beseffen, dat a. de registratuur verbeterd moet worden voordat micrografie kan worden toegepast. Er dient b. meer en speciaal opgeleid personeel te worden aan getrokken. Voor de hele operatie behoren c. speciale ruimten te worden gebouwd. Tenslotte zullen d. de verzendkosten begroot moeten worden. Er zal e. een produktie- apparaat moeten komen voor het fabrieksmatig vervaardigen van microfiches. Kwa liteitscontrole is een dwingende eis. Onmisbaar is feen afdeling voor de gebruikers, g, ook leeszalen en h. leesapparatuur, duplicatie-machines e.d. kunnen niet worden gemist. Tenslotte dienen de gebruikers, aan wie microfiches worden verzonden, voorgelicht te worden. Uit eigen ervaring sprak B. R. Peoples van het ministerie van gezondheid, opvoeding en welzijn, over service-bureaux. Voordelen zijn, dat een service-bureau de hele pro- duktie van de micrografie overneemt, dat minder eigen uitrusting behoeft te worden gekocht en dat de kosten van investering dan ook veel lager zijn. Nadelen zijn, dat de privacy niet kan worden gegarandeerd en dat er geen andere controle op de kwaliteit van de uitvoering mogelijk is dan door een kontrakt, dat dan ook waterdicht dient te zijn. Op de tweede dag van het Symposium werd de rij van sprekers geopend door J. L. Gear, van de National Archives and Records Service. Hij wees erop, dat duur zaamheid een hoog zilvergehalte in het basismateriaal van het microfiche vereist. De reeks vereiste handelingen kan niet nauwkeurig genoeg worden voorbereid. Ook moet men ervoor waken al te snel een bestaand systeem te gaan wijzigen. L. S. LeePersoneelszaken van het leger, stelde dat een grondige analyse van het sys teem primair is. Eerst dient een uitgebreid "pilotproject" waarin ook de gebruiker opgenomen is, plaats te vinden; daarna evaluatie van dit project. Een ervaringsfeit was dat van het te fotograferen materiaal (personeelsdossiers) 30% als niet relevant vernietigd kon worden. Hetgeen betekende dat eerst alle dossiers grondig op te vernietigen stukken doorgenomen moesten worden. Na fotograferen werden trou wens de dossiers vernietigd. Wegens de eentonigheid van het werk moeten prestaties worden beloond; om dezelfde reden dienen de personeelsleden geregeld ander werk te krijgen. Een interne opleiding in micrografie is onmisbaar. De gebruikers van de microfiches behoren een eigen plaats te krijgen, bovendien moeten zij wel weten hoe het microfiche tot stand komt. De opberging vindt plaats in enveloppen, die voor gemakkelijk terugvinden van tanden voorzien zijn en in paternosterkasten worden bewaard; het opsporen gebeurt in zijn geval met behulp van een mini-computer. Als leesapparaat adviseerde hij een draagbare reader ter grootte van een kofferschrijf machine. R. J. Kalthoff van de service-firma "Acces-corporation" onderscheidde 2 soorten systemen: "Dobis" "Document based information systems" (brieven, kontrakten etc.) en Dabis Data based information systems" (data zijn de informatieve gegevens, nodig voor de uitoefening van een bepaalde taak). Door zijn bureau worden jaarlijks voor de micrografie, de mini-computer, de readers en andere appa ratuur 750.000 uitgegeven. Hij was een groot voorstander van jackets en fiches en zag een explosieve ontwikkeling op dit gebied. [74] pap.'ooay lO U3UMM »n|Huii>50 iRfi-JtlsSay uj itètuny Diagram 2

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 41