De Genealogical Society te Salt Lake City Op weg naar een conferentie van de International Youth Hostel Federation in San Francisco heb ik in Salt Lake City (Utah) nader kunnen kennismaken met het werk van de Genealogical Society (hierna afgekort GS) of the Church of Jesus Christ of Latter Day Saints (Mormonen) (hierna LDS). Van 5-8 augustus 1976 waren mijn vrouw en ik de gasten van John van Weezep, af delingschef bij de GS. De gastvrijheid van de familie Van Weezep bood de gelegen heid enkele dagen in een Amerikaans (beiden emigreerden meer dan 25 jaar gele den uit Nederland) LDS-gezin te leven. Dat was ook daarom zo belangrijk, omdat de LDS de grootste nadruk legt op het gezin. Weliswaar wordt iedere LDS geacht elke avond in een of ander verband voor de kerk werkzaam te zijn, maar de maandagavond is overal gereserveerd voor de "family evening" -voor welke avond de kerk aantrekkelijke programmaboekjes verschaft. Onze indruk is dat de LDS in Salt Lake City één grote familie vormen (de LDS maken 80% van de be volking van Salt Lake City uit). Onze aandacht ging vooral uit naar de GS, sedert 1972 gevestigd op enkele etages (waarvan drie voor het publiek toegankelijk zijn) van een 26 verdiepingen hoge wolkenkrabber, waarin ook de andere kantoren van de kerk gevestigd zijn. De GS heeft in het hoofdkantoor ruim 600 full-time medewerkers in dienst. De LDS geloven in de doop en in "verzegeling" van man en vrouw en van de kinderen aan hun ouders. Hierdoor wordt een eeuwige band tussen de familieleden gesmeed. Ook overledenen kunnen gedoopt of verzegeld worden, maar alleen als ze voldoende geïdentificeerd kunnen worden. Daartoe is genealogisch onderzoek vereist. De doop of verzegeling, van doden en levenden, heeft plaats in een van de 17 tempels ter wereld, waar alleen gekwalificeerde LDS toegang hebben (vanuit Nederland zijn de dichtstbijzijnde tempels die in Londen en in Bern). De met het oog op de verzegeling ingeleverde gezinsstaten (family sheets) worden alfabetisch op familienaam opgeborgen; de meer dan 6 miljoen family sheets (in GS terminologie: church records archives) kunnen door het publiek (ook door niet-LDS) vrij geraadpleegd en gekopieerd worden. De family sheets zijn geïndi ceerd in het zg. Temple Records Index Bureau (T1B). Uit het TIB worden alleen schriftelijke inlichtingen verstrekt. Vgl. W. Wijnaendts van Resandt, Genealogie in Amerika, Jaarboek van het Centraal Bureau voor Genealogie en het Iconografisch Bureau, 26 (1972) 219-222. [86] Behalve de family sheets zijn te raadplegen de miljoenen microfilms van doop-, trouw- en begraafregisters, volkstellingen, registers van de burgerlijke stand enz. Per 30 april 1976 beschikte men over 1.044.941 rollen 35 mm film, elke rol van 100 feet (ca 30 m). Enkele cijfers inzake de grootste contingenten: 1. Verenigde Staten 283.310 rollen 2. Mexico 106.169 3. Groot Brittannië 68.725 4. Denemarken 67.348 5. Zweden 60.983 6. Nederland 60.411 7. Frankrijk 55.414 8. Duitsland 52.020 9. België 39.227 Indien men deze cijfers vergelijkt met die per 30 april 1972, welke door Wij naendts van Resandt zijn vermeld, blijkt dat de toeneming in vier jaar tijds ca 22% is geweest (voor Nederlandse films ca 14%). Het microfilmprogramma van de GS in Nederland is bekend. Men zegt dat van de kerkelijke DTB thans 85% gefilmd is, van de burgerlijke stand vóór 1901 90% van de notariële archieven vóór 1811 75% en van de volkstellingen vóór 1901 90%Deze cijfers moeten met een korreltje zout genomen worden. Behalve in Nederland wordt er op dit moment in 25 andere landen gefilmd door 75 medewerkers, terwijl in nog eens 38 andere landen het vooronderzoek met het oog op een te starten filmproject aan de gang is. In Zweden, Finland, Denemar ken, Hongarije, Fiji, Panama en Tahiti is men geheel klaar met microfilmen. Een dergelijk wereldomvattend programma kan alleen goed verlopen door een perfec te organisatie en met aanwending van ruime financiële middelen. Het programma wordt geheel door de LDS gefinancierd. Elke LDS betaalt 10% van zijn inkomen aan de kerk. Het raadplegen van de verzamelingen is gratis; al leen voor xerokopieën moet een luttel bedrag betaald worden. Alle films kunnen door de bezoekers zelf uit de laden gehaald worden en in een leesapparaat gelezen. De slijtage van apparatuur en films is te verwaarlozen, gelet op het aantal bezoekers. Het aantal bezoekers per dag in de maanden maart en april steeg van 700 in 1971 tot 2000 in 1976. Deze bezoekers zijn voor het me rendeel LDS. Behalve de family sheets en de microfilms benutten zij ook de bibliotheek (148.932 delen, open shelving, jaarlijkse toeneming ca 6000 delen). Wanneer een bezoeker de Genealogical Library binnenkomt, vindt hij bij de in gang een informatiebalie. Daar kan men een cassetterecorder lenen; op het bandje is een 20 minuten durende rondleiding met explicatie van de verschillende toegan gen enz. opgenomen. Een ander interessant aspect van de opvang van de bezoeker vond ik de "youth and young adult area" waar beginners tussen 12 en 25 jaar op weg geholpen wor den door speciale stafleden en vrijwillige medewerkers. Verder kunnen op verzoek [87]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 47