Micrografie in de praktijk boven microfiches. Ook cartridges laten een snel localiseren van individuele op namen toe, maar vereisen een grotere investering in apparatuur. Ook met het begrip zelfbediening op de studiezaal moet men niet te dogmatisch om springen. Zelfbediening is een middel om personeel te besparen; indien men om dat te bereiken een onevenredig grote personeelsinzet nodig heeft worden doel en middelen verwisseld. Sommige apparatuur kan nog niet geheel op bevredigende wijze door leeszaalbezoekers bediend worden. Dit geldt in het bijzonder voor reader printers, het is eigenlijk nog niet helemaal zo dat de bezoeker zelf zijn eigen papier - copie van een micro-opname kan maken. Vergelijkende tests wezen uit dat het op basis van diazofilms op de studiezaal redelijk zou gaan, maar dat bij zilverhalide materiaal de kwaliteit toch te wisselend was om altijd bij de eerste druk op de knop een goede copie te kunnen leveren. Tot nu toe is het uitgangspunt geweest dat alle technische bewerkingen op de juiste wijze werden uitgevoerd. Helaas is dit vaak theorie. Een van de onaangenaamste kanten van het medium microfilm is dat het opnemen erg saai werk is, maar dat er punten in het proces zijn waar veel inzicht en accuratesse vereist zijn. De vereiste combinatie van eigenschappen is personeelstechnisch vaak tamelijk moeilijk. Con trole op de kwaliteit is erg belangrijk, niet eens in hoofdzaak om menselijke fouten te elimineren, maar om de werking van de apparatuur in de gaten te kunnen houden, zodat constante beeldkwaliteit en houdbaarheid gewaarborgd zijn. Een dergelijke controle kost geld, maar bespaart meer. Vooral indien de aanschaf van readerprin ters overwogen wordt is kwaliteitsbewaking erg belangrijk, bij inconstante kwaliteit wordt men ingesneeuwd in dure miscopieën. Niet alleen de kwaliteitsnormen zijn belangrijk, het is ook belangrijk om zich zoveel mogelijk te conformeren aan de meestgebruikte verkleiningsmaatstaven en formaten. Veel oudere camera's bieden op dat gebied een al te gevarieerde keuze. Indien een uitputtend gebruik van de mogelijkheden van deze camera's gemaakt wordt, kan het moeilijk of zelfs onmoge lijk worden om dergelijke opnamen op bevredigende wijze in een leesapparaat zicht baar te maken. Het vasthouden aan en'cele standaardverkleiningen heeft bovendien het voordeel dat het eenvoudig wordt om papiercopieën op natuurlijke grootte te verkrijgen. Alleen door het vasthouden aan de internationaal vastgestelde normen kan een microfilmbestand verworven worden dat niet alleen lang houdbaar, maar ook lang bruikbaar blijft. Uiteindelijk is dit hele verhaal dan ook een pleidooi voor het gebruik van microfilm indien men er in kan slagen de normen van maat en kwaliteit te verenigen met een aanvaardbaar niveau van toegankelijkheid van de gefotografeerde archieven. [452] door drs. H. Bordewijk Micrografie is een prachtig hulpmiddel voor registratuur en archiefwezen. Waar de heer Slot al op de technische problemen is ingegaan zal ik mij vanmorgen voorname lijk bezig houden met de organisatorische en financiële zijde van de micrografie. Ik wil eerst met U het gebruik dat hier in Nederland bij archiefwezen en registratuur van de micrografie gemaakt wordt behandelen. De heer Boberach heeft dit gisteren voor het Bundesarchiv gedaan. De twee belangrijkste redenen voor ons archivarissen om tot micrografie te besluiten zijn: le. veiligstelling van informatie bij calamiteiten. 2e. veiligstelling van informatie bij slijtage. Men zal in de eerste plaats trachten die archiefbestanddelen die de belangrijkste informatie bevatten middels een schaduwarchief, dat op een andere plaats dan het origineel is opgeborgen, voor de eeuwigheid veilig te stellen. Vaak zullen dit tevens die bestanddelen zijn die door de bezoeker het meest frequent gebruikt worden. De slijtage van deze bestanddelen neemt zulke vormen aan, dat tijdrovende en kost- [453

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 51