Wij ontvingen De aandacht wordt gevestigd op Inventaire des chart es et cartulaires des Duchés de Brabant et de Limbourg et des Pays d Outre Meuse par t Alphonse Verkooren, introduction et tables par A. Graf- fart et R. Laurent, Ille partie Chartes originales et Cartulaires, tome III (1404-1415), Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1976. Inventaire des archives de la familie Van den Branden de Reeth par E. Lejour, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1976. Inventaire analytique des archives de l'Abbaye de Saint-Gilles a Liège par F. Le- comte, Archives de l'Etat a Liège, Bruxelles 1976. Archives de Cures, inventaires par G. Wymans, R. Wellens et C. Dumont, Archives de l'Etat a Mons, Bruxelles 1976. Kerkregisters van de provincie Brabant-registres paroissiaux de la province de Bra bant door-par WBuntinx, Algemeen Rijksarchief-Archives Générales du Royaume, Brussel-Bruxelles 1976. Inventaire des archives de la familie Lefèvre par E. Lejour, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1976. Inventaire des archives de la familie Lefebure par E. Lejour, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1976. Inventaire des papiers de Maurice Frere, Gouverneur de la Banque Nationale de Belgique par R. Wellens, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1976. Inventaris van het Archief van de Leenzaal van Kuringen door H. Coppens, Rijks archief te Hasselt, Brussel 1976. Inventaire des Archives de I Abbaye de Ghislenghien par D. van Overstraeten, Ar chives de l'Etat a Tournai, Bruxelles 1976. Archieven van Oostvlaamse kerkfabrieken [Oud RegiemDeel III, Rijksarchief te Gent, Brussel 1976. Inventaris van het kerkarchief van de Sint-Ambrosiusparochie te Dilbeek, Tweede Deel en Index, door M. Grauwen, Kerkelijk Archief van Brabant, supplement nrs. 33.42433.890, Algemeen Rijksarchief, Brussel 1976. Inventaire des archives de l'Höpital Saint-Nicolas a Enghien (XIHeXXe siècle) par W. de Keyzer, Archives de l'Etat a Mons, Bruxelles 1976. Inventaire des archives de l'ancienne commune de Cuesmes par C. Dumont, Ar chives de l'Etat a Mons, Bruxelles 1976. Inventaris van het archief van de priorij van Sint-Maartens-Bos te Sint-Martens- Lierde door M. Nuyttens, Rijksarchief te Ronse, Brussel 1976. Liste des publications disponibles-Lijst van de publikaties in voorraad 1976-1977 Archives Générales du Royaume-Algemeen Rijksarchief Bruxelles-Brussel 1976. Mededelingen van het Navorsings- en Studiecentrum voor de Geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, nr. 7 december 1976, Brussel. 346] Friesisches Jahrbuch 1976, uitgave van de Fryske Akademy Ljouwert, waarin rijksarchivaris J. Rinzema een overzicht geeft van de "Archive in Westfriesland" (p. 151-161). Het betreft hier uiteraard onze provincie Friesland. Behalve het rijksarchief, het gemeentearchief van Leeuwarden en het streekarchivariaat N.O. Friesland worden ook de andere gemeenten genoemd waarvan het archief door inventarisatie toegankelijk is gemaakt. Bijzondere aandacht krijgen de eilandge meenten Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. De Lindeboom jaarboek 1 (1977) onder redaktie van drs. J. N. T. van Albada en J. A. J. Becx, uitgave van de archiefdienst van de gemeente Tilburg. De naam werd gekozen, niet alleen omdat in vroeger tijden onder de dorpslinde de bank gespannen werd voor de rechtspraak, maar vooral omdat de lindeboom diep ge worteld blijkt te zijn in het Tilburgse volksleven. Men zegt, dat een linde (tilia) niet bruikbaar is voor timmerhout, maar uitermate geschikt moet zijn voor fijn snijwerk en beeldhouwwerk. Derhalve schijnt de gekozen naam geen slecht voor teken. De Lindeboom wil zowel aan de bezoekers als aan de medewerkers van de ar chiefdienst een publicatiemiddel verschaffen voor hun verantwoorde opstellen. In deze eerste aflevering zijn dat De totstandkoming van het bestuursreglement van 1732 voor Tilburg en Goirle door C. J. Weijters, Over hoeven en hoevenaars on der het kasteel van Tilburg door J. A. J. Becx (eerder gepubliceerd in Brabants Heem 1973-1974), Tilburg in de patriottentijd (1785-1794) door C. J. Weijters, Suffend en malend het venster uit door W. F. J. M. van Hest (over een weduwe die in 1808 aan een loterij-affaire ten onder ging) en De sterfte in Noord-Brabant honderd jaar geleden door dr. F. A. M. Messing. De aanplant van deze eerste Lindeboom bedraagt 1000 exemplaren, die zeker een plaats verdienen tussen de Oranjeboom van Breda en de Boschboom van 's-Hertogenbosch. Trefpunt van oktober 1977, waarin een verslag staat van de overhandiging van het eerste deel van H. J. van Meerendonks handleiding voor selectie en vernietiging van archiefbescheiden door de voorzitter van de Vereniging van Archivarissen drs. B. Woelderink aan de secretaris-generaal van C.R.M. mr. J. van Viegen op 28 septem ber 1977. 347

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 38