(zwart-wit en kleur) tegenwoordig moet stellen. Hierbij moet worden uitge gaan van de maatstaven, zoals die door het archiefwezen voor permanente bewaring van schriftelijk en ander "traditioneel" materiaal worden aange legd. De wijze waarop programma's van bewegend beeld door de deelne mers zullen worden verworven zal een zaak zijn van nader overleg tussen de SAVA en de omroepen c.q. andere producenten. 2 Het Centraal Depot zal alle werkzaamheden moeten verrichten, die nodig zijn voor het conserveren en beheren van de aanwezige verzameling. Het zal desgewenst moeten zorgdragen voor het laten vervaardigen van telerecordings en gebruikskopiën en het zal de distributie van gebruikskopieën naar de deelnemers moeten regelen. Het zal in nauwe samenwerking met de Centra le Instantie moeten fungeren en van de instantie deels zijn opdrachten ont vangen. 3 Voor gebruik door de deelnemers voor eigen onderzoek komen alleen ge bruikskopieën in aanmerking. De oorspronkelijk verworven archiefexempla ren mogen het Centraal Depot niet verlaten. 4 Het staat vast dat het gebruik van het materiaal onderworpen is aan beper kingen, die bij de verwerving ervan gesteld zijn. In ieder geval dient gere kend te worden met alle relevante bepalingen op het gebied van het auteurs recht. 5 Bewegend beeld zoals dat is geproduceerd en verzameld door de omroepen, zal in eerste instantie worden bewaard in het betreffende archief van de NOS. De NOS zal ongetwijfeld in haar eigen belang streven naar dezelfde standaard voor permanente bewaring als het archiefwezen, maar zal deze standaard gezien haar beperkte doelstelling en de daarmee gepaard gaande financiële beperkingen, bij een ongewijzigd beleid ter zake, voorshands niet kunnen bereiken. Opnamen van de omroepen, die naar het op strenge selec tie gebaseerd oordeel van bij de SAVA aangesloten instellingen voor per manente bewaring in aanmerking komen, zullen dan ook op kosten van die instellingen moeten worden geconserveerd en in het Centraal Depot onder gebracht. Wat betreft geluidsopnamen is reeds gesteld, dat niet gestreefd wordt naar een Centraal Depot, omdat de begunstigers van de SAVA in staat geacht mogen worden de technische en ruimtelijke problemen van de bewaring van geluidsopnamen zelf te kunnen verwerken. Wel wordt overwogen het scha- duwarchief van gesproken-woordopnamen van de NOS Fonotheek als geheel onder te brengen in het Geluidsarchief van de Stichting Film en Weten schap. De begunstigers van de SAVA zouden dan uit dit archief de door hen gewenste opnamen kunnen betrekken. Realisatie van de Centrale Instantie en het Centraal Depot De werkzaamheden van opsporing, documentatie en informatie, die de Cen trale Instantie zal moeten uitvoeren, zijn in het algemeen arbeidsintensief en daardoor kostbaar. Zij zullen niet alleen uit de lopende begrotingen van de [218] deelnemers en uit de opbrengst van diensten aan derden gefinancierd kun nen worden, maar er zullen ook additionele overheidsgelden beschikbaar moeten komen. Instelling en beheer van een Centraal Depot zullen niet al leen personele lasten ten gevolge hebben, maar ook aanzienlijke materiële investeringen met zich brengen, die evenmin uit credieten van de deelnemers kunnen worden gefinancierd. Er moet echter gerekend worden met een pas geleidelijk beschikbaar komen van gelden. De gespreksgroep stelt zich dan ook voor, dat de realisatie van haar plannen in fasen zou moeten worden uitgevoerd. 6.2 De SAVA zal er naar streven eerst de Centrale Instantie van de grond te brengen om de informatiestroom naar de deelnemers op gang te brengen. Omdat de Stichting Film en Wetenschap reeds geruime tijd betrokken is bij de documentatie van beeld en geluid in dienst van een algemeen belang en ook anderszins veel ervaring heeft opgedaan op deze gebieden, zou zij naar het oordeel van de werkgroep de aangewezen instelling zijn om als Centrale Instantie te fungeren. De Stichting Film en Wetenschap zal fondsen ter be schikking moeten krijgen om de investeringen en lopende kosten, verbonden met de Centrale Instantie zonder nadeel voor haar eigen budget te kunnen opvangen. 6.3 Vervolgens zal de SAVA trachten het Centraal Depot tot stand te brengen. Het zou echter onjuist zijn dit geheel los van een van de bestaande filmar chieven te zien. Aangezien van de thans in Nederland bestaande instellingen de Stichting Nederlands Filmmuseum door haar aard het meest in aanmer king komt voor het bewaren van de door de deelnemers bijeen te brengen verzameling, zou het Centraal Depot aan deze instelling moeten worden uit besteed. Er kan dan volop worden geprofiteerd van de daar aanwezige er varing met archiefbeheer op audiovisueel gebied, terwijl de nauwe banden tussen de Stichting Nederlands Filmmuseum en de Stichting Film en Weten schap een goede samenwerking tussen Centrale Instantie en Centraal Depot onder toezicht van de op te richten SAVA waarborgen. De Stichting Neder lands Filmmuseum zal op haar beurt voldoende grote fondsen ter beschik king moeten krijgen om de investeringen en lopende kosten, verbonden met de oprichting en het beheer van een Centraal Depot, zonder nadeel voor het eigen budget te kunnen opvangen. 6.4 De SAVA zal de verhouding met de Stichting Film en Wetenschap en de Stichting Nederlands Filmmuseum regelen op basis van contracten, waarin de taken en verplichtingen en wat daarmee samenhangt tot in detail worden vastgelegd. 6.5 Voor het toezicht op de naleving van de door de SAVA opgedragen werk zaamheden en voor het behartigen van alle andere belangen die de deelne mers in het stichtingsverband ter harte gaan, zal het dagelijks bestuur van de stichting zorgdragen. Dit zal worden gekozen uit het algemeen bestuur, dat onder meer zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de be gunstigende instellingen. [219]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 14