Kroniek duidelijk werd, dat het in deze materie zeker niet de archivarissen zijn die het meest te leren hebben. Dit werd bewezen door het ter sprake en ter tafel brengen van het rapport opgesteld door Commissie IV van de Archiefraad over de wijze van indicering van de negentiende eeuwse notariële archieven. Dat de proefontsluiting volgens de in het rapport neergelegde richtlijnen ten aanzien van dit grote projekt tot een negatief resultaat heeft gevoerd, doet aan de exemplarische waarde van het rapport niets af. In de loop van de door dr. J. R. Bruijn geleide discussie werd tevens duidelijk, hoeveel onderzoekers en archivarissen nog met elkaar te be spreken hebben, voordat ze zich een goed beeld kunnen vormen van eikaars moei lijkheden en mogelijkheden om te komen tot een voor beide categorieën effectieve en uitvoerbare indicering, al of niet gerelateerd aan het fenomeen computer. Het is niet ondenkbaar dat juist van iemand die met al deze problemen in de praktijk heeft geworsteld en tot indrukwekkende resultaten is gekomen, zoals dat met dr. Knoppers het geval is, een wezenlijke bijdrage is te verwachten ten aanzien van het gecoördineerd oplossen van de hierboven gestelde problematiek. A. M. v. d. W. SUMMARY As a visiting professor Dr. J. V. Th. Knoppers (Fellow of McGill University, Montreal) gave two lectures on 1st and 4th November 1976 for students of the University at Leyden and some specially invited archivists on the possibilities to apply a computer for historical research. With the help of some practical examples he also went into the way of indexing vast archives suited to computer-use. [92] La Gazette des Archives, aflevering 88 tlm 91 (jaarg. 1975). In aflevering 88 wordt de meeste ruimte besteed aan het jaarlijkse congres van de Franse archivarissen. Het thema "les archives et la documentation" was verkozen door de directeur-generaal der archieven. Uitgaande van de in enkele decennia sterk gegroeide behoefte van de administratie aan snelle productie van voor het meren deel aktuele informatie, heeft het congres de verhouding besproken tussen het archiefwezen en de documentatiecentra, die zich zowel binnen het overheidsap paraat als daarbuiten bv. bij de universiteiten bevinden. Onder meer kwam op het congres aan de orde, dat moderne methodes van informatieverwerking binnen het archiefwezen noodzakelijk zijn. En dat de archivaris moet waken voor het niet teloor gaan van het materiaal waarover de documentalisten beschikken. Beiden, het archiefwezen meer retrospectief en de documentatiecentra meer aktueel, bedienen op hun wijze overheid en publiek met informatie. In aflevering 89 is een bijdrage opgenomen van Janine Irigoin "Conservateur en mission dans un ministère". Dit artikel geeft een boeiende impressie van de auteur over haar langdurige ervaring als gedetacheerd archivaris binnen het administratief apparaat van de overheid. Het bewijs wordt geleverd dat de Franse methode om de relatie van de archiefwereld met de administratie te herstellen zonder veel wettelijke ondersteuning niet de meest vruchtbare is, maar ook dat een intelligent persoon zonder die basis relaties kan opbouwen en maatregelen bewerkstellen, waardoor er regelmaat in de overdracht komt en onvervangbare vernietiging beperkt blijft. De auteur waarschuwt tenslotte de departementale archivaris, dat hij niet moet afwachten maar in het overdrachtsbeleid moet proberen de toon aan te geven. Direct hierop trof mij (B.W.) het bericht uit het jaaroverzicht 1974, dat het tussendepot te Fontainebleau met ruimtegebrek kampt. Tenslotte vermeldt deze aflevering de benoeming van een nieuwe directeur-generaal van het archiefwezen in de persoon van prof. Jean Favier in de plaats van Guy Dubosq. Prof. Favier is afkomstig van de Sorbonne. In afl. 90 staat een bijdrage van Jacques le Seigneur over de sectie voor fotografie en film van het Franse leger opgericht tijdens de eerste wereldoorlog en gevestigd te Ivry-sur-Seine. Het aantal negatieven in dit depot bedraagt c. \y2 miljoen; het aantal filmrollen was niet aan te geven. Vervolgens wordt plaats gegeven aan de voorzitter van de nieuwe vereniging van R.K. kerkelijke archivarissen in Frankrijk, Charles Molette, wiens lezing "Problèmes [93]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 50