uitbreiding van het takenpakket van de archiefdiensten en op ingrijpende verande ringen in de dienstverlening aan de archiefgebruikers. Niets wijst erop dat deze ontwikkelingen tot stilstand zijn gekomen. Steeds nieuwere technieken en procédé's rukken op. Wij schrikken zelfs niet meer van het woord automatisering. Dat veel geraadpleegde archiefbescheiden alleen in gecopieerde vorm ter inzage worden gegeven wordt al gewoon gevonden. Nieuwe restauratietech nieken en bergingsmethoden staan voor de deur. De Archiefwet, amper vijftien jaar oud, staat op de helling. De archiefschool beraadt zich al weer, en terecht, over een ingrijpende verandering in het studiepakket. Kortom, wat wij ervaren als een snel voortschrijdende evolutie zouden de archivaris sen uit de vorige generaties beschouwd hebben als een revolutie, en zal wellicht een nakomend geslacht evenzeer als zodanig beoordelen. Niet ten onrechte dus want Nederland staat in dit opzicht niet alleen dat het thema van het achtste Interna tionale Archiefcongres, te Washington in 1977, spreekt van de "archival revolution in our times". Ziedaar de leidraad, het thema van onze studiedagen. De te behandelen onderwerpen zijn alle facetten van die ene snelle ontwikkeling binnen ons vakgebied, waar wij ons niet aan kunnen onttrekken omdat de oorzaken ten dele buiten ons vakgebied liggen en aangeduid kunnen worden door te wijzen op de explosieve aanwas van de archief bescheiden en de zeer sterke groei in het getal der archiefgebruikers. De organisatoren van deze dagen hopen van harte dat deze studiedagen zullen bijdragen tot het verstevigen van het fundament van onze kennis, zodat de beslis singen die genomen moeten worden weloverwogen genomen kunnen worden. 356] ACHTERGROND De vraag van een maatschappij in beweging moet worden beantwoord. Nieuwbouw is een middel om een bij de tijdse service mogelijk te maken. Aan de bouw gaat een programma van eisen vooraf. De archivaris, die zo'n program te schrijven krijgt, heeft zich te bezinnen op de ontwikkelingen, die in de komende vijfentwintig tot vijftig jaar te verwachten zijn. Hij moet weten waar de dienst staat en waarheen deze gaat en hij doet goed zich de afstand bewust te zijn, die ligt tussen een veelal achterlijk heden en een verantwoorde toekomst. De executief secretaris van de internationale archief raad reageerde rond 1970 op de Nederlandse nieuw'oouwplannen met de weddenschap, dat de studiezalen bij opleve ring te klein zouden zijn. Voortdurend worden de rem, die ruimtenood en de attractie, die nieuwe mogelijkheden vormen onderschat. Men meende, dat deze misrekening ook in Nederland zou spelen. Grote organisaties hebben aparte bureaux en specialisten, die methoden ontwerpen De archivaris, het ar chief gebouw en de toekomst door mr. A.E. M. Ribberink gouvemer c'est prévoir, prévoir c'est se souvenir. r 357

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 3