Deze oudste "presidential library" maakte zeker voor wat betreft het archiefbeheer een geslaagde indruk. Wel kan de vraag gesteld worden of voortzetting van dit sys teem, zeker voor presidenten die slechts één termijn gediend hebben, op den duur niet te verbrokkelend zal werken. Overigens was dit bezoek een indrukwekkende afsluiting van een alom gewaardeerde vakreis van gehalte, december 1976 januari 1977 Redaktie-commissie, A. Graafhuis, samenstelling en eindredaktie J. E. A. L. Struick B. Woelderink Als eerste spreker opende Douglas Greenwold, micrographics marketing manager van de Xerox corporation met een voortreffelijke fundamentele uiteenzetting; "Microforms, the medium in the middle". De complete tekst, zonder de public- relationsgrapjes, lag al twee weken later in de brievenbus en is desgewenst te leen. Zijn rede, die langer kan worden weergegeven en dat ook verdient, dan de andere referaten, had de volgende inhoud. Voor iedere organisatie is de informatie fundamenteel, mits er een goede communi catie bestaat. Voor het moderne medium van de Micrographics, d.i. de techniek van de micro-fotografie, is in de informatieverstrekking een grote rol weggelegd. Er be staan 3 media: 1. het papier, de "Hard Copy", 2. de digitale-electronische methode, meestal de computer en 3. de film. Dit laatste middel wordt budgettair en perso- neelstechnisch stiefmoederlijk behandeld. De micrografie is een medium dat afge leid wordt van papier- en computer-informatie. Verder is het een hybride vorm, die altijd met de beide andere media gecombineerd moet worden. Deze gemengde toe passing van media is wegens de omvang van de informatie een noodzaak. Elk medium bezit voor- en nadelen. De voordelen moeten gecombineerd worden zodat de nadelen verdwijnen: 1. Van het papier zijn de voordelen de leesbaarheid en de beschrijfbaarheid. De nadelen zijn de hoge kosten, de geringe beschikbaarheid, de grote omvang, de transportkosten en de logistiek d.w.z. de planning en de bevoorrading. 2. Van de computer springen naar voren de snelheid van de verwerking maar na delig werken de hoge kosten en de onbewegelijkheid. 3. De micrografie heeft als sterke punten het gemak van de vervaardiging, van de duplicatie, van de verspreiding, de lage kosten en de aanzienlijke ruimtebespa ring. Nadelig zijn de noodzaak van leesapparatuur en de onmogelijkheid op het microfiche te schrijven. De systeem-ontwerper kan in een schema (zie diagram 1) de verschillende afhanke lijke funkties combineren. Deze funkties moeten in de aangegeven volgorde worden uitgevoerd. Elke beschreven handeling moet volledig voltooid zijn. De laatste han deling in de reeks bestaat hierin, dat het document bijv. voor een bezoeker in zijn oorspronkelijke staat wordt tevoorschijn gebracht en gereproduceerd. Om de combinatie van de drie media te bereiken moeten de drie, nu helaas geïso leerde autonome media vermengd worden: daarvoor zal een reorganisatie van de informatieverwerking bijna altijd noodzakelijk zijn. 1. Het eerste voordeel van het systeem-ontwerp is de snelle en volledige verstrek king van informatie. Verlaging van de kostenfaktor komt op de tweede plaats. Toch kan een extra investering van 50% resulteren in een meeropbrengst van 1000%. Het microfiche bezit twee dimensies in tegenstelling tot de éne dimensie van papier als medium: A. Met behulp van een leesapparaat kunnen op een microfiche van 300 bladzijden 9 beeldjes met één oogopslag vergeleken worden; bij een kan men ten hoogste 3 dubbele bladzijden tegelijk inzien. B. Het meermalen weergeven van dezelfde bladzijde op een microfiche is geen verkwisting, maar een noodzaak. Met

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 39