Kroniek uitbreiding van de index tot volledig naam- en zaakregister was de gehele uitgave zeer ten goede gekomen. Weinig archief bibliotheken zijn aangesloten bij de Centrale Catalogus. Toch zullen zich bij veel archiefdiensten nog talrijke boekcollecties bevinden die door hun onder werp of historische achtergrond verdienen meer in het licht te treden. De biblio theek- en documentatiegids van het NI DER is te beknopt om hierop direct toegang te geven. In tegenstelling tot openbare bibliotheken zullen bij archiefdiensten uitslui tend bewaarbibliotheken voorkomen die een afgesloten, constant bezit vormen. Dat maakt het mogelijk publicaties als de hierboven besprokene te laten verschijnen. Inschakeling van een bibliotheektechnisch geschoolde kan de ongebreidelde toepas sing van huisregels voorkomen. Tot slot: waardering voor het Bossche rijksarchief dat het belang van gedrukte collecties duidelijk inziet en op dit gebied als gangmaker moge fungeren. Sv. E. Veldhuijzen W. F. M. Brieffies, Archief van de Evangelisch-Lutherse gemeente te Zaandam 1642-1919. Rijksarchieven in Holland inventarisreeks nr. 3; Rijksarchief in Noord- Holland, Haarlem, 1975. De gemeente te Zaandam is een van de oude aanzienlijke Lutherse gemeenten waarvan wel al een geschiedschrijving bestond, maar nog geen archiefinventaris. In die leemte is door de stagearbeid van collega Brieffies op fraaie wijze voorzien. Hij heeft door de indeling te baseren op de taakverdeling binnen het bestuur van de gemeente, het organisatiebeginsel toegepast. Dit lijkt een goed uitgangspunt en heeft een doorzichtige opbouw van de inventaris gegeven. Na de twee hoofdafde lingen Kerkbestuur en Diakonie (waaronder het weeshuis ressorteerde) volgen ten slotte de ter documentatie verzamelde stukken, een gelukkiger benaming dan het te vaak gebruikte Diversen. De index van persoonsnamen (waarom niet de wei nige aardrijkskundige en topografische namen mede opgenomen?) en gelukkig ook een predikantenlijst besluiten deze zorgvuldig uitgegeven inventaris. De als illustra tie opgenomen prent van het kerkgebouw is afkomstig uit de provinciale atlas van Noord-Holland (Westzaandam nr. 10, vriendelijke mededeling van coll. Brieffies). De inleiding kon de auteur terecht kort houden onder verwijzing naar de zeer uit voerige geschiedenis van de gemeente door de em. predikant W. J. Manssen uit 1913. Dit boek (deel V van de Nieuwe Bijdragen tot kennis van de geschiedenis en het wezen van het Lutheranisme in de Nederlanden) heeft in een aanhangsel ook een lijst van bronnen waaronder 36 handschriften en het is jammer, dat bij de moderne inventaris geen vergelijking met deze oude lijst is gemaakt. Dan hadden de sinds 1913 ontstane verliezen vermeld kunnen worden (bv. het reglement voor de organist 1737, Manssen nr. 15) en zou het ook gemakkelijker zijn geweest de bronnen van Manssen in de inventaris aan te wijzen. De huidige korte omschrij vingen doen nl. wel modern aan, maar zijn niet altijd duidelijker dan de ouder wetse van 1913. J. H. Rombach [180] Buitenlandse archivistische literatuur Het tijdschrift van onze Belgische zustervereniging met de tweetalige titel Archives et Bibliothèques de BelgiquelArchief- en Bibliotheekwezen in België verschijnt offi cieel om de drie maanden. De laatste jaren komt het echter altijd met dubbelnum mers van 400 a 500 bladzijden, die bovendien een zo gedegen inhoud hebben dat ik iedere keer enige schrik ervaar als zo'n aflevering uit mijn brievenbus komt. Men moet echt wel even gaan zitten om kennis te nemen van de inhoud, zeker als men dat doet met de pen in de hand om straks collega's op een aantal behandelde onder werpen te kunnen attenderen. Een betrekkelijk geluk is de tweeledigheid van dit tijd schrift. In het algemeen zal ik niet de gehele inhoud vermelden en mij beperken tot archief-studies al zal soms een "bibliofiele" bijdrage niet weggelaten kunnen wor den1 Aflevering 1-2 van jaargang 44 (1973) begint met een In memoriam Camille Tihon (1890-1972) van de hand van zijn ambtsopvolger C. Wijffels en gevolgd door een bibliografie verzorgd door Mej. L. van Meerbeeck. G. Asaert behandelt in zijn bij drage over Eigentijds archiefbeheer in Engeland de wijze waarop in dat land de pro blemen van de doorstroming van archieven van de administratie naar de Rijks archiefdienst (Public Record Office) worden aangepakt2. E. Persoons vervolgt zijn uitvoerige bijdrage over Het intellectuele leven in het klooster Bethlehem (te Herent bij Leuven) in de 15e eeuw3. L. Mees geeft het tweede deel van zijn verslag over Oude drukken in Belgische rijksarchieven terwijl C. Vleeschouwers en M. Vleesch- ouwers-van Melkebeek de serie Regesten der cartularia van het bisdom Doornik ver volgen. In de Kroniek van het Archiefwezen kan men de bibliografie vinden van Belgische archivalische publicaties verschenen in 1971, samengesteld door A. Bousse (niet- Rijksarchieven) en D. de Stobbeleir (Rijksarchieven)4. Verder noteer ik uit de Kro- 1 De inhoud van jaargang 43 (1972) is besproken in Ned. Archievenblad 77 (1973), p. 227-228. 2 Dit artikel is later overgenomen in Overheidsdocumentatie 28 (1974), p 25-27, 33-34 en 41-42. 3 Zie voor het eerste deel Archief- en Bibliotheekwezen in België 43 (1972), aflevering 1-2. 4 De bibliografie voor het jaar 1972 is te vinden in aflevering 3-4 van deze jaargang; die voor 1973 in aflevering 3-4 van jaargang 46 (1975). [181

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 43