waardige discussie over het rapport en de annexe bestuursvoorstellen uitgesproken, daarmee de gedachte logenstraffende dat de onderhavige materie niet geschikt zou zijn voor behandeling. Op dit moment wil ik volstaan met nog twee opmerkingen. In de eerste plaats als de reorganisatie van het binnenlands bestuur in de voorge stelde vorm niet doorgaat, dan behoudt het rapport zijn waarde vanwege de vele argumenten over centralisatie en decentralisatie in het archiefwezen en vanwege de met argumenten ondersteunde klemmende eis, door de ledenvergadering met alge mene stemmen aanvaard, dat ieder overheidsarchief beheerd dient te worden door een archivaris in de zin der wet. In de tweede plaats heeft het rapport geleid tot een goed contact tussen de V.A.N. en de Kring over de vervanging van de zgn. bijlage 4 van het ALO-rapport. Onlangs hebben de beide besturen daarover gesproken en na een nadere uitwerking van de opdracht hopen wij ambtgenoten bereid te vinden aan de slag te gaan. Over het werk van de commissie vernietiging wil ik vanmorgen niet spreken. Het positieve resultaat zal hedenmiddag onderwerp van bespreking uitmaken. De commissie automatisering heeft vergadertechnische problemen gehad bij het voortduren waarvan het wellicht wenselijk is de samenstelling van de commissie nog eens nader te bezien. Overigens zal het eerste interim verslag binnenkort in het Archievenblad te lezen zijn2. Ik voldoe aan een wens van de commissie wanneer ik de leden van de vereniging oproep zich met vragen en problemen tot de commissie te wenden. Het is haar uitdrukkelijke wens, aldus collega Winsemius, in levendig contact met de leden te staan. De daad bij het woord voegend vraag ik de commissie automatisering om op haar agenda te plaatsen de invoering van de onroerend goed belasting en advies uit te willen brengen over het al of niet aanwezig zijn van prac- tische consequenties waarop archivarissen bij het inspecteren van deze geautomati seerde administratie dienen te letten. Onder de vleugelen van de vereniging wordt door provinciale comité's hard gewerkt aan de tot standkoming van de provinciale archiefgidsen3. Over de uitgave worden nog besprekingen gevoerd. Onder voorbehoud kan ten aanzien van het werkschema meegedeeld worden dat de gidsen zullen verschijnen in de periode van 1978 tot 1982. Leden van het bestuur van de vereniging, vertegenwoordigers uit de commissies en anderen hebben een studiedag van onze Belgische zustervereniging meegemaakt ge wijd aan de archiefgidsen. Het bestuur maakt nog melding van een onlangs inge stelde commissie bestaande uit de leden mevr. De Booy en de heren Bordewijk, De Graaff, Mijland, Van der Saag, Van der Vegte en Wieland, die zich zal richten op de terminologie met name betreffende nieuwe termen te hanteren bij de be werking van moderne publieke én private archieven4. Activiteiteen op internationaal niveau hebben zich het afgelopen jaar geconcentreerd op het 8ste internationale archiefcongres te Washington, de federale hoofdstad van 2 Zie hierna blz. 119-122. 3 Zie hierna blz. 122-126. 4 Zie hierna blz. 126. [114] het 200 jarige Amerika. De 15-koppige Nederlandse delegatie heeft getracht zich zo goed mogelijk voor te bereiden op de congres thematiek samengevat in het begrip "The archival Revolution". Het beleven van de internationale contacten is wederom zeer succesvol gebleken. Een aantal congresthema's m.n. die op het gebied van de technische ontwikkelingen heeft menigeen aan het denken gezet. Ook rond de lezingen was er voldoende gelegenheid tot het leggen van zakelijke of andere contacten. Het verheugt mij melding te kunnen maken van een geslaagd initiatief van collega dr. H. Dahm, voorzitter van de westduitse archivarissen vere niging. Voorafgaand aan het congres had dr. Dahm een aantal verenigingen geënqueteerd o.m. met het oog op de belangstelling voor een internationale samenwerking. Dat is positief uitgevallen. Tijdens een bijeenkomst op het congres hebben vertegenwoor digers van de verenigingen van archivarissen tot nadere samenwerking binnen de Conseil International des Archives besloten. De invloed van deze leden statutair categorie "B" zal naar verwachting kunnen toenemen. Een werkcomité is ge vormd om de plannen nader uit te werken. Over het congres en de leerzame archief- reis daarna zou nog veel te vertellen zijn. Maar ik moet mij beperken en verwijs U naar het eerstkomende nummer van het Archievenblad3. Veel tijd heeft het bestuur gestoken in de voorstellen van het departement tot tech nische herziening van de archiefwet alsmede in het werk van de op 8 juli geïnstal leerde commissie "Nota archiefbeleid". Het belang van de technische herziening moge minder zijn, dan de nog uit te broeden resultaten van laatstgenoemde com missie, er werden toch waardevolle punten uit de wetgeving voor herziening voorge dragen. Tijdens de inspraakronde zijn er veel reacties binnengekomen, wat het de partement enigszins verrast heeft. Het bestuur kan zich niet aan de indruk onttrek ken, dat de intradepartementale werkwijze ten dele debet is aan de stroom van in gediende reacties. De bestuursreactie bevatte de 2 volgende algemene opmerkingen: dat het een kwestie van beoordeling is of men een wijziging als technisch dan wel als principieel beschouwt en dat in dit opzicht het bestuursstandpunt niet in alle opzichten parallel loopt met de voorstellen dat de herzieningen opvallend veel betrekking hebben op de rijksarchiefdienst en de rijks archiefschool, wat o.i. weer veroorzaakt wordt door de samenstelling van de commissie. In aansluiting op een langdurige bemoeienis van de VAN met art. 42 van het archief- besluit, dat bepalingen bevat over geldelijke tegemoetkomingen ten laste van 's-Rijks schatkist tbv. adspirant archiefambtenaren heeft het bestuur het voorstel gedaan om dit artikel uit te breiden met een nieuw lid luidende "onze Minister stelt regelen vast omtrent de toekenning en verdeling van een geldelijke tegemoetkoming als be doeld in het vorige lid". Rest mij over de technische herziening mee te delen dat VAN en SOD goed vooroverleg over hun reacties gevoerd hebben. 5 Zie blz. 45-76 van deze jaargang. [115]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 10