Vijfde conferentie maatschappijgeschiedenis 15-16 april 1977 te Enschede Op 15 en 16 april 77 werd op de Technische Hogeschool te Enschede de vijfde con ferentie maatschappijgeschiedenis gehouden. Het thema was ditmaal, zoals bekend1, crisis en werkloosheid in de jaren '30. Drie inleidingen werden verzorgd door prof. dr. Joh. de Vries, prof. dr. H. Philipsen en prof. dr. I. Schöffer. Tijdens de gedachtenwisseling naar aanleiding van die in leidingen stonden bijbehorende papers ook ter discussie2. De teksten van de inleidingen, de bijbehorende papers en het verslag van de gedach tenwisseling worden door de Stichting Maatschappijgeschiedenis in de loop van 1978 in boekvorm uitgegeven. Het thema van de conferentie van 1979 is thans nog niet vastgesteld; nadere mede delingen hierover zullen t.z.t. volgen. Het is te hopen dat ook dan een archief bijdrage geleverd kan worden. Amsterdam/Arnhem, oktober 1977 P. H. J. van der Laan G. J. Mentink G. J. Mentink, De vierde conferentie maatschappijgeschiedenis in: NAB 79ste ie 1975, p. 431-436. Zie o.a. J. L. Heldring, "Fascinatie met de jaren dertig" en "Rustig in de woelige baren resp. op 19 en 22 april in de rubriek "Dezer dagen" van N.R.C. Handelsblad. Overzicht conferentie maatschappijgeschiedenis 1977 Prof. dr. Joh. de Vries, Economische situatie en economische politiek van de jaren '30. Drs. R. W. J. M. Bos, De depressie der jaren '30: aspecten van Nederland als een kleine open volkshuishouding, in het bijzonder met betrekking tot de uitvoer van levens middelen naar Engeland. Drs. K. E. van Es-Sluyterman, Werkloosheid in de sigarenindustrie gedurende het inter bellum. C. J. van Laren en G. M. T. Trienekens, De jaren dertig; van liberale naar gemengde ekonomie? Dis. G. J. Meijer, Het partijbestuur van de S.D.A.P. en de crisisbestrijding. Naar het Plan van de Arbeid. Drs. L. Noordegraaf en drs. Th. Wijsenbeek, De konjunktuurbeweging in de Nederlandse zeescheepvaart en scheepsbouw, 1920-1940. Drs. R. W. Roseval, Economische politiek in de crisistijd. P. van Stuijvenberg, De weerspiegeling van de depressie van dc jaren 1930 in de beoefening van de economische geschiedenis. Dr. H. de Vries, Ongelijke werkloosheid. Nederland 1920-1940. Prof. dr. W. J. Wieringa en R. Zijp, Het Werkfonds 1934. J. P. M. de Vries en H. van Zon, Landbouw in crisistijd, een beknopt literatuur-overzicht. J. W. Drukker en E. H. M. Harbers, Het nieuw vermakelijk begrootingspel. Een simulatie model van de Nederlandse volkshuishouding 1922-1938. Prof. dr. H. Philipsen, Sociale verhoudingen van de jaren '30. Drs. H. A. Diederiks en H. Tjalsma, Wonen en weggaan. Wonen en vertrekken: aspecten van migratie in verband met een aantal oude binnenstadswijken van Leiden op het einde van de 19de eeuw en in de dertiger jaren van dc 20ste. Drs. H. Knippenberg, Gemeentelijke verschillen in geboorte- en huwelijksvruchtbaar heidscijfers in de crisis van de jaren dertig. Mevr. H. Kunnen-Verbaan, De Oosterparkwijk een Groningse arbeiderswijk in het interbellum. Drs. P. de Rooy, Het isolement der werklozen. Prof. dr. I. Schöffer, Politiek en cultuur van de jaren '30. Drs. J. Th. M. Bank, Beheersing en beheersbaarheid van het katholieke volksdeel. Dr. J. C. H. Blom, De politieke machtspositie van H. Colijn in de jaren '30 van de 20ste eeuw. Dr. H. F. Cohen, Democratisch socialisme in de jaren '30. Dr. A. H. Mommen, Fascisme en crisis in dc heerschappijstruktuur. Drs. N. P. Passchier en drs. H. H. van der Wusten, Het electoraal succes van de N.S.B. in 1935: enige achtergronden van verschillen tussen de gemeenten. Drs. P. G. Scholten, Weerspiegeling van de crisis der jaren dertig in het tijdschrift De Gemeenschap (1925-1941). Drs. P. H. J. van der Laan en drs. G. J. Mentink, Overzicht van archieven en archivalia betreffende dc crisis en werkloosheid in dc dertiger jaren van de twintigste eeuw. [331]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 30