Kroniek Aflevering 1-2 van jaargang 47 (1976) van Archives et Bibliothèques de BelgiquelAr chief en Bibliotheekwezen in België begint meteen met een aantal bijdragen over Restauratieproblemen in archieven en bibliotheken. Behalve op de inleiding van A. D. Baines-Cope, Some thoughts on difficult problems in document conservation, die vergezeld gaat van een bibliografie van recente publicaties over dit onderwerp, vestig ik de aandacht op de bijdragen van J. Lodewijks over Moderne methodes voor de berging van archivalia en de praktische en theoretische opleiding van res tauratoren voor de archieven in Nederland en van Mej. A. Scufflaire over L'atelier de restauration des Archives Générales du Royaume a Bruxelles. Naast het thema restauratieproblemen wordt in deze aflevering ook aandacht be steed aan Archiefgidsen en overzichten van fondsen. Na een inleiding van E. Per- soons volgen bijdragen van M. Duchein, W. Leesch, J. M. F. IJsseling en L. Auer, resp. over de situatie in Frankrijk, de Bondsrepubliek, Nederland en Oostenrijks Meert behandelt de Controverses entre catholiques et libéraux d propos de la legation (beige) d Rome (1847). Een werkgroep van de Katholieke Universiteit Leu ven publiceert in deze en de volgende aflevering een serie Bijdragen tot de bronnen en de studie van het geestesleven in de Nederlanden. Een eerste "hoofdstuk" is ge wijd aan Het intellectueel leven in de Windesheimse Kloosters in België (15e-18e eeuw). In afzonderlijke bijdragen wordt aandacht besteed aan het seminarie te Leuven en het novicaat alsmede aan de zeventien kloosters. C. Vleeschouwers en M. Vleeschouwers-van Melkebeek publiceren een inventaris van het gedeelte (drie strek kende meter) van het archief van de "Officialitê de Tournai" (1597-1781), dat berust bij het bisschoppelijk seminarie te Doornik. Met het gedeelte van dit archief dat zich bevindt bij de Archives Départementales du Nord te Lille, zijn de hier beschreven archivalia vrijwel alles wat over is van de papieren nalatenschap van de "Officialitê de Tournai" uit de 17e en 18e eeuw. In de tweede wereldoorlog zijn andere gedeelten verloren gegaan. Achterin deze aflevering staat een In memoriam Jozef Verbeemen (1924-1974), op gesteld door A. Libois en gevolgd door een bibliografie. In de Kroniek van het Ar chiefwezen wordt in nr. 269 aandacht besteed aan Nederland. Besproken worden o.a. de Gids voor de Nederlandse archieven van W. J. Formsma en F. C. J. Ketelaar ^e,00^ F:. Si' Ketelaar> Middelen tot ontsluiting van archieven, in Ned. Archieven blad 80, (1976), p. 247-258. [348 (Bussum 1975) en het Oorkondenboek van Amsterdam tot 1400, uitgegeven door P. fï. J. van der Laan (Amsterdam 1975). In aflevering 3-4 van jaargang 47 (1976) geeft C. van de Wiel, archivaris van het aartsbisdom Mechelen, een beschrijving van een aantal vrijwel onbekende "Codices Helmontii', die aanwezig zijn in het aartsbisschoppelijk archief. Het gaat hier om een veertiental manuscripten van de geleerde priester Petrus Josephus van Helmont (1745-1828), die o.a. secretaris was van de kardinaal-aartsbisschop J. H. van Franckenberg. De eerste twaalf hebben bijna alleen betrekking op het aartsbisdom Mechelen. Van een tweetal andere registers, met een inhoud van algemenere aard wordt de inhoud met 95 korte aanduidingen omschreven. Indices op personen, plaatsnamen en zaken maken het geheel nog toegankelijker. A. Uyttebrouck, archivaris van de Vrije Universiteit van Brussel, biedt ons een inventaris van de papieren van André Puttemans (19041961) die interessante gege vens bevatten over de klandestiene colleges, georganiseerd na de sluiting van de Universiteit tijdens de tweede wereldoorlog. Een rijk geïllustreerde bibliografie van de Vlaamse jurist Franciscus Zypaeus (1580-1650) van de hand van L. Verbeek vormt een interessante bijdrage tot de Bibliotheca Belgica en een belangrijke aan vulling op eerdere artikelen van dezelfde auteur2. J. M. F. IJsseling. The American Archivist van januari 1976 begint met het Presidential adress van James B. Rhoads. Deze wees op deze mogelijkheden voor de archivarissen om bij dragen te leveren tot de viering van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten en ging in op de problemen rond Executive Order 11652 on classification and de classification of national security information, the Freedom of Information Act en the Privacy Act 1974. L. Steek en F. Blouin doen verslag van hun ordenen, uitschieten en microfilmen van de archieven van Hannah Lay and Company, een handelshuis in Michigan. JWood- row Presley vertelt over zijn moeilijkheden bij het beschrijven van de papieren van Robert Graves in de Universiteit van Zuid-Illinois. Deze ontstonden doordat Graves de achterzijde van oude manuscripten of afschriften gebruikte om nieuw werk op vast te leggen, hiertoe waarschijnlijk gedwongen door de papierschaarste in Enge land gedurende de tweede wereldoorlog. M. H. Fishbein publiceert een nog altijd actuele studie uit 1934 van de Pool Gustaw Kalenski over archiefselectie. De aprilaflevering heeft enige bijdragen over restauratie van archivalia. W. H. Spuck, R. J. Blackwell en J. M. Soha beschrijven in een met vier voorbeelden in verschillende stadia toegelicht artikel Document Restoration by Digital Image Pro cessing, een methode waarin camera en computer samengaan. De documenten wor- 2 F. Zypaeus, 1580—1650, juriste beige, in Tijdschrift voor Rechtsgeschiedenis 36 (1968), p. 267311; Zypaeus (Zype), Franciscus (Francois van den), rechtsgeleerde, in Natio naal Biografisch Woordenboek, Dl. 3 (Brussel 1968), kol. 989—996; F. Zypaeus en het kerkelijk gezag, in Bijdragen tot de geschiedenis (inzonderheid van het oud Hertogdom Brabant) 52 (1969), p. 91—135. [349]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 39