en toekomst van de gemeente Leeuwarden. Na afloop hiervan geeft de heer W. Dolk van het Gemeentearchief van Leeuwarden nog een kleine toelichting. Na de lunch splitsen de aanwezigen zich in twee groepen, die een bezoek brengen (in aan elkaar tegengestelde volgorde) aan het Rijksarchief, dat van boven tot on der bekeken wordt, en daarna deelnemen aan een stadswandeling met o.a. een be zoek aan de gerestaureerde Grote of Jacobijnekerk en de Kanselarij (voorheen Rijksarchief, thans gedeeltelijk als expositieruimte bij het Fries Museum in ge bruik), waarna tenslotte een bezoek aan het hoofdgebouw van het Fries Museum met zijn zo rijke inhoud deze excursie besluit. De Stichting Tehuis voor Archiefambtenaren in 1976 Dit jaar braohten 32 gasten in totaal 98 nadhten in Haagse hotels door. Eén gast genoot van de Wassenaarse Pauwhof. Het aantal gasten viel dit jaar wat tegen. Dat kwam vooral omdat in 1976 geen studiedagen zijn gehouden. Regenten van de Stichting hopen, dat in het bijzonder de jongeren onder de archivarissen van de logeergelegenheid gebruik zullen maken. Wederom wordt de aandacht van de schrijvende archivaris gevestigd op de unieke gelegenheid die "De Pauwhof" te Wassenaar daartoe biedt. Het is nog onvoldoende bekend, dat Mr. dr. J. C. Over- voorde (1865-1930) oud-gemeentearchivaris van Dordrecht en Leiden en zijn echt genote Mw. J. Overvoorde-Gordon (1882-1957) hun buitenplaats "De Pauwhof", gelegen naast het Wassenaarse raadhuis aan de Rijksstraatweg, hebben nagelaten ten behoeve van kunstenaars en wetenschapsbeoefenaars. In overleg met het be stuur van de Overvoorde-Gordon Stichting wordt voor het verblijf van archiva rissen in De Pauwhof van geval tot geval te bezien, een vergoeding vastge steld, welke vergoeding, afhankelijk van de verblijfsperiode, geheel of gedeeltelijk door de Morrenstichting wordt voldaan. Archivarissen werkzaam bij de gemeente archieven te Dordrecht of Leiden kunnen bovendien nog een beroep doen op het fonds Overvoorde, eveneens bij de Morrenstichting in beheer, waardoor het de Stichting mogelijk is gemaakt naast de gebruikelijke vergoeding voor logies en ontbijt tevens een gedeelte van de andere verblijfskosten voor haar rekening te nemen. Aanmeldingen kunnen aan ondergetekende worden gezonden. H. J. van Meerendonk, directeur Koningstraat 31Zoetermeer [194] - In memoriam rector H. Hens In de vroege morgen van zondag 8 mei 1977 overleed in het Bossche Groot Zie- kengasthuis rector Harrie Hens, sinds 1959 verbonden aan het psychiatrisch zie kenhuis "Reinier van Arkel" en van 1945-1970 archivaris van het Bisdom. Na zijn priesterwijding in 1931 was hij enige jaren kapelaan te Waspik en Zevenber gen, en kwam hij einde 1937 naar 's-Hertogenbosch als conrector van Mariën- burg". Spoedig daarna zette hij zijn eerste stappen in het bisschoppelijke archief, toen nog een grotendeels ongeordende papiermassa, die nagenoeg ontoegankelijk was voor het historisch onderzoek. Slechts priesters van het bisdom als dr. Th. Goossens en dr. J. Witlox kregen toegang voor hun wetenschappelijk werk. In een kleine kwart-eeuw wist rector Hens de tot het begin van de 13e eeuw teruggaan de archivalia van het Bisdom tot een goed-geordend geheel om te vormen. Als archivaris was hij een self-made man, maar hij las de oude teksten beter dan me nig paleograaf van professie. Zeer velen hebben hem leren kennen als een ernsti ge, intelligente man. die velen de weg wees, die een bepaald aspect van het verle den van stad en bisdom 's-Hertogenbosch wilden bestuderen, die altijd wel een bijzonder detail wist toe te voegen en die vele aspirant-genealogen kon helpen met de enorme bidprentjescollectie, die hij in die jaren eveneens opbouwde. Voor alles was hij evenwel priester hij was zeer gelukkig als pastoor te Esch (1953- 1959) en het was hem dan ook een groot offer, toen mgr. Mutsaers hem in 1959 vroeg die mooie parochie te verlaten. Archivaris was hij ook in de Eschse jaren in zijn hart altijd gebleven en als rector van "Reinier van Arkelkon hij veel pastoraal werk blijven doen. Kort voor hij in 1970 zijn ambt aan een jongere kracht overdroeg (om als mede werker aan het archief verbonden te blijven, want hij kón het niet laten), publi ceerde rector Hens, die reeds kleinere publikaties, vooral in de "Bossche Bijdra gen" op zijn naam had. zijn "opus magnum het standaardwerk over De oude dekenaten Cuyk. Woensel en Hilvarenbeek in de 15de en 16de-eeuwse registers van het aartsdiakenaat Kempenland", daarmee opnieuw een enorme bron aanbo rend voor de laatmiddeleeuwse historiografie. Sinds 1974 was zijn gezondheid geschokt, maar tot op zijn laatste levensdag werkte hij aan een ander object: het Mirakelboek van O.L. Vrouw. Rust kende hij niet. Moge de Heer der geschiede nis, die hij nu ontmoet heeft, hem zijn rust en vrede geven. Amice Rector, vivas in pace. J. W. M. Peijnenburg pr. Archivaris van het Bisdom.

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 2