voortreffelijke organisatie van de vele ontvangsten op de respectievelijke avonden. Met name denken de delegatieleden terug aan de mogelijkheid om een avond bij een Amerikaanse collega thuis te kunnen doorbrengen. In dit opzicht kan van het achtste congres getuigd worden, dat er alle gelegenheid was tot het leggen van bilaterale kontakten zowel in de zakelijke als in de persoon lijke sfeer. De Postcongress tour. De meeste Nederlandse deelnemers aan het congres hadden ingeschreven op reis no. 1 in het kort getiteld "Williamsburg-Philadelphia-New York". De reis werd.met een tiental collega s uit andere landen per touringcar gemaakt. Het is gerechtvaardigd er hier aandacht aan te besteden, omdat deze excursie door zijn inhoud gestempeld werd tot een ware studiereis. Een gedeelte van het program ma was gewijd aan plaatsen, die gezien het tweehonderd jarig bestaan van de Vere nigde Staten extra in de historische belangstelling waren gekomen. We vermelden hier Williamsburg, voormalige hoofdstad van de kolonie Virginia, met het bekende 'College of William and Mary", Jamestown, de eerste blijvende Engelse neder zetting in Amerika, en Yorktown met zijn slagvelden uit de vrijheidsoorlog. In beide laatstgenoemde plaatsen waren expositiecentra ingericht. Dat te Yorktown bevatte hoogwaardig materiaal dat met raffinement geëxposeerd werd. De Amerikaanse onafhankelijkheidsstrijd klonk ook door bij het bezoek aan Philadelphia (Liberty Bell en Independance Hall), terwijl het slotbezoek aan New York moeilijk in één zin te karakteriseren is. Niet minder belangrijk was het programmagedeelte, dat bestemd was voor bezoeken aan archieven en bibliotheekinstellingen met een groot archiefbestand. Een voor proefje daarvan kregen we in Williamsburg, waar het tot expositieruimte ingerichte oudste archief gebouw uit de Verenigde Staten bezichtigd werd. In Philadelphia werd een langdurig bezoek gebracht aan het gebouw van de Historical Society of Pennsyl vania. We bezochten een zeer indrukwekkende tentoonstelling over de Amerikaanse vrijheidsstrijd, waarbij een uitnemende toelichting werd verstrekt. Vervolgens vond een rondleiding door het zeer rijke depot plaats. De behandeling van de vele van oorsprong vaak particuliere archieven berustte hier sterker dan elders in de Vere nigde Staten op het herkomstbeginsel en de richtlijnen van de Europese archivistiek. In New York werd eveneens een bezoek aan de bekende Historical Society gebracht. Het is duidelijk dat op deze plaats de historische banden in de 17de en 18de eeuw veelvuldig naar Nederland en in het bijzonder naar Amsterdam liepen. De voor laatste dag werd doorgebracht in de Franklin Delano Roosevelt Library te Hyde- park, zo'n 60 mijl van New York. Zoals bekend heeft Roosevelt een begin gemaakt met het systeem om de presidentiële papieren en die van de adviseurs, die strikt legaal bezien privé bezit zijn, onder te brengen in een speciale stichting, die de archieven, de bibliotheek en de verdere verzamelingen doet beheren door de Natio nal Archives in een soort buitenpost. [68] De monumentale Rotunda van The National Archives, waar o.a. Declaration of Indepen dance, Constitution en Bill of Rights tentoongesteld zijn.

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 38