De bijscholing van binder tot restaurator en haar begeleidingscommissie Nadat in onze vaderlandse archiefwereld de materiële verzorging van archiefstuk ken steeds in handen van boekbinders was geweest, is hierin geleidelijkaan in zo verre verandering gekomen, dat tegenwoordig die verzorging lang niet altijd uit sluitend bestaat in het aanbrengen of herstel van een boekband. Ook allerlei an dere restauratietechnieken kunnen worden toegepast, althans voor zover dat mo gelijk gemaakt is door de outillage van de dienst en de kennis en vaardigheid van de restaurator. Dit laatste is het resultaat van een betrekkelijk recente ontwikkeling. Vóór het begin van het nu lopende decennium was er voor de toen fungerende boekbin ders aan rijks- en gemeentelijke archiefdiensten praktisch geen enkele mogelijk heid tot bijscholing in de richting van een all-round restaurator. De verandering werd ingezet, toen in 1971 een commissie onder voorzitterschap van dr. M. P. van Buijtenen in het leven werd geroepen ter begeleiding van een onder de hoede van het Ministerie van C.R.M. te stellen specialisatiecursus. Nadat de naam en kele malen was gewijzigd, luidt hij thans Begeleidingscommissie Opleiding Archief restauratoren. Leden waren voorts de heren ir. J. Lodewijks, directeur van het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en weten schap te Amsterdam, P. J. Yperlaan, mr. J. D. C. de Vries, M. F. C. van der Avoirt en J. R. van der Ploeg van het Ministerie van C.R.M. en H. L. de Groot, restauratie-coördinator van de Rijksarchiefdienst, secretaris van de commissie. In september 1971 werden aan de commissie toegevoegd de heren G. A. de Graaf en P. A. M. Richel als vertegenwoordigers van de cursisten en ondergetekende op verzoek van het V.A.N.-bestuur maar in het bijzonder ter behartiging van de belangen van de gemeentelijke archiefdiensten. In 1974 hebben de commissie verlaten de heren Van der Ploeg en De Groot, waarna ook de heer Van Buijtenen zich heeft teruggetrokken. Sinds 1975 was de commissie als volgt samengesteld: drs. M. K. J. Smeets, rijksarchivaris in Limburg, voorzitter: P. de Koning, verbonden aan het Centraal Laboratorium, secretaris- de heren Lodewijks, Van der Avoirt, De Vries en De Graaf voornoemd; voorts de heren J. van Galen, administrateur bij het A.R.A., G. W. H. Pieters, restau ratie-coördinator van de Rijksarchiefdienst, P. H. J. Vlasveld, archiefrestaurator aan het gemeentearchief van Delft, en ondergetekende. De heren De Graaf, res taurator aan het Rijksarchief in Utrecht, en Vlasveld hebben zitting als vertegen woordigers van de Vereniging Restaurateurs Oude Archieven. Tenslotte kunnen [202] bepaalde agendapunten van de vergadering worden bijgewoond door twee verte genwoordigers van de cursisten, voor de cursus 1975-1977 waren dat de heren L. J. M. Cats (G.A. Amsterdam) en J. R. Sterken (R.A. Gelderland). In de loop van het voorjaar 1977 hebben de heren De Koning en De Graaf zich teruggetrokken, waardoor thans de post van secretaris vakant is, die hopelijk binnen afzienbare tijd vervuld zal worden door een definitieve functionaris, terwijl de heer De Graag nu opgevolgd is door de heer Sterken. De lessen hebben plaats in het Centraal Laboratorium voornoemd in de Gabriël Metsustraat te Amsterdam op dinsdag, een gehele lesdag per twee weken. De eer ste cursus is begonnen 12 oktober 1971 en geëindigd 22 mei 1973; de tweede liep van 2 oktober 1973 tot 8 april 1975 en de derde van 23 september 1975 tot 10 mei 1977. Het karakter van de cursus is duidelijk dat van bijscholing. Men gaat er van uit dat de cursist kan boekbinden en tenminste enige jaren ervaring heeft opgedaan in een restauratieatelier. Docenten en vakken J. Mosk mevr. J. H. Hofenk-de Graaff mevr. J. H. Hofenk-de Graaff mevr. J. H. Hofenk-de Graaff mevr. J. H. Hofenk-de Graaff mevr. J. H. Hofenk-de Graaff mevr. Hofenk met mej. Ch. Wolff mej. Ch. Wolff mej. Ch. Wolff ir. J. Lodewijks ir. J. Lodewijks T. Stambolov en H. A. B. van Soest T. Stambolov en ir. H. J. Buning E. v. d. Wetering E. v. d. Wetering mevr. A. Scufflaire (A.R.A. Brussel) Vertoning van films en demonstraties kunnen ook buiten het Centraal Laborato rium plaats hebben. Het aantal deelnemers per cursus is klein, in 1971-'73 11 waarvan 7 uit de rijks archieven en 4 uit de gemeentearchieven, welke aantallen zijn vastgesteld, voor dat ondergetekende deel ging uitmaken van de begeleidingscommissie. In 1973-'75 waren er 6 uit de rijks- en 6 uit de gemeentelijke sfeer; in 1975-'77 eveneens 6 resp. 6 en 2 uit de Koninklijke Bibliotheek en 1 uit België. Ter verkrijging van candidaten voor de cursus werden formulieren naar de rijks- en gemeentearchie ven gezonden. Uit de binnengekomen antwoorden werd geselecteerd, waarbij werd gekeken naar leeftijd, vooropleiding, aantal dienstjaren als archiefrestaurator enz. Doordat er nogal wat verschillen bestaan in de vooropleiding van de cursisten, is de subjectieve moeilijkheidsgraad van de vakken ook verschillend. Vooral een vak algemene inleiding in de scheikunde meten en wegen, theorie en praktijk bleken in theorie en praktijk zuurgraadmeting (PH) reiniging van papier, theorie en praktijk verwijdering van vlekken doubleer- en lamineertechnieken papiergeschiedenis papierbereiding lijmen dépöt en expeditie leer en perkament, theorie en praktijk veiligheidsaspecten documentatie ethiek van de restauratie restauratie van zegels [203

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 6