Rapport van de Commissie Archieven Lagere Overheden Het bestuur der vereniging van Archivarissen in Nederland heeft einde 1972 een commissie ingesteld, welke als opdracht kreeg te onderzoeken "of bij gewestvorming de huidige getrapte vorm van archiefzorg in de trits Rijk, provincie, gemeente zal blijven bestaan, of de gemeentelijke archiefdiensten in gewestelijke archiefdiensten zullen opgaan en of de archiefinspectie een taak voor het gewest in plaats van voor de provincie zal worden"1. De gewesten waarover het bestuur schreef en welke de commissie behandelde, waren de kleine gewesten", die toen ten getale van 44 als een nieuwe laag van openbaar bestuur in discussie waren gebracht. Het rapport der commissie is door de algemene ledenvergadering niet aanvaard om een aantal uiteenlopende redenen2, welke hier niet alle gereleveerd behoeven te worden omdat van deze kleine gewesten geen sprake meer is. Daarna heeft het bestuur een tweede commissie ingesteld en haar de volgende op dracht verstrekt: "Indien de commissie een tekort in de zorg voor en het beheer van archieven van lagere overheden constateert, zal zij uitgaande van de huidige wet, rekening houdend met de te verwachten indiening van een ontwerp van wet op de gewesten en overwegende de ter zake door de Archiefraad uitgebrachte adviezen, voorstellen doen voor regelingen en maatregelen, die tot verbetering kunnen lei den"2. Deze commissie A(rchieven) L(agere) O(verheden) heeft een rapport uitge bracht, dat in het voorjaar 1975 door het bestuur aan de leden is toegezonden4. Voordat de leden zich echter over het rapport hadden kunnen uitspreken, verscheen het "Concept-ontwerp van wet reorganisatie binnenlands bestuur", waarna het bestuur besloot het rapport niet in bespreking te brengen en de commissie te ver zoeken haar rapport te herzien. De opdracht bleef gericht op de positie van de archieven der lagere overheden, maar het bestuur verzocht de commissie nu ook de rijksarchieven in de provincies in de besprekingen te betrekken, daar het Concept ontwerp hun positie in discussie had gebracht. De commissie A.L.O. heeft, nadat zij zich een opinie had gevormd over de tekorten in archiefzorg en -beheer, getracht voor de tekorten onder de huidige wetgeving \Br"* Y*? ^et bestULlr aan de leden, 's-Hertogenbosch 4 april 1973: N(ederlands) A(r- chieven) B(lad) 77 (1973) p. 199 78 (1974) p 24 2 N.A.B. 78 (1974), pp. 2vv. 3 N.A.B. 78 pp. 87, 181. 4 Bij brief 's-Hertogenbosch 23 april 1975. [10] bestaande praktische oplossingen te vinden die zouden kunnen aansluiten bij de bestaande regelingen5 en die zowel financieel haalbaar lijken als aan de lagere overheden een zo groot mogelijke ruimte laten voor bepaling van eigen keuze. De autonomie der lagere overheden is een groot goed en het lijkt de commissie gewenst dat deze op archiefgebied gehandhaafd wordt zoveel als met een goed beheer der archieven verenigbaar kan zijn. De commissie vindt tevens, dat de archieven der lagere overheden beheerd moeten worden door de overheid die het dichtst staat bij de kringen waarin deze archieven ontstaan zijn, "zo dicht mogelijk bij de burgers"6. In november 1975 heeft het bestuur aan de commissie verzocht een interimrapport uit te brengen. Van het advies, dat het bestuur na raadpleging van dit rapport en van de commissie aan de minister van C.R.M. over het Concept-ontwerp van wet reorganisatie binnenlands bestuur heeft uitgebracht, heeft het bestuur aan de leden kennis gegeven7. Het concept-rapport van april 1975 kan in twee delen onderscheiden worden. Het eerste betrof de archieven van gemeenten, waterschappen en gemeenschappelijke regelingen en was geordend in een aantal hoofdstukken, welke in hoofdzaak in dit rapport zijn overgenomen in de volgende paragrafen: I. Een onderzoek naar de archieven der lagere overheden wat betreft zorg en be heer: p. 12-15 II. De wijze waarop gebruik gemaakt kan worden van de geldende wettelijke be palingen: p. 15-18 III. Voorstellen tot verbetering van de huidige situatie: p. 18-21 De commissie heeft enkele bijlagen toegevoegd: I. Gegevens betreffende de archiefzorg der gemeenten II. Lijst van bestaande streekarchieven met oprichtingsdata III. De archiefambtenaar ter secretarie Dit deel legt de commissie hierbij in slechts weinig gewijzigde vorm weer over. Het tweede deel van het concept-rapport bevatte voorstellen voor regelingen be treffende de zorg voor en het beheer van de archieven van gewesten, onderscheiden naar de soorten van gewesten welke voor medio 1975 in bespreking waren. Dit hoofdstuk diende na publikatie van het Concept-ontwerp vervangen te worden door een hoofdstuk dat uitgaat van de in het Concept-ontwerp neergelegde gedachten. Dat vergt dat naast de archieven van gemeenten, waterschappen en organen van gemeenschappelijke regelingen ook die van de provincies oude en nieuwe stijl en tevens de positie der rijksarchieven in de provincies behandeld worden. 5 Zoals ook advies nr. 35 van de Archiefraad beoogt. 6 Deze uitdrukking in "Sterke Gemeenten in nieuwe provincies", rapport van de V.N.G., november 1975, p. 102. 7 Brief van het bestuur van de V.A.N. aan de minister van C.R.M. 2 december 1975, in kopie aan de leden toegezonden bij brief van de secretaris d.d. 2 januari 1976. [11]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 9