te zijn voor model 2, omdat hij tot de overtuiging kan geraken dat het onverstandig is drie niveaux van archiefzorg in te voeren. Er kunnen in dit model namelijk optre den. Ie een rijksarchief dat zich bezighoudt met archieven van instellingen die het territoir der provincie o.s. betreffen; 2e. een provinciaal archief n.s., dat zich bezig houdt met archieven van instellingen die op of binnen haar territoir opereerden; 3e. gemeentelijke archiefdiensten die zich met de geschiedenis van de eigen plaats occu peren. Wie meent dat het door de commissie in hoofdstuk III ontworpen beleid t.a.v. de gemeenten in staat is bij de gemeenten de archiefzorg te verbeteren en meent, dat de provincie n.s. geen taak moeten krijgen op het gebied van de zorg voor overge brachte archieven kan voor model 5 kiezen, waarbij er niets verandert in de verde ling van de zorg voor de overgebrachte archieven tussen rijk, provincie en gemeente Wie ten slotte meent, dat het de voorkeur verdient, dat de nu bestaande regeling voor de provinciale archieven overdracht van de zorg voor de overgebrachte archieven aan het hogere orgaan, in dit geval het rijk een parallel verdient voor de archieven der lagere overheden, kan model 6 overwegen. Dit model kan tegemoet komen aan een behoefte aan meer congruentie in de verdeling van de zorg en aan meer eenheid in het beleid ten opzichte van de overgebrachte archieven en wordt verder gesteund door de overwegingen, die ook voor de modellen 3b en 4b pleiten: een verbetering van de zorg voor de archieven der lagere overheden. Maar model 6 heeft als bezwaar, dat het in hoge mate ingaat tegen de strekking van het Concept ontwerp. Het model centraliseert de zorg op twee niveaux. al behouden de lagere overheden nog wel invloed op het beheer van hun archieven41. Men volstaat daarom niet met betreffende elk der aangelegenheden conglome raat, gemeentelijke archieven op grond van voor- en nadelen een preferentie te bepalen, maar zie ook op het geheel en weeg dan opnieuw af, hoe de combinatie van voor- en nadelen er uitziet! Een oplossing, die slechts voordelen kent, is er niet. 29 augustus 1976 De Commissie Archieven Lagere Overheden H. Bordewijk, secretaris E. D. Eijken O. A. M. W. Hartong J. Heringa, voorzitter A. J. Kölker L. C. M. Peters C. O. A. Baron Schimmelpenninck van der Oije teopnT TÏÏ- Fuk provincie zonder medebewind der gemeenten" gaat zozeer in mks de. Strekklng.van fjet concept-ontwerp en de opvattingen der commissie, dat de com- verdient opnemen in het schema III als een model dat nadere overweging [30] BFILAGE I Gegevens betreffende de archiefzorg der gemeenten (per 1 april 1975) A. Archivarissen bij gemeenten. 1. Minder dan 5000 inwoners. Zonder archivaris: 277 Met archivaris: 1 Veere Met streekarchivaris: 30 Willemstad, Dinteloord en Prinsenland, Bccrs, Oeffeit, Wanroij, Megen c.a., Stand- daarbuiten, Rijsbergen, Nieuw-Vossemeer, Chaam, 's-Gravenmoer, Waspik, Haaren, Helvoirt, Angerlo, Pannerden, Westervoort, Buren, Driebruggen, Ammerstol, Goude rak, Berkenwoude, Ameland, Schiermonnikoog, Benschop, Montfoort, Polsbroek, Snelrewaard, Willeskop. 2. Van 5000 tot 10.000 inwoners. Zonder archivaris: 181 Met archivaris: 2 Nieuw Ginneken en Zierikzee. Met streekarchivaris: 39 Klundert, Fijnaart en Heijningen, Grave, Mill en St. Hubert, Oploo c.a., Vierlings