brandkasten van de baas wordt hier zelfs de veiligheidsdienst van de staat en niets minder te hulp geroepen. Maar de kollektieve overname heeft slechts betekenis, wanneer ze wordt gevolgd door een kollektivisatie van de overname, dus wanneer de buitgemaakte informa tie wordt verspreid onder de groep van belanghebbenden. Met andere woorden- er mag met worden toegelaten dat iemand ook maar iets achterhoudt, al is het zelfs om "tactische motieven". Dan zou het slechts een ordinaire vorm van spio nage van de ene macht op de andere zijn. Van de gevoerde actie is het buitmaken slechts het eerste deel; een herverdeling van de informatie moet er de noodzake- ij e aanvulling van zijn. Eerst dan zullen we de overname waarderen zoals ze werkelijk is: een autentieke vorm van onteigening, een historische oplossing voor een actueel probleem. Daarentegen zal elk streven om documenten van welke aard dan ook te brengen ij instellingen van de macht of zijn perifere apparaten, op de felste wijze aan de kaak moeten worden gesteld. )2. Agent X 28. SUMMARY An article in the French anarchist review Front Libertaire shows that the abolition o state does not necessarily imply the destroying of State archives and the disappea ring of the archivist. On the contrary to the collectivisation of human life the col lectivisation and the whole-sale publicity of all archives is indispensable. Lou¥kuiArlaWonrdrHbeSl0tun een.tirade teêen de Franse surrealistische dichter aan de staL communistische partij, die zijn archief heeft gelegateerd 336] Het Bundesbriefarchiv" te Schwyz Ook na mijn pensionering als archivaris van Dordrecht, nu reeds meer dan elf jaren geleden, is mijn archivarissenbloed blijven kruipen waar het niet gaan kan. Tijdens een rondreis door Zwitserland, enkele jaren geleden, kwam ik op de een of ande re wijze aan de weet, dat er in het stadje Schwyz, hoofdstad van het kanton van die naam (dat zijn naam geheel Zwitserland heeft gegeven) een merkwaardig ar chiefgebouw staat, merkwaardig niet alleen om zijn vormgeving, maar vooral ook om zijn inhoud, het "Bundesbriefarchiv". Op een fraaie nazomerdag wandelden mijn echtgenote en ik naar dit gebouw. Wij bereikten het door een enigszins hellende, fraai aangelegde tuin, waarin aan een vlaggemast de ons, zij het vaak in omgekeerde vorm, welbekende Zwitserse vlag Afd. 1. Het Bundesbriefarchiv in Schwyz. Op de gevel een fresco van H. Danioth "Fundamentum". [337]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 33