De functie van de archief bibliotheek1 De functie van de archiefbibliotheek is drieërlei: zelfstandig, gecombineerd met archiefonderzoek, interbibliothecair. De taak van de archivaris wordt tegenwoordig ruimer gezien, dan het zuivere be heer van archiefstukken. Als archiefstukken geen juridische waarde meer hebben, is hun waarde: bronnenmateriaal voor hen die er informatie uit nodig hebben. Van dit bronnenmateriaal is de archivaris de beheerder en hij is verplicht dit materiaal ter beschikking te stellen van hen die er informatie uit nodig hebben2. Dit maakt de archivaris tot een informatieverzorger uit het hem ter beschikking staande materiaal en daartoe hoort ook de archiefbibliotheek. De doelstelling van een (archief)biblio- theek werd door de voorgaande en huidige bibliothecaris van de Gemeentelijke Ar chiefdienst van Amsterdam als volgt geformuleerd: Het zodanig opsporen, verwer ven, ontsluiten en beschikbaar stellen van dokumentaire informatie3 in de ruimste betekenis van het woord, dat aan de gebruiker relevante informatie kan worden ver strekt in het juist quantum, op de juiste plaats en op het juiste tijdstip. Gezochte informatie hoeft niet altijd te komen uit de originele bronnen, de archief stukken. Veelal kan op gestelde vragen een antwoord worden gevonden in reeds gepubliceerd materiaal. Dit gepubliceerde materiaal is van oudsher in meerdere of mindere mate naast het archief aanwezig en vormt de archiefbibliotheek. Wil dit materiaal enigermate toegankelijk zijn, dan moet daarop een systematische ingang bestaan. Bij aanwezigheid van een systematische catalogus op de bibliotheek, kunnen vele vragen om informatie al direkt via deze catalogus worden beantwoord. Deze procedure is meestal sneller dan onderzoek in de archieven, terwijl een niet altijd in een handomdraai uit te voeren karwei als het interpreteren van de primaire gegevens uit de originele bronnen, achterwege kan blijven. Een eenvoudig voorbeeld: een vraag over het bouwjaar van de plaatselijke Grote kerk is sneller opgezocht in een gedenkboek van, een studie of artikel over deze kerk, dan in de lijvige originele rekening, waarin iedere uitgave voor de bouw op de datum van betaling is verant woord. 1 Bewerking van een voordracht gehouden tijdens de cursus Bibliotheekbeheer, in het kader van de voortgezette vorming van de rijks archiefschool. 2 Zie de in de literatuuropgave genoemde artikelen van R. A. D. Renting. Naar believen kan hier nog „overworden ingevuld, „over Amsterdam" is hier weggelaten. [220 Door de aard van het archivalisch materiaal heeft de collectie van de archief biblio theek een specifiek karakter. Men vindt er veel materiaal over de plaatselijke ge schiedenis, de plaatselijke industrie, e.d. omdat studies waarbij de schrijver gebruik gemaakt heeft van de aanwezige archivali sche bronnen, in de archiefbibliotheek aanwezig horen te zijn, onderzoek in de archivalische bronnen om begeleidende literatuur vraagt, gedrukt materiaal, uitgeschoten uit de archieven, vaak in de collectie van de bibliotheek wordt opgenomen. Zo zal bijvoorbeeld een streek, die herhaaldelijk overstroomd is en langdurig te kampen heeft gehad met wateroverlast, de schriftelijke neerslag daarvan bewaren in z'n archieven en de daarbijbehorende bibliotheek. Een streek met uitgesproken textielnijverheid, vindt dit onderwerp vertegenwoordigd in de plaatselijke biblio theken en archieven. Niet alleen het oude en historische materiaal is belangrijk. De collectievorming gaat door tot de dag van vandaag en bevat ook modern materiaal. Vooral het z.g. "klein materiaal", losse pamfletjes, folders, reclamemateriaal, e.d., dat uit vroeger tijd zo belangrijk is gebleken, wordt nog steeds verzameld en biedt vele mogelijkheden voor de bestudering der contemporaine geschiedenis. Een be kend voorbeeld hiervan zijn de pamfletten uit de provo-tijd, die nu internationale belangstelling genieten en de krantjes en andere uitgaven die aktiegroepen versprei den onder de bevolking en die grote kans lopen nergens bewaard te worden. Tegen woordig kan men naast de gedrukte en geschreven stukken ook documentatiemate riaal aantreffen op grammofoonplaat, geluidsband, videoband, enz., dat net zoveel informatiewaarde kan hebben als de conventionele stukken. Niet alleen de bezoeker, die de moeite neemt naar het archief te komen, is gediend met een ingang waardoor dit en al het andere gepubliceerde materiaal toegankelijk is. Wat geldt voor de individuele gebruiker, geldt in de allereerste plaats voor de ar chiefambtenaren, die dagelijks bezig zijn met onderzoek en verstrekken van infor matie en daarbij het nut van de catalogus op de bibliotheek zullen ondervinden. Op vele gestelde vragen, kan door raadpleging van deze catalogus een al zo volledig antwoord verkregen worden, dat archiefonderzoek niet nodig is. Tevens kunnen op vragen die, sinds men met het onderwerp bezig is, al door 't hoofd spelen, maar die men op dit moment nog niet had willen stellen, ook de antwoorden te voorschijn komen. Zo trekt een goed opgebouwde en ontsloten collectie bezoekers, die alleen literatuuronderzoek willen doen, naar de locale geschiedenis b.v.; wat uit de archieven bekend en gepubliceerd is en waarop de archivaris zijn bezoekers hoort te attenderen, krijgen zij zo vanzelf onder ogen. Dit kan de archiefbibliotheek aan trekkelijker maken voor literatuurstudie, dan een andere bibliotheek; in sommige gevallen kan deze, juist door de aanwezigheid van het voor de archiefbibliotheek zo kenmerkende materiaal, bij een literatuuronderzoek niet worden overgeslagen. Goed archiefonderzoek begint altijd met raadpleging van de reeds over dat onder werp bestaande literatuur, met name van datgene wat al uit dezelfde bronnen gepu bliceerd is. Archiefonderzoek heeft alleen dan zin, als men heeft kennis genomen van hetgeen reeds bekend is, en kan worden gerechtvaardigd door aangetroffen lacunes daarin, door twijfel aan of door vaststelling van de juistheid ervan. Zo kan [221]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 15