taak is. Ook edukatieve werkzaamheden zouden wij onder de voor een dergelijke dienst noodzakelijke werkzaamheden willen rangschikken. De dokumentatie dient namelijk qua tijd, qua geld en qua personeel bij een gemeen telijke archiefdienst een even zwaar accent te krijgen als het inventariseren en inspek- teren. Bij wenselijke werkzaamheden gaan onze gedachten veel meer uit naar het nader dan systematisch toegankelijk maken van de bij een middelgrote gemeentelijke archief dienst in beheer zijnde archieven en verzamelingen. Bij dit rechtstreeks toegankelijk maken valt te denken aan bijvoorbeeld het indiceren van de beheerde archivalia en kollekties, wat op zijn beurt weer werkzaamheden als pagineren en alfabetiseren met zich meebrengt. Beschouwen wij thans de noodzakelijke werkzaamheden, dan blijkt dat deze voort vloeien uit de voor een middelgrote gemeentelijke archiefdienst bestaande TIEN GEBODEN 1. management-taak: a. organisatie en planning b. personeelsbeleid c. het onderhouden van externe relaties d. financieel-economisch beleid 2. wetenschappelijke taak: a. bronnenpublikaties b. het schrijven van boeken en artikelen over de plaatselijke/regionale geschiedenis 3. inventarisatie-taak, d.w.z. het toegankelijk maken van de archiefbescheiden door a. inventariseren b. transcriberen 4. inspektietaak, d.w.z. a. toezicht op de niet overgebrachte archieven b. advisering ten aanzien van de ordeningssystemen en de vernietiging 5. dokumentatie-taak: a. beheer en acquisitie van niet-overheidsarchieven b. het vormen van een bibliotheek op het gebied van de plaatselijke/regionale geschiede nis met een bewaarfunktie c. het vormen van een beelddokumentatie, d.w.z. het maken en het verzamelen van foto's en films en het verzamelen en eventueel reproduceren van kaarten, prenten en tekenin gen van plaatselijke/regionale historisch-topografische waarde d. het vormen van een geluidsdokumentatie van plaatselijke/regionale belangrijke ge beurtenissen en personen 6. edukatieve taak: a. het organiseren van tentoonstellingen b. het verzorgen van inleidingen en rondleidingen c. het onderhouden van kontakten met het onderwijs d. het organiseren van kursussen 7. dienstverlenende taak, d.w.z. a. bezoekers in de studiezaal behulpzaam zijn b. het verrichten van onderzoekingen naar aanleiding van verzoeken van eigen gemeente bestuur of derden [388 8. conserverende taak: a. het materieel verzorgen en restaureren van de archiefbescheiden b. het op micro-film brengen van veel geraadpleegde archiefbescheiden om slijtage te voorkomen en om een schaduwarchief te vormen met het oog op kalamiteiten c. de beveiliging van de archiefbescheiden tegen brand, wateroverlast en inbraak 9. administratieve taak: a. agendering en sekretariaat, postbehandeling, post- en archiefzaken b. type-werkzaamheden, telefoon en receptie c. financiële werkzaamheden 10. verzorgende taak: a. halen en brengen van stukken naar archiefambtenaren en studiezaal b. kontrole van de apparatuur, verrichten van kleine werkzaamheden c. stempelen en inpakken van archivalia d. schoonmaken gebouw, kantinewerkzaamheden, planten verzorgen 2. a. Door wie dienen deze taken te worden uitgevoerd? Om deze noodzakelijke taken naar behoren te kunnen vervullen dient een middel grote gemeentelijke archiefdienst te beschikken over de volgende soorten personeel en funktionarissen: I hoger archiefpersoneel (HA) gemeente-archivaris adjunkt-archivaris II middelbaar archiefpersoneel (MA) inventarisators inspekteur bibliothekaris geluidsdokumentalist beelddokumentalist (topogr. verzameling) studiezaalambtenaar III technisch personeel (TP) restaurateur fotograaf microvist IV administratief personeel (AP) secretaresse-typiste receptioniste-telefoniste comptabele V hulppersoneel (HP) depotbediende-bode-concierge huishoudelijke krachten Dan kunnen de Tien Geboden namelijk als volgt verricht worden: 1management HA 2. wetenschap HA (MA) 3. inventarisatie HA MA 4. inspektie HA MA 5. dokumentatie MA 6. edukatie MA 7. dienstverlening MA 8. conservering 9. administratie 10. verzorging Wil een middelgrote gemeentelijke archiefdienst TP AP HP zich naast deze noodzakelijke 389]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 19