Zowel in de onderzochte processen-verbaal van de strafzittingen als in de minuut vonnissen is steeds in de marge het rolnummer der zaak vermeld, zodat men meer bijzonderheden dan op de rol vermeld zeer eenvoudig kan opzoeken1". De p.v.'s leveren overigens het gewone beeld op128, gelijksoortig aan dat van de audiëntie bladen in civilibus. Als bijlagen zijn bijgevoegd: de p.v.'s der opsporingsambtenaren, de dagvaardingen129, de p.v.'s van betekening der dagvaarding aan de beklaagde en de "requisitiebriefjes" van de ambtenaar van het O.M. Bij de minuutvonnissen bleken soms ook nog een expeditie van de minuut en een p.v. van betekening van het vonnis aan de veroordeeld te zijn bijgevoegd. De steekproef m.b.t. de jaren 1900-1901 wees overigens uit, dat toen in de practijk niet zelden het opmaken van een p.v. der terechtzitting, waarop de zaak behandeld was, achterwege bleef, o.m. in sommige niet alle verstekzaken, als het O.M. concludeerde tot vrijspraak en de Ktr. dit ook deed in sommige niet appellabele zaken, en als de beklaagde het telastegelegde feit bekende en tevens niets te zijner verdediging aanvoerde. Volstaan werd dan met de opneming van de nodige gegevens uit de kladaantekeningen van de griffier130 in het minuutvonnis. Deze practijk moge, strikt genomen, onwettig geweest zijn, er kraaide de facto geen haan naar. Rest nog te vermelden, dat in de loop van de tweede helft der 19de eeuw zowel bij dit Ktgr. als bij andere, het eerst bij de Kantongerechten der 1ste klasse, die de grootste "omzet" hadden zgn. "imprimé's"131 in gebruik kwamen, eerst voor de dagvaardingen, de p.v.'s van betekening daarvan132, de requisitiebriefjes van het O.M.132 en de vonnissen, weldra ook voor de p.v.'s der terechtzittingen133. Wat ten slotte de hoofdrubriek "Algemeen" betreft: alleen al een vluchtige blik op de desbetreffende inventarisnummers leert, dat deze een bont allerlei vormt. Welig tieren hier de vele registers, klappers en repertoria, die de griffier ingevolge wet- 127 Enig voorbehoud is in dezen echter geboden, want volgens de inventaris zouden in de p.v.'s niet steeds de rolnrs. vermeld staan. Wegens tijdgebrek kon dit niet geverifieerd worden. 128 Onderzocht werden de jaren 1840 (inv. nr. 274) en 1900 (inv. nrs. 350-353). 129 Hoewel in 1840 niet steeds. i3° Afgezien van die gevallen, waarin ingevolge de wet dadelijk proces-verbaal moest worden opgemaakt (zoals bij sommige getuigenverhoren), placht en pleegt de griffier ter terechtzitting aantekeningen te maken, aan de hand waarvan hij dan na afloop der zitting binnen de daarvoor gestelde termijn (vgl. hiervoor sub II.4.a.) het officiële p.v. c.q. sinds het in zwang komen der imprimé's de officiële p.v.'s der zitting(en) placht op te maken. Soms zijn die kladaantekeningen ten dele in een kantongerechtsarchief be waard (vgl. voor Geldermalsen inv. nrs. 250-251). In combinatie met de officiële verbalen vormen deze zeker niet de minst interessante bestanddelen van zo'n archief. 131 Voorgedrukte formulieren met deels geheel of partieel door te halen tekstgedeelten en deels met de pen in te vullen stukken wit. 132 In dorso van het voorgedrukte dagvaardingsformulier; zuinig en efficient! 