Bedril K. Wijzigingen Omschrijving van den begrootingsposfc Geraamd bij do begrooting Volg nummer vim hel kasboek van in komsten. 1. Nummer van de. bladzijde van het verzamel - posten* boek. 2. Daiïteekcniiifr (lor overneming uit liet kasboek van inkomsten of uit het vcrzamclpostcnboek. 3. Grootboek van inkomsten, model III, vastgesteld 1931; hoofd van de bladzijde. Afdeelino Hoofdstuk Paragraaf Volgnummer Wijzigingen en af- en overschrijvingen. Omschrijving van den bcgrootingspost Geraamd bij do begrooting Omschrijving der inkomsten. Omschrijving der uitgaven. Bedrag. Afdeeling Hoofdstuk Paragraaf Volgnummer van do bladzijde van het vcrzamcl postcn boek. Dagtcckcning der overneming uit liet kasboek van uitgaven of uit hoi. vcrzamclpostcnboek. 3. Grootboek van uitgaven, model IV, vastgesteld 1931; hoofd van de bladzijde. [308] V.iIk- nummer van liet kasboek van uitgaven. rekening-courant-boek De financiële verhouding met de banken (behalve die met de Bank van Nederlandse Gemeenten), maar ook die met de gemeentelijke diensten en bedrijven, voorzover deze een eigen boekhouding voeren, moest van dag tot dag worden bijgehouden in rekening-courantboeken. Sinds 1951 zijn deze facultatief gesteld. Een model is nooit voorgeschreven geweest. De diensten en bedrijven kunnen een aparte boekhouding hebben, waarop wij aan het eind van dit hoofdstuk terug zullen komen. 3.3.2. analytische verwerking Hiervoor dient het grootboek van inkomsten en het grootboek van uitgaven, resp. Modellen III en IV. Het grootboek valt onder de definitie van "manuaal" in de Nederlandse Archiefterminologie nr. 29. Zie voor een afbeelding Stbl. 337 van 1951. Een afbeelding van het oudere model gaat hierbij. De grootboeken zijn ingedeeld naar volgnummers van de begroting. Elk hoofd bevat de volgende gegevens: om schrijving van de begrotingspost met volgnummer en het geraamde bedrag, alsmede de eventuele wijzigingen. De registers kunnen losbladig zijn. Daar het dienstjaar niet in het hoofd vermeld staat, en men ook bij elke afzonderlijke boeking vaak volstaat met de vermelding van de datum zonder het jaartal, kan het ontbreken van de titel pagina (wat geregeld voorkomt) tot onoplosbare puzzels leiden. Oudere benamingen voor het grootboek zijn: bijboek van ontvangsten en bijboek van uitgaven. Per boeking bevat het grootboek de volgende gegevens: het volgnummer uit het kas boek, eventueel het bladnummer uit het verzamelpostenboek en de omschrijving, meestal in afgekorte vorm. De overneming uit het kasboek en eventueel, het ver zamelpostenboek in het grootboek moest tenminste éénmaal per week plaatsvinden. Alleen in Drenthe moest dit uiterlijk na twee dagen. Na boeking in het grootboek worden de losse stukken (dus mandaten met nota's etc.) tot aan de periodieke con trole door verificatie- of accountantsdienst chronologisch bewaard. Daarna worden zij ingedeeld naar volgnummer van de begroting, om bij de rekening als bijlage te kunnen dienen. 3.4. controle maandstatenboek Ten behoeve van de kascontrole was in alle provincies, behalve in Friesland, Zee land en Limburg, een maandstatenboek Model VI voorgeschreven. Dit moest maan delijks bij B en W worden ingeleverd. Het bevat een opgaaf van alle aanwezige gelds bedragen per de 15de van elke maand, zowel die in kas als die op bank- en giroreke ning, aangevuld met de totalen van bedragen, die "onderweg" zijn. Vervolgens een berekening van het bedrag, dat in kas zou moeten zijn. In Zuid-Holland was een wat afwijkend Model VI in gebruik. In Friesland was het gebruik van een losse maand staat voorgeschreven. Wat er in Zeeland en Limburg gebruikelijk was, is ons niet bekend. [309]

Nederlandsch Archievenblad | 1978 | | pagina 19