technische (en zo mogelijk historische) belangstelling, waaraan ook hoge fysieke ei sen kunnen worden gesteld, met als taken: a. plaatsing en verplaatsing van de archieven en verzamelingen binnen de archiefbe waarplaats volgens gegeven aanwijzingen b. expeditie van post, zowel intern als extern c. toezicht op de bewaking en veiligheid van het archiefgebouw d. het halen uit en brengen naar dc archiefbewaarplaats van archivalia ten behoeve van het archiefpersoneel en bezoekers e. het verrichten van kleine reparaties en het treffen van noodvoorzieningen ten aanzien van ramen, lampen, enz. f. toezicht op en kontrole van luchtbevochtigingsapparatuur, brandmeld- en inbraakin- stalla'ie, hygrometers, enz. g. het meehelpen bij de inrichting en bewaking van tentoonstellingen h. het verrichten van eenvoudige administratieve werkzaamheden i. het hulp verlenen in alle voorkomende gevallen een schoonmaker, die behalve op netheid ook op betrouwbaarheid moet worden ge test, met als taken: a. het schoonhouden van het archiefgebouw, inklusief de archivalia in de depots b. plantenverzorging c. koffie- en theevoorziening c.q. kantinebeheer d. het regelmatig doen wassen en reinigen van dienstkleding, gordijnen, enz. e. het regelmatig schoonhouden van het buitenterrein Aangezien voor een middelgrote gemeentelijke archiefdienst de taken dokumentatie en edukatie even essentieel zijn en evenzeer tot de noodzakelijke werkzaamheden van zo n dienst behoren als het inventariseren, service verlenen en inspekteren, is een vooropleiding tot middelbaar archiefambtenaar voor de funktionarissen die zich bezighouden met dokumentatie, zoals een bibliothecaris en een beheerder van de ge- luidsdokumentatie en van de topografische verzameling, evenzeer nodig als voor een inventarisator, studiezaalambtenaar of inspekteur. Evenzo goed als een inspek- teur een middelbaar archiefambtenaar is met nog een specialisatie door boven op, zo behoren ook de bibliothekaris, de geluid- en beelddokumentalist ook al om goed mee te kunnen spelen in het team of de staf, dat zo'n middelgrote gemeentelijke ar chiefdienst runt naast hun specialistische kennis over dezelfde basiskennis, dus vooropleiding, te beschikken. Iets anders is, of in het formatieschema van iedere gemeentelijke archiefdienst nu ook werkelijk elk van de genoemde funktionarissen opgenomen dient te zijn. Voor de kleine gemeentelijke archiefdiensten zal dat zeker niet haalbaar zijn. De grote ge meentelijke archiefdiensten zullen wellicht de hier genoemde funkties over meer personen hebben verdeeld. Bovendien hebben we al eerder betoogd, dat bepaalde werkzaamheden kunnen worden uitbesteed. Aangezien wij echter tot taak hebben het ideale archiefgebouw voor een middelgrote gemeentelijke archiefdienst te schetsen menen wij ook van een ideale situatie te moeten uitgaan. En die is toch dat alle werk zaamheden door eigen mensen in het eigen gebouw worden verricht. Daarvoor is dan weer nodig zich af te vragen hoeveel personen in zo'n situatie in het gebouw gehuis vest moeten worden. [394] Welnu, het takenpakket oftewel de Tien Geboden voor een middelgrote gemeente lijke archiefdienst vereist naar ons oordeel een bezetting van 2 hogere en tenminste 7 middelbare archiefambtenaren, te weten twee inventarisators, één studiezaalamb tenaar, één inspekteur, éen bibliothekaris, één geluid- en beelddokumentalist en een edukatief ambtenaar. In onze gedachtengang kan namelijk bij zo'n dienst wel de funktie van geluiddokumentalist met die van beelddokumentalist verenigd worden, maar zullen voor het inventariseren tenminste twee funktionarissen aangetrokken moeten worden. Ook wordt op die manier een evenredige verdeling van het perso neel bereikt over de aan elkaar gelijkwaardige taken van inventariseren en inspekte ren enerzijds en het dokumenteren anderzijds. Voor het vlot laten verlopen van de noodzakelijke werkzaamheden bij een middel grote gemeentelijke archiefdienst zal voorts bij de administratie op drie en bij de con servering en de verzorging op tenminste twee personen gerekend moeten worden. Een eenvoudige rekensom leert, dat naar ons oordeel een middelgrote gemeentelijke archiefdienst ingevolge dit formatieschema een aantal van 18 funktionarissen in vaste dienst behoort te hebben, tenzij bepaalde werkzaamheden worden uitbesteed of gekombineerd. Daarnaast zal iedere middelgrote gemeentelijke archiefdienst nog een variabel aan tal personen als extra-personeel voor wenselijke werkzaamheden in het gebouw wil len huisvesten. 2. b. Hoeveel ruimte hebben deze personen nodig? Gaan wij thans over naar onze volgende taak, te weten het berekenen hoeveel ruim te ieder van deze personen nodig heeft, dan is het duidelijk dat sommigen, zoals bij voorbeeld de schoonmakers, in het geheel geen beslag op een vaste, voor hen gere serveerde plaats leggen. Andere funktionarissen ontbreken zelfs wellicht, omdat de door hen te vervullen werkzaamheden worden uitbesteed of gekombineerd. Aangezien de ons gegeven opdracht nu eenmaal is een ontwerp te maken voor het ideale archiefgebouw van een middelgrote gemeentelijke archiefdienst, zijn wij van een normale situatie bij een dergelijke dienst uitgegaan. En die is toch dat alle werkzaamheden door eigen mensen in het eigen gebouw worden verricht. De kwestie of werkelijk wel alle ruimten, die wij in ons ontwerp hebben opgenomen, bij elke middelgrote gemeentelijke archiefdienst aanwezig behoren te zijn, gaan wij welbewust uit de weg. Met name aan de kwestie of restauratie van archivalia en de vorming van een geluidsdokumentatie zich juist voor middelgrote archiefdiensten niet lenen voor koncentratie in een aantal regionale eenheden buiten de eigenlijke ar chiefbewaarplaatsen om, zijn wij voorbijgegaan. Wel menen wij, dat een dergelijke regionale bundeling van werkzaamheden ten behoeve van archiefdiensten op het gebied van de fotografie en het geluid minder goed mogelijk zal zijn als bij deze ak- tiviteiten ook voorzit het heden vast te leggen. Bij fotografie in de zin van repro- duktie, bij microverfilming en bij restauratie speelt bij een eventuele gezamenlijke aanpak van deze werkzaamheden in regionaal verband uiteraard ook het probleem van de veilige en deskundige bewaring, zeker wanneer de werkzaamheden op dit ge bied buiten een archiefbewaarplaats zouden plaats vinden. Nogmaals: ons model 395

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 22