nl. de kranten ingebonden met een schutblad tussen elke pagina dat groter is dan die pagina's, zodat de gebruiker de schutbladen omslaat en de krantebladen niet behoeft aan te raken. De bezetting van het restauratieatelier bestaat uit 30 arbeidskrachten, hetwelk te gering wordt geacht. Van iedere bewerking wordt een documentatiekaart aange legd, waarvan de gegevens automatisch verwerkt worden ten behoeve van soortge lijke restauraties. (N.B. Een loffelijke methode die in Nederland ook ingang heeft gevonden op het Rijksarchief te Haarlem)2. In tegenstelling tot de werkwijze op de National Archives, past men in dit atelier het lamineren niet meer toe. Brokkelig materiaal wordt blad voor blad tussen melinex vellen geplaatst en d.m.v. doorzichtig Scotch-tape nagenoeg luchtdicht afgesloten. Het atelier beschikt over twee zelfgebouwde aanvezelapparaten, die volgens een hier bekende methode werken, doch elektrisch en niet met de hand te bedienen zijn. Over andere apparatuur zoals verrijdbare droogkasten en een machine voor het vervaar digen van papierpap is nadere informatie beschikbaar. Bij het atelier behoort een laboratorium, waar vier chemici en drie technici werk zaam zijn. Hier worden o.a. onderzoekingen verricht naar de bestendigheid van res tauratiemethoden onder verschillende klimatologische omstandigheden. Na het restauratie-atelier werd het Foto duplicating Office bezocht. Uitvoerig werd gesproken over de voor- en nadelen van het microfiche. In dit atelier verkiest men de rolfilm boven het microfiche onder meer vanwege het kostenaspekt en de moge lijkheid van fouten en vergissingen. Men bepaalt zich tot de formule, dat het micro fiche voor het direkte gebruik beter geschikt is, maar dat voor het langdurig behoud de rolfilm het eerst in aanmerking komt. Uiteraard beschikt deze afdeling over een indrukwekkende rij micro-camera's, waaronder de kostbare Bell en Howard microfiche camera. Van de overige appara tuur kan genoemd worden de Bruning OP 49 microfiche duplicator, de Xerox 1860, een printer voor grote formaten, en tenslotte de nieuwe reader Kodak Motomatic die bepaaldelijk de film tijdens het transport niet kan beschadigen. Een ander bezoek is nog door enkele delegatieleden gebracht aan het Washington National Records Center. Het navolgende verslag is opgesteld door collega Van der Laan. De National Archives and Records Service (N.A.R.S.), onderdeel van de General Service Administration (G.S.A.), beheert naast de National Archives in Washington D C. en de zes Presidential Libraries ook vijftien Federal Records Centers. Deze centers liggen verspreid door de U.S.A. en zijn bestemd voor het bewaren van de federale "records" (semi-statische archieven). De meeste stukken hiervan hebben slechts een tijdelijke waarde en worden na bepaalde perioden vernietigd Men houdt dan "archives" over, die permanente historische waarde hebben. Deze records en archives zijn afkomstig van federale instellingen in de staten en zijn vooral van 2 Betreffende het Rijksarchief in Utrecht raadplege men de tweede aflevering 1975 van De Restaurateur, orgaan van de Vereniging Restaurateurs Oude Archieven blz. 2- 14, zie Ned. Archievenblad 1976, blz. 223. [66] regionaal en locaal belang. Van de vijftien Federal Records Centers hebben er elf aparte Regional Archives Branches voor het beheer van de archives. Twee van de Centra bevatten evenwel federale records van nationaal belang: Washington Natio nal Records Center en National Personnel Records Center in St. Louis (Missouri). Het Washington National Records Center bestaat uit twee afdelingen: Office of Federal Records Center en Office of the National Archives, welke laatste afdeling een filiaal is van de National Archives. In het moderne, uit twee verdiepingen bestaande complex bevinden zich twintig z.g. stacks, depot-eenheden van enorme omvang, waarvan er vijf bestemd zijn voor de National Archives. Elke stack kan 200.000 cubic feet records of archives bevat ten; in het complex beheert men momenteel meer dan 2,5 miljoen cubic feet aan papier, microfilm en tapes. De records worden bewaard in grote dozen, die elk één cubic feet kunnen bevatten. Opvallend is de grote hoogte van de stacks, waarin stalen archiefrekken met veertien planken boven elkaar staan. Vanzelfsprekend is de aan wezigheid van luchtbehandelings-, klimatiserings- en sprinkler-installaties. Per maand verwerkt het center 14.000 aanvragen voor het uitlenen van stukken aan de federale instellingen als departementen, Congress enz. Een terminal zorgt voor de verbinding met de computer in St. Louis, waarin allerlei gegevens omtrent de records zijn vastgelegd. In het complex bevindt zich een studiezaal voor het publiek, waar archives en records voorzover openbaar, kunnen worden geraadpleegd. In het Washington National Records Center berust ook materiaal, dat voor genealogisch onderzoek van belang kan zijn, zoals records betreffende inwoners van het District of Columbia met betrekking tot naturalisatie, testamenten, voogdij en onroerend goed. Slotbeschouwing van het congres. Uit de verslagen der zittingen blijkt niet voor het eerst, dat de deelnemers ter plekke gekonfronteerd werden met een overvloed van stukken. Op de kwaliteit van het gebodene valt niets af te dingen. Integendeel, het merendeel der sprekers heeft zich op deskundige wijze van de verstrekte opdracht gekweten. Wil het congres echter gelegenheid scheppen voor een zinvolle dialoog tussen sprekers en hoorders, dan is het absoluut noodzakelijk dat, voordat de deelnemers afreizen, zij kennis kunnen nemen van de stellingen der sprekers. Met andere woorden, de voorbereidingen van het congres behoren nog verbeterd te worden. Het grote winstpunt kan dan zijn, dat het wetenschappelijk gesprek niet meer ontaardt in als los zand aan elkaar hangende nationale statements, maar uitgroeit tot een wezenlijke dialoog. En is dat niet de hoofddoelstelling van de hele organisatie? Voorts dient opgemerkt te worden, dat de evaluatie van het congres ten zeerste ge baat zal zijn met een spoedige uitgave van de handelingen in het blad "Archivum". De volijverige redakteur Michel Duchein en zijn medewerkers wordt alle steun en sterkte toegewenst bij het bereiken van dit ideaal. Een woord van lof voor de congresleiding mag tenslotte niet ontbreken voor de [67]

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 37