden: de microverfilming van de Haagste burgerlijke stand van 1811-1882 (geschat op 100.000 opnamen (ieder van 2 pagina's) wordt begroot op 20.000, het bevolkingsregister 1913-1939 (geschat op 925.000 opnamen) wordt begroot op 140.000,—. Als men een voorzichtige schatting maakt van de kosten verbonden aan het micro filmen van die archiefbestanddelen (inclusief kranten en tekeningen/prenten) die wegens hun grote historische waarde en/of wegens het veelvuldig gebruik op korte termijn gefilmd zouden moeten worden komt men tot bedragen die voor de grote archieven in de miljoenen en voor de middelgrote archieven in de tonnen lopen. Het ontbreken bij alle archiefdiensten die zelf microfilmen van een inzicht in de kostprijs van een microfilmopname, doet mij nog eens met nadruk verwijzen naar hetgeen de heer Boberach gisteren heeft gezegd: archieven dienen bedrijfsmatig te werken, kosten - baten analysen dient men niet uit de weg te gaan! [458 Tot slot moet ik met U spreken over vernietiging en micrografie, waarbij ook de inschakeling van de archivaris bij het microfilmen van dynamische archieven ter sprake zal komen. Op het punt van de vernietiging zal ik een scherp onderscheid maken tussen enerzijds archiefbescheiden en anderzijds niet archiefbescheiden. Wat de categorie archiefbescheiden betreft kan ik voor de overheidsarchiefbescheiden na het voortreffelijke artikel van de heer Van Veldhuizen in het Nederlands Archie venblad van 1975, getiteld "Microfilm en vernietiging. Moet het Archiefbesluit aan gepast worden?" weinig nieuws meer aandragen. Mijn antwoord op zijn vraag luidt: ja. De archiefwet moet de mogelijkheid gaan openen tot vernietiging van bepaalde categorieën archiefbescheiden, niet zijnde termijnstukken die gemicrofilmd zijn. Op dit moment biedt de Archiefwet slechts de mogelijkheid middels artikel 3 lid 2 van het archiefbesluit tetmijnstukken die gemicrofilmd zijn voordat de termijn verstre ken is te vernietigen. De opstellers van dit artikel hebben met name gedacht aan ruimtewinst. In de meeste gevallen zal het bewaren van de originele archiefbeschei den gedurende de voorgeschreven termijn goedkoper zijn dan microfilmen. Verkor ting van termijnen geeft ruimtewinst zonder hoge uitgaven voor verfilming. Voor komen moet worden dat de mogelijkheid tot vervroegde vernietiging na microver filming de noodzaak tot een verkorting van de termijnen doet vervallen. De wetge ver kan van een vooruitziende blik blijk geven indien hij in de wet de mogelijkheid opent de originele informatiedrager te vernietigen indien de informatie (waar het tenslotte om gaat) middels b.v. microverfilming is veiliggesteld. Ik denk hier met name aan bepaalde categorieën archiefbescheiden die onhandelbaar in het gebruik zijn, die materieel van slechte kwaliteit zijn of en dit geeft een geheel nieuwe di mensie aan deze mogelijkheid aan grote series zoals rekeningen, correspondentie etc. Qua inhoud (informatie) van belang, niet qua informatiedrager (uiterlijke vorm). Evenmin als de heer Van Veldhuizen vind ik dat microfilms en microfiches als informatiedragers in de plaats moeten treden van al onze originele archiefbescheiden. Ik wil met het hiervoor gezegde wel de discussie oproepen of ieder archiefstuk dat historische of administratieve informatie bevat in originali bewaard moet blijven indien de informatiedrager geen (kunst)historische waarde heeft; of niet middels micrografie een evengoede, zo niet betere, drager van de informatie geschapen kan worden die doordat hij minder ruimte inneemt sterk kostenverlagend werkt. Uit het voorgaande zult U begrijpen dat de levensduur van een microfilm voor mij geen probleem is. Ik durf te stellen dat die levensduur groter is dan van de meeste moderne papieren informatiedragers die thans als archiefstuk het eeuwige leven is beschoren, maar waarvan het zeer de vraag is of zij bij veelvuldig gebruik de hon derdjarige leeftijd ongeschonden zullen halen. Zonder discussie de heer Van Veldhuizen wees hier op in zijn artikel heeft binnen het dynamische archief de microfilm als archiefstuk zijn intrede gedaan. Zoals ik boven reeds memoreerde wordt de output van computers in de vorm van microfiche geproduceerd. Een ontwikkeling die ik toejuich, maar die, waar het hier ook niet-termijnstukken betreft, de strekking van de huidige archiefwet op dit punt wel op losse schroeven zet. De enige kanttekening die ik hierbij wil maken is, dat wel bepaald zal moeten worden in plaatselijke archiefverordeningen en in het Besluit [459

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 54