133 Door het gebruiken van deze imprimé's maakte het doorlopende p.v. van een straf zitting waarop doorgaans meer zaken achtereenvolgens behandeld werden plaats voor een reeks p.v.'s per zitting, elk betrekking hebbend op één zaak. Het gebruik van deze voorgedrukte formulieren deed de jaarlijkse "papierproductie" in strafzaken overi gens aanzienlijk stijgen. [154] telijke of reglementaire bepalingen moest bijhouden134 of die hij eigener beweging uit een oogpunt van "dienstijver" en de zin voor een ordelijke administratie bijhield. Sommige daarvan leveren ook voor de niet-rechtshistoricus interessant materiaal op. Voor iemand, die zich zou interesseren voor de geschiedenis van de stroperij b.v. kan het Geldermalsense register van in beslag genomen "stukken van over tuiging"135 heel wat wetenswaardigs opleveren; daarin figureren o.m. jachtgeweren, dobbers, netten, snoekstrikken, harpoenen, kuilen, gewichten, ellematen, "aalsrepen", een "strijkstok" en zelfs een "toetebel" (kruisnet). Andere registers bleken volstrekt waardeloos, zoals dat van gedane verzetten tegen gewezen verstekvonnissen136. In dit keurig door de inspecteur der registratie geverifieerde register bleek gedurende de achttien jaren, waarover het liep, nooit één verzet te zijn ingeschreven. Een "register van uitgiften van grossen van vonnissen"137 bleek ook expedities van von nissen in niet-executoriale vorm ("simpele copieën) en van extra-judiciële beschik kingen te bevatten. Van één der inventarisnummers betreffende statistische gegevens bleken de opgegeven jaren niet te kloppen138, terwijl een inventarisnr. met de aan duiding "afschriften van de processen-verbaal van zittingen van de Hoge Raad" in feite uittreksels uit arresten van de H.R. betreffende jacht- en visserijdelicten bleek te bevatten139. Waarom laat zich raden140. Al met al kon aan de hand van de genoemde steekproeven salvo meliori voorshands worden geconcludeerd, dat de onderscheiden hoofd- en subrubrieken van dit archief weinig of geen interne doublures vertonen en dat de onderhavige "voorbeeldinventaris" nog weieens een grondige revisie zou moeten ondergaan. I11.2.b. Archief Ktgr. Nijmegen Het archief van het Ktgr. Nijmegen over de periode 1838-1920 werd in twee stadia overgebracht naar het R.A. in Gelderland: in october 1967 het gedeelte 134 B.v. registers van verzet, hoger beroep en beroep in cassatie, van oprichtingsakten van vennootschappen onder firma en van coöperatieve verenigingen, van protesten van non-acccptatie en van non-betaling van wissel- en orderbrieven enz. Vgl. Van der Kemp, a.w. pp. 709-711. 135 Inv. nr. 9. In geval van veroordeling werden deze voorwerpen meestal verbeurd verklaard en vervolgens "vernield" (vgl. Van der Kemp, a.w. p. 232). Boze tongen beweer den destijds weieens, dat die "vernieling" van verbeurd verklaard wild in de pan ten huize van de griffier geschiedde. Van niet in beslag genomen voorwerpen, waarmee het strafbare feit begaan was of die daardoor verkregen waren, kon, na verbeurdverklaring, de uitlevering door de Ktr. worden gelast, zulks met subsidiaire veroordeling in geval aan die last niet zou worden voldaan tot betaling van het geldsbedrag, waarop de waarde van zo'n voorwerp was geschat, bij niet-betaling te vervangen door hechtenisstraf Vgl. artt. 33 en 34 oud W.v.Sr. 136 Inv. nr. 13 (1862-1880). 137 Inv. nr. 12 (1912-1932). 138 Inv. nr. 24; 1907-1932 moet zijn 1912-1933. In inv. nr. 25 bleek zich een verdoold staatje te bevinden met "weinig voorkomende akten", opgemaakt in de jaren 1918-1922. Een interne aide-mémoire van de griffier. 139 Inv. nr. 30 (1852-'53). 140 De onder inv. nr. 29 vermelde "strafbladen" behelzen overwegend wegens het "mis drijf" van stroperij opgelegde straffen. [155]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 30