[391] werkzaamheden ook nog inlaten met wenselijke werkzaamheden, dan komt er nog bij: VI extra-personeel (EP) pagineerder indiceerder alfabetiseur Terwijl dit extra-personeel te denken valt aan personen, werkzaam in WSW- en TAP-verband en aan vrijwilligers of volontairs -nimmer voor de werkzaamheden, die zij verrichten, een vaste aanstelling zal kunnen verkrijgen, behoren teneinde de noodzakelijke werkzaamheden te kunnen vervullen wèl de navolgende funktiona- rissen in het formatieschema van een middelgrote gemeentelijke archiefdienst te zijn opgenomen, tenzij de betreffende werkzaamheden worden uitbesteed: een gemeente-archivaris met opleiding hoger archiefambtenaar met als taak de al gehele leiding (management), waaronder: a. planning van de werkzaamheden b. zorg voor een doeltreffende interne bedrijfsvoering c. zorg voor een rationele huisvesting en technische outillage d. zorg voor een gezond financieel-economisch beleid en een efficiënte administratie en verslaglegging e. personeelsbeleid f. adviseren met betrekking tot algemene en bijzondere beleidstaken g. het onderhouden van de externe relaties h. wetenschappelijk onderzoek en publiciteit, zoals het schrijven van artikelen en het houden van lezingen i. inventarisatie van middeleeuwse archieven en archieven met ingewikkelde strukturen j. het vervullen van bijzondere opdrachten, zoals de begeleiding van archiefambtenaren in opleiding, medewerken aan de civiele verdediging, etc. k. het leiden en stimuleren van plaatselijke en regionale historische verenigingen een adjunkt-archivaris met opleiding hoger archiefambtenaar met als taken: a. toezicht op de bewaarplaatsen en het beheer van de archieven van alle gemeentelijke diensten, instellingen en bedrijven b. coördinatie van de inspektie-werkzaamheden c. het oplossen van de archiefproblemen in verband met de automatisering d. het opleiden van registratuurpersoneel via kursussen en in de praktijk e. wetenschappelijk onderzoek en publiciteit zoals het schrijven van artikelen en het hou den van lezingen f. inventarisatie van de registratuur-archieven en archieven met ingewikkelde strukturen g. het vervullen van bijzondere opdrachten op verzoek van de archivaris h. het adviseren en vervangen van de archivaris in alle voorkomende gevallen een inventarisator met opleiding middelbaar archiefambtenaar met als taken: a. oriëntatie omtrent de omvang en struktuur van het te ordenen archief, de taak en de historische kontext van de instelling, persoon of familie, waarvan het archief afkom stig is b. beschrijving van de bestanddelen van het te inventariseren archief, zowel qua inhoud als qua formele kenmerken, inbegrepen eventuele vernietiging na machtiging van de gemeente-archivaris overeenkomstig de daarvoor geldende lijsten en regels c. vaststelling van een indelingsschema van het archief ten behoeve van de inventarisatie na voorafgaande studie aan de hand van de gemaakte beschrijvingen d. definitieve ordening, nummering van de archivalia en samenstelling, c.q. aanvulling [390] van de magazijnlijst inzake de plaats en volgorde, waarin de geïnventariseerde be scheiden in het depot te vinden zullen zijn e. het schrijven van een inleiding op de inventaris, waarin de werkwijze wordt verant woord en een beknopt overzicht wordt gegeven van de geschiedenis van de instelling, waarbij de nadruk valt op de organisatie en funktionering f. het samenstellen van een index op de archiefinventaris, het eventueel vervaardigen van regesten en voor de druk gereed maken van de inventaris g. het maken van een index van eigennamen en/of trefwoorden van archivalia die door soort handschrift of taal zelfs voor deskundigen moeilijk toegankelijk zijn h. het instrueren, begeleiden en kontroleren van indiceringswerkzaamheden, die door extra-personeel verricht worden i. het instrueren, begeleiden en kontroleren van het lexicografisch en'of fonetisch alfa betiseren van geïndiceerde gegevens door extra-personeel j. het maken en met een andere archivist kontroleren van transcripties door middel van typen van de volledige tekst van door soort handschrift of taal zelfs voor deskundigen moeilijk toegankelijke teksten, waarbij thans ongebruikelijke dateringen, woorden en' of begrippen worden opgelost een gemeentelijk archief inspecteur met opleiding middelbaar archief ambtenaar en de diploma's S.O.D. I en II met als taken het samen met of na overleg met de met de inspectie belaste hogere archiefambtenaar en de desbetreffende registrator a. bestuderen van de struktuur en werkzaamheden van een te inspekteren gemeentelijke instelling, dienst of bedrijf en de daar toegepaste procedure bij de ontvangst, ordening, circulatie en berging van de archiefbescheiden b. in verband met de efficiency en/of veiligheid, behoud of historische waarde van de archiefbescheiden adviseren van noodzakelijke of gewenste wijzigingen in de bij de betrokken instelling, dienst of bedrijf gevolgde procedure ten aanzien van archief bescheiden c. het na eventueel overleg met het betrokken diensthoofd instrueren van de betrokken registrator ten aanzien van een noodzakelijke of gewenste wijziging in de bij de be trokken instelling, dienst of bedrijf gevolgde procedure ten aanzien van archiefbe scheiden, speciaal ook ten aanzien van de vernietiging, eventueel door zelf daadwerke lijke hulp te bieden bij het realiseren van de uitgebrachte adviezen d. het periodiek na de begeleidingsfase kontroleren van de (eventueel nieuwe) procedure van behandeling van archiefbescheiden bij de betrokken instelling, dienst of bedrijf e. het adviseren inzake de overbrenging van archiefbescheiden van gemeentelijke instel lingen, diensten of bedrijven f. hetzelfde als bovengenoemd onder a t/m e ten aanzien van op het spoor gekomen met- gemeentelijke archieven, van belang voor de gemeentelijke archiefdienst als gemeen telijk/regionaal-historisch centrum een bibliothecaris-dokumentalist met opleiding middelbaar archiefambtenaar en het diploma assistent-bibliothecaris (of vergelijkbaar) met als taken: a. catalogisering van het bestaande bezit en van de aanwinsten b. acquisitie c. indicering en excerpering d. samenstellen van een jaarlijkse kroniek e. literatuuronderzoek f. het verstrekken van mondelinge en schriftelijke inlichtingen een geluid- en beelddokumentalist met opleiding middelbaar archiefambtenaar en een gespecialiseerde technische opleiding met als taken:

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 20