Personalia De Spil werd door de aanwezigen nog het Iconografisch Bureau bezocht. De na jaarsvergadering vond op 19 november in het Gemeentearchief te Rotterdam plaats; hier werd o.a. de tentoonstelling gewijd aan de tekenaar Gerrit Groenewegen be zichtigd. Vervolgens bezochten de deelnemers de Atlas van Stolk en het Historisch Museum "De Dubbele Palmboom". Dit jaar werd opgericht de "Stichting tot beheer der financiën van de Vereniging De topografisch-historische atlas". De bedoeling hiervan is, de financiën van de Vereni ging, die geen rechtspersoonlijkheid bezit, veilig te stellen en de bestuursleden te beschermen tegen eventuele gevolgen van hun hoofdelijke aansprakelijkheid. De Vereniging "De topografisch-historische atlas" verkeert in de eigenaardige situatie, dat ze niet alleen zelf geen rechtspersoonlijkheid bezit die na de jongste wijzi gingen van het Burgerlijk Wetboek echter verkregen kan worden maar dat ook de meeste leden, als zijnde gemeentelijke, provinciale of rijksinstellingen, geen rechtspersonen zijn. Een onderwerp waaraan tijdens de ledenvergaderingen verder aandacht is besteed, is de vraag of, en zo ja, hoe topografisch-historische verzamelingen verzekerd zou den moeten worden. Uniformiteit bleek op dit punt ver te zoeken. Van de zijde van verzekeringsinstellingen wordt nogal eens aangedrongen op verzekering van verzamelingen op een wijze, die niet alleen kostbaar, maar ook, b.v. in geval van verloren gaan van een onvervangbaar stuk, van dubieus nut lijkt te zijn. Voorlopige aanbevelingen :liever investeren in beveiliging dan in verzekering, in ieder geval ver zekeren wat uitgeleend wordt en tenslotte, in geval van verzekering ervoor te zor gen, dat in elk geval de kosten van herstel van schade erdoor gedekt worden. Een werkgroepje zal een en ander nader bestuderen en rapport uitbrengen. Op 17 mei 1977 zal de Vereniging te 's-Hertogenbosch een ledenbijeenkomst orga niseren in het Provinciaal Museum. De leden van de Vereniging worden uitgeno digd tot bijwoning van een bijeenkomst, uitgaande van de Ned. Museumvereniging, op dinsdag 24 mei te Amsterdam. Het onderwerp is: fotoverzamelingen. Inlichtingen over de Vereniging "De topografisch-historische atlas" bij de secretaris, de heer P. Ratsma, p/a Gemeentearchief, Mathenesserlaan 315, Rotterdam-3003. Werkgroep 19e eeuw Op 27 november 1976 werd in Den Haag de Werkgroep 19e eeuw opgericht, die is voortgekomen uit een initiatief van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden. Doelstelling van de Werkgroep is de studie van de negentiende eeuw in de ruimste zin te bevorderen. Daarbij wordt gedacht aan ontsluiting van materiaal in bibliotheken en archieven, d.m.v. bibliografieën en registers, en het signaleren van nieuwe publicaties op verschillende vakgebieden. Tevens wil de Werkgroep stimulerend en coördinerend optreden bij de organisatie van tentoonstellingen, het opzetten van projectgroepen e.d. Het werkterrein wordt globaal begrensd door de jaren 1800 en 1900. Het lidmaatschap staat open voor iedereen. Voorlopig zullen de aktiviteiten beperkt blijven tot de uitgave van het dokumenta- tieblad "De Negentiende Eeuw", en de organisatie van een jaarlijks symposium. Het [188] dokumentatieblad zal de aandacht vestigen op nieuwe vakliteratuur (interdiscipli nair), op tentoonstellingen en musea, en op de aktiviteiten van allerlei genootschap pen. Tevens zullen negentiende-eeuwse tijdschriften en almanakken worden geïnven tariseerd, en wordt er verslag uitgebracht van lopend onderzoek. Daarnaast komt er een rubriek, geïnspireerd op het tijdschrift De Navorscher, waarin men de hulp van lezers kan inroepen bij het oplossen van problemen op het terrein van de Werkgroep. Ook de lezingen van het symposium zullen in het blad geplaatst wor den. Het blad zal bij voorkeur echter geen bijdragen bevatten, die ook in andere bladen gepubliceerd kunnen worden. Om al deze taken te kunnen vervullen, zal, naast de redactie, een groot aantal corresponderende leden uit verschillende vakge bieden noodazkelijk zijn. Het blad zal vier maal per jaar verschijnen. De organisatie berust bij een bestuur van vier personen: Dr. H. van Dijk, Prof. Dr. M. H. Schenkeveld, Prof. Dr. A. L. Sötemann (voorzitter), Drs. P. A. W. van Zonne veld. De redactie van het dokumentatieblad bestaat uit zes personen: M. Keyser, Drs. N. Maas, Drs. M. Mathijsen, Drs. A. J. P. Raat, Drs. J. Siesling, Drs. P. A. W. van Zonneveld (red.-secr.). Men kan zich opgeven als lid door bericht te zenden aan: Werkgroep 19e eeuw, p/a Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, Universiteitsbibliotheek Rapenburg 70- 74, Leiden, onder vermelding van: naam, adres, woonplaats, telefoon, vakgebied, en eventuele interesse voor correspondentschap. Contributie kan worden overgemaakt op: Giro Amro-bank, Rapenburg, Leiden, 9200 bank nr. 45.10.61.306. onder vermelding: Letterkunde/Werkgroep. Deze con tributie bedraagt normaal 25; ;voor leden van de Maatschappij 20; student-leden 20; instellingen 30; donateurs 50. Het redactie-secretariaat is gevestigd: Willem de Zwijgerlaan 375 III Amsterdam. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin werden in archiefkringen de volgende onderscheidingen toegekend. Prof. dr. B. H. Slichter van Bath, voor zitter van het curatorium van de rijks archiefschool, werd benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Bij bevordering werd benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. J. Woltring, oud wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de afdeling archieven van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Drs. C. Th. Kokke, hoofd van de afdeling Documentatie van het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem, werd benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Op 1 april 1977 promoveerde mevrouw E. P. de Booy aan de Rijksuniversiteit te Utrecht cum laude tot doctor in de letteren. Haar proefschrift over het plattelands- onderwijs in de provincie Utrecht van 1580 tot het begin der 19de eeuw zal in een der volgende afleveringen van dit blad besproken worden. [189]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 47