Berichten den eerst gefotografeerd en de foto wordt vervolgens op contrasten afgetast door een computer, waaruit een beter leesbare afdruk ontstaat. F. G. Poole behandelt de huidige praktijk van het lamineren in de Library of Congress. Medewerkers van de W. J. Barrow Restoration Shop, Inc., Virginia State Library Building, Rich mond, Virginia 23219, doen verslag over hun two-bath deacidification methode. H. Bohem gaat in op het catalogiseren van fotografisch materiaal en H. W. Aveney doet hetzelfde voor films. In deze aflevering is veel plaats ingeruimd aan de vaste rubrieken, waarbij dit keer ook Writings on Archives, Historical Manuscripts and Current Records 1974. De aflevering van juli heeft een internationaal karakter door bijdragen over de Internationale Archief raad, de Verenigde Naties, de Genealogical Society te Salt Lake City, documentatie van de immigratie in Amerika, het microfilm comité van de Internationale Archiefraad, het internationale informatiesysteem van de UNESCO en de technische hulp op archiefgebied aan ontwikkelingslanden. Deze bijdragen worden voorafgegaan door een geïllustreerd verslag over de overbrenging in 1952 van de Declaration of Independence en the Constitutie van de Library of Congress naar de National Archives. De aflevering van oktober is gevarieerd van inhoud. L. J. Cappon schrijft over de archivaris als verzamelaar op steeds nieuwe gebieden die in de belangstelling van de historicus komen: plaatselijke geschiedenis, vrouwenbeweging, kleurlingenpro bleem. M. M. Torchia geeft twee voorbeelden van geautomatiseerde indicering: die van de Presidential Papers in the Library of Congres en die van de Papers of the Continental Congress in the National Archives. J. A. Fleckner wijst wegen voor samenwerking tussen archieven onderling en tussen archieven en bibliotheken. H. P. Holder wijst aan de hand van voorbeelden uit het archief van Harvard Univer sity op het belang van de personendossiers over studenten. R. N. Juliani zet uiteen hoe men archieven gebruiken kan bij de bestudering van aantallen en herkomst van immigranten. R. L. Filippelli acht oral history alleen nuttig in samenhang met de schriftelijke documentatie waarover men reeds beschikt. W. Robertson wijdt enige beschouwingen aan de positie van de National Archives and Records Service in het Amerikaanse overheidssysteem. J. H. v. d. HO. Rijksarchief in Overijssel Het Rijksarchief in Overijssel heeft de Zwolse Sassenpoort verlaten. Sedert 1 sep tember 1977 is het nieuwe adres Eikenstraat 20 te Zwolle, telefoon 05200-40722. Rijksarchief in Drenthe De studiezaal van het Rijksarchief in Drenthe te Assen is gedurende de gehele maand december 1977 voor het publiek gesloten vanwege de verhuizing en herordening van de archieven in verband met de afbraak van het oude en de bouw van een nieuw depot-gebouw. Bovendien zijn de akten en bijlagen van de Burgerlijke Stand wegens de microverfilming tot nader bericht niet raadpleegbaar. Ook kunnen uit dit bestand geen inlichtingen verstrekt worden. Met ingang van 1 januari 1978 moeten alle in de studiezaal te raadplegen stukken minstens twee dagen van te voren schriftelijk wor den aangevraagd. Gemeentearchief Heerlen De Gemeentelijke Oudheidkundige Dienst van Heerlen, omvattende archief, biblio theek, documentatie en Thermenmuseum, is op 26 september 1977 verhuisd van Orpheusstraat 2 naar Coriovallumstraat 9 te Heerlen, telefoon 045-716088. Gemeentearchief Middelburg Middelburg beschikt sinds 1 oktober 1977 over een gemeentearchief in de zin van de Archiefwet 1962. Het is gevestigd op de eerste etage van het pand Lange Noord straat 19; postadres Lange Noordstraat 1 (stadhuis). Openingstijden: maandag t/m donderdag van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur, vrijdag van 9 tot 12 uur, bezoek bij voorkeur na afspraak. Als gemeentearchivaris is met ingang van bovengenoemde datum aangesteld de heer P. W. Sijnke. Publicatie stadsrekeningen Zutphen In het fraaie museumcomplex aan de Rozengracht te Zutphen vond onder leiding van collega Schimmelpenninck van de Oije op 16 juni j.l. een opgewekte bijeenkomst plaats. Aan mevrouw drs. M. M. Doornink-Hoogenraad, oud gemeentearchivaris van Zutphen, werd door burgemeester Roeters van Lennep het eerste exemplaar overhandigd van de door de heer R. Wartena vervaardigde uitgave van de stads rekeningen van Zutphen over de periode 13641445/46. De heer Wartena verklaarde in zijn toelichting, dat de omvang van het werk hem wel eens zorgen gebaard had, maar dat hij verheugd was op dit moment een belofte te kunnen inlossen. Immers bij het afscheid van mevrouw Doornink in 1973 was de uitgave der stadsrekeningen toegezegd, mede op grond van het feit dat het gemeente bestuur van Zutphen toen financiële middelen voor een publicatie in het vooruitzicht had gesteld. Ook andere instellingen hebben de uitgave mogelijk gemaakt door het verstrekken van subsidies. De offset-druk is op keurige wijze verzorgd door het administratief Centrum te Vorden. Zutphen schaart zich nu in de rij van oostneder landse steden, waarvan de stadsrekeningen in druk zijn of worden uitgegeven. Daar om was bij deze plechtigheid prof. dr. W. Jappe Alberts aanwezig, door wiens publi caties de betekenis van de stedelijke rekeningen als bron voor de geschiedbeoefening destijds zo duidelijk naar voren is gebracht. Het boek is verkrijgbaar bij het Gemeentearchief, Spiegelstraat 15. Zutphen, voor de prijs van 40,exclusief verzendkosten. [351]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 40