Theater Klank en Beeld en de Stichting Film en Wetenschap op initiatief van de Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam en de Stichting Film en Wetenschap een plan opgesteld voor een centraal depot voor opslag en een centraal bureau voor informatie en documentatie, die onder de hoede van een op te richten Stichting Audiovisueel Archief SA VA zorg zullen dragen voor een gezamenlijke archive ring en documentatie. De omtrekken van bedoeld plan en de overwegingen die bij de opzet ervan hebben gegolden zijn neergelegd in een nota Stichting Audio visueel Archief SAVA, waarvan wij u bijgaand een exemplaar doen toekomen. Na de met de aanbieding van deze nota afgesloten voorbereidende fase van in tern overleg zou de werkgroep graag met u in gesprek treden over de wijze waar op het in de nota ontvouwde plan. met steun van de overheid, kan worden uitge voerd. Daar het voortduren van de huidige situatie met betrekking tot de archive ring van geluids- en beeldmateriaal kan leiden tot teloor gaan van onvervangbare bronnen, meent de werkgroep dat dit overleg op korte termijn op gang gebracl.. zou moeten worden. Uw uitnodiging tot zulk een overleg ziet de werkgroep met belangstelling tege moet. Namens de werkgroep, Dr. R. L. Schuursma Adjunct-directeur Stichting Film en Wetenschap Nota betreffende de Stichting Audiovisueel Archief i.o. samengesteld door de werkgroep SAVA januari 1977 De leden van de werkgroep vertegenwoordigen de volgende instellingen: De Gemeentelijke Archiefdienst te Amsterdam De Gemeentelijke Archiefdienst te Arnhem De Gemeentelijke Archiefdienst te Breda De Gemeentelijke Archiefdienst te 's-Gravenhage De Gemeentelijke Archiefdienst te Rotterdam De Gemeentelijke Archiefdienst te Utrecht De Rijksarchiefdienst De Nederlandse Omroep Stichting te Hilversum De Stichting Film en Wetenschap te Utrecht De Stichting Nederlands Filmmuseum te Amsterdam De Stichting Theater Klank en Beeld te Amsterdam 1 Inleiding 1.1 In brede lagen van de bevolking is een groeiende belangstelling te constate ren voor het verleden. Geschiedenis is een belangrijke vorm van recreatie geworden; clubs van amateur-historici beoefenen allerlei onderdelen van het historisch onderzoek; het aantal studenten in de geschiedenis is buitengewoon sterk gegroeid; reeksen publikaties in meer en minder populaire vorm getui- [212] gen van de betekenis van het verleden als cultureel erfdeel; men doet in toe nemende mate moeite om monumenten te bewaren en vindt daarbij onder steuning in kringen, die zich vroeger nooit in die geest hadden uitgelaten; de stroom van bezoekers naar historische tentoonstellingen vormt een ander teken voor een brede historische belangstelling. Het ligt dan ook voor de hand aan deze belangstelling tegemoet te komen door het erfdeel dat ons nog ter beschikking staat zo goed mogelijk te bewaren en open te stellen voor onderzoek, onderwijs, vorming en recreatie. 1.2 In dat kader past in het bijzonder ook de zorg voor audiovisuele documen ten opnamen van beeld en geluid waarin het "beeld" van onze eeuw dagelijks wordt vastgelegd. De audiovisuele documenten van onze geschie denis, die mogelijk geworden zijn door een aantal technische ontwikkelingen uit de vorige eeuw, vormen niet alleen nieuwe bronnen voor historisch on derzoek, maar dienen bovendien bij uitstek ter verrijking en verlevendiging van het onderwijs in geschiedenis en maatschappijleer en bij de vorming op dezelfde terreinen. Ze zijn van toenemend belang bij het educatieve werk van musea en archiefdiensten en ze zijn uiteraard de aangewezen middelen als het gaat om uitzendingen over historische onderwerpen van de omroepen. 1.3 De zorg voor de bewaring van audiovisuele documenten is een zaak van verscheidene instellingen, die deels tot de overheid behoren, deels met in de regel niet onaanzienlijke financiële steun van de overheid opereren. Filmma teriaal wordt verzameld en geconserveerd door de Rijksvoorlichtingsdienst en de Stichting Nederlands Filmmuseum (waar de conservering overigens door een tekort aan geldmiddelen een grote achterstand vertoont), terwijl Poly goon eveneens over een uitgebreide verzameling journaals en andere films beschikt. Het beeldmateriaal van de omroepen, dat niet alleen uit films, maar ook uit videobanden bestaat, wordt bij de omroepen zelf of in het beeldar chief van de NOS bewaard, zij het in principe uitsluitend voor intern ge bruik. Geluidsopnamen zijn in de eerste plaats te vinden in de Fonotheek van de NOS (eveneens in principe voor intern gebruik), terwijl het histo risch geluidsarchief van de Stichting Film en Wetenschap met deels dezelfde collectie openstaat voor onderwijs, onderzoek en vorming. In dit verband kan ook gewezen worden op het materiaal dat door de regionale omroepen wordt uitgezonden. De Stichting Theater Klank en Beeld houdt zich bezig met de verzameling en conservering van audiovisuele bronnen op haar ter rein. Daarnaast leggen verscheidene instituten van allerlei aard zich toe op de verzameling van beeld en geluid op hun gebied. Daartoe horen in de eer ste plaats een aantal Gemeentelijke Archiefdiensten, onder welke vooral de archieven te Rotterdam en Amsterdam, terwijl ook verscheidene musea zich met audiovisuele media bezighouden. Deze werkzaamheden vloeien, voor wat betreft de Gemeentelijke Archiefdiensten en de Rijksarchiefdienst, voor een deel voort uit de krachtens de Archiefwet 1962 bestaande verplichting de door de overheid ontvangen of vervaardigde documenten met historische waarde (ongeacht hun vorm) blijvend te bewaren. [213]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 11