in te dienen bij het Hoofd Algemene Zaken/Comptabele, met de juiste om schrijving en motivering. 4. De kennis en kunde van de restaurator, die voor de uitoefening van zijn taak worden vereist en de toepassing hiervan worden beoordeeld aan de hand van de bij deze taakomschrijving gevoegde gespecificeerde staten. Critische kanttekeningen Hierboven is afgedrukt de "Taakomschrijving van een restaurator c.q. hoofd van een restauratieatelier van een Rijksarchief", ontworpen door de Begeleidingscom missie Archiefrestauratoren. Aangezien dit een belangrijk stuk is, vooral voor het rijkspersoneel, is het n.m.m. niet overdreven het critisch te bezien en er enkele kanttekeningen bij te maken. punt 1. De eerste zin omvat zeer in het kort de complete taakomschrijving. De tweede zin is onduidelijk: wie is nl. "het daartoe aangewezen diensthoofd", de Rijksarchivaris in de betreffende provincie of een door hem aange wezen ambtenaar? punt 2. "Met name is hij belast met:". Iedereen verwacht nu een gedetailleerde omschrijving van de werkzaamheden van de restaurator maar zeker 1. niet als eerste punt de controle op de materiële toestand van de ar chieven; dit is naar mijn mening de taak van een hogere archiefamb tenaar (conservator); deze heeft het beheer over een afdeling en hij behoort te weten welke van zijn stukken voor restauratie in aanmer king komen. Hij zal dat dan met het hoofd van het restauratieatelier of "het aangewezen diensthoofd" bespreken. De controle op de rela tieve vochtigheid en temperatuur in de depóts vind ik te behoren tot de taak van een depótchef. 2. duidelijker zou zijn: het maken van portefeuilles, het vouwen en nie ten van archiefdozen, het maken van omslagen e.d.; dit alles behoort tot de taak van het depótpersoneel. Wel mag tot de taak van een res taurator gerekend worden de al dan niet gerestaureerde char ters in de moderne melinex charterberging te plaatsen, kaarten te ver zorgen en passe-partouts voor prenten enz. te maken. 3. dit is een iets verder uitgewerkte omschrijving van punt 1. 4. zie 6. 5. waarom mag hij alleen maar in spoedeisende gevallen contact met collega's (bedoeld is natuurlijk op andere archieven) en/of het Cen traal Laboratorium opnemen? Ook in niet-spoedeisende gevallen kan het alleen maar gunstig zijn eventuele technische moeilijkheden met collega's te bespreken om zodoende tot bepaalde oplossingen te ko men. 6. de punten 4 en 6 zijn een logisch vervolg van elkaar, ze kunnen dus in één zin samengevat worden. [206] punt 3. De eerste zin is wel erg miniem omschreven. Vooral voor het hoofd van een restauratieatelier vind ik het een eis dat hij op de hoogte blijft van vakontwikkelingen in binnen- en buitenland en daartoe niet alleen bin nen- en buitenlandse vakliteratuur bijhoudt maar ook vergaderingen en congressen bezoekt waar over vakproblemen wordt gesproken. Dat hij in voorkomende gevallen leiding geeft aan hulp- en aspirantrestauratoren geldt dus zowel voor het hoofd van het atelier als voor de andere restau ratoren. De drie laatste zinnen uit dit punt kunnen op iedere persoon van toepas sing zijn. punt 4. Het is duidelijk dat de kennis en kunde die voor de uitoefening van de verschillende taken van een restaurator vereist zijn, zullen verschillen en dus zal dit aan de hand van gespecificeerde staten bezien moeten worden. Als taakomschrijving vind ik dit een armzalig stuk. Er wordt niet of uiterst alge meen omschreven welke werkzaamheden er van hem verwacht worden; helemaal niet met welke materialen hij te maken krijgt, welke beschadigingen hij moet kun nen restaureren e.d. Men mag toch verwachten dat deze zaken in een taakom schrijving worden beschreven. Als men deze hoofdtaken niet duidelijk omschrijft doet het ietwat lachwekkend aan allerlei bijtaakjes precies te omschrijven; zoals dat hij verantwoordelijk is voor het deskundig en juist gebruik van apparatuur, hoe onderhoud hiervan dient te geschieden en waar, bij wie, hoe en vooral "op tijd" bestellingen behoren te worden ingediend. De specifieke bekwaamheden (op leidingseisen) die aan een restaurator gesteld dienen te worden (en derhalve ook zijn rang en salaris bepalen) blijven in deze taakomschrijving wel geheel verbor gen. En tenslotte wordt er totaal niets gezegd over de leidinggevende functies van het hoofd van een restauratieatelier. Of is het de bedoeling dat hij geen leiding geven mag? Namens de Vereniging Restaurateurs Oude Archieven hebben twee leden zitting in de Begeleidingscommissie Arohiefrestauratoren. Vanaf het eerste begin hebben zij zich niet met de taakomschrijving van de Commissie kunnen verenigen en hebben daarom een aantal alternatieven aangeboden, welke echter niet aanvaard werden. Eén der aangeboden voorstellen was getoetst aan de landelijke normen, maar ook deze kon geen genade vinden. Ontwerp van een taakomschrijving van een restaurator, c.q. hoofd van een restau ratieatelier van een Rijksarchief 1. a. De restaurator is belast met het in goede materiële toestand houden c.q. brengen van alle archivalia en collecties, welke door de archiefdienst wor den beheerd. b. het consolideren en restaureren van de genoemde stukken voert hij vak technisch zelfstandig uit, met inachtneming van de eisen uit archivistisch oogpunt aan de bruikbaarheid te stellen, benevens met inachtneming van de esthetische en kunsthistorische aspecten. [207]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 8