Berichten Voortgezette vorming archiefbeheer Op 28 april 1977 werden in de commissiezaal van het voormalige ministerie van Koloniën aan het Plein te 's-Gravenhage door de algemene rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink aan één provinciale registratuurambtenaar en aan acht gemeen telijke registratuurambtenaren de testimonia van deze opleiding uitgereikt. Twee kandidaten kregen het predikaat "met genoegen", aan twee kandidaten kon nog geen testimonium worden toegekend en vier kandidaten zullen op een later tijdstip examen doen. De werkstukken die zij hebben gemaakt betreffen o.a. archieven van gemeentesecretarieën en van het burgerlijk armbestuur. Bij de uitreiking werd ook het woord gevoerd door de voorzitter van de beoorde lingscommissie de heer G. J. Miserus en door de voorzitter van de S.O.D. de heer W. N. Berends. De algemene rijksarchivaris, die de uitreiking der testimonia had overgenomen van de wegens een sterfgeval verhinderde plaatsvervangende secreta ris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken mr. P. Mostert, wees er op, dat de kwaliteit van het archivariaat afhankelijk is van de kwaliteit van de registra tuur. Continuïteit van het archiefbeheer is essentieel voor administratie en weten schap. De openbaarheid aan het einde van de 20ste eeuw moet steunen op alle wer kers in het informatiegebied.1) Op 3 december 1974 werden aan rijksambtenaren reeds testimonia van de voortge zette vorming archiefbeheer uitgereikt, zie Ned. Archievenblad 1975, blz. 214. Gemeentelijke Archiefdienst Dordrecht De studiezaal, die sedert 17 mei 1976 in verband met verhuizingswerkzaamheden gesloten was, is met ingang van 10 mei 1977 heropend. De verspreiding van de ar chiefdienst over verschillende gebouwen is hiermede tot een eind gekomen. In de studiezaal kunnen naast de eigenlijke archiefstukken thans ook prenten en foto's uit de historisch topografische atlas en boekwerken en dokumentatiemateriaal uit de stedelijke bibliotheek geraadpleegd worden. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur en zaterdag van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.30 uur. Ter gelegenheid van de opening, die op 6 mei werd verricht door wethouder C. de Kovel van bedrijven, archiefzaken en personeelsaangelegenheden, werd in de nieuwe 1 De tekst van de gehouden toespraken is opgenomen in Overheidsdocumentatie van mei 1977 op de blz. 48 en 49. [186] expositiezaal een tentoonstelling ingericht over het stadsgedeelte rondom het archief gebouw onder de titel: Bleijenhoek, beeld van een verdwenen buurt. Hierin werd de ontwikkeling getoond van één van Dordrechts oudste buurten. Bij de opening sprak burgemeester J. H. van Zuuren een welkomstwoord, terwijl oud archivaris mr. J. J. Beyerman herinneringen ophaalde uit zijn loopbaan. Het nieuwe adres van de Gemeentelijke Archiefdienst Dordrecht is Stek 13, telefoon 078-41188, correspondentie-adres Postbus 742, 3300 AS Dordrecht. De oude adres sen Stek 1 en Leprooshuis, Vriesestraat 115, zijn daarmee vervallen. Gemeentelijke Archiefdienst Leiden Van 18 april tot en met 18 mei 1977 werd een tentoonstelling Leiden buiten de veste gehouden, die een beeld gaf van de groei en ontwikkeling van Leiden buiten de sin gels en van de verschillen in opzet en karakter tussen de verschillende woonwijken. Drie perioden werden vergelijkenderwijs tegenover elkaar geplaatst: de periode rond 1900 met speciale aandacht voor Vreewijk, de periode 1920-1940 met de verschillen tussen de wijken voor beter gesitueerden in het zuiden en de arbeiderswijken in het noorden van de stad en de periode na 1945 met een vergelijking tussen Zuidwest en de Merenwijk. Gemeentearchief Roosendaal en Nispen De rechterlijke en notariële archieven van Roosendaal en Nispen, welke zich in het Rijksarchief in Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch bevonden, zijn in bewaring gegeven aan bovengenoemd gemeentearchief, Molenstraat 2 te Roosendaal. Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam Van 27 maart tot en met 30 mei 1977 werd de tentoonstelling Herkenningspunten, oud en nieuw Rotterdam gehouden naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de Rotterdamse V.V.V. Naast foto s, etsen en tekeningen van vroegere situaties werden foto's van de huidige toestand, gemaakt door de fotograaf van het Gemeentearchief H. M. Vrijmoet, geëxposeerd. Zo kreeg men een beeld van wat in Rotterdam in de loop van deze eeuw veranderde en wat nog aan herinneringen bewaard is in het stadsbeeld. De Vereniging "De topografisch-historische atlas". In het jaar 1976 kwamen de leden van de Vereniging "De topografisch-historische atlas" twee maal bijeen. De voorjaarsbijeenkomst op 25 mei te Den Haag was ge wijd aan het thema "topografisch-historische atlas en wijktentoonstelling". Van de inhoud der inleidingen tot dit thema hebben de lezers van het Ned. Archievenblad kennis kunnen nemen door het artikel van de heren C. H. Slechte, W. M. van der Mast en E. Develing, de drie inleiders, in jaargang 1976 van het N.A.B., afl. 3. Na bezichtiging van de tentoonstelling "Kunstenaars zien een wijk" in het wijkgebouw [187]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 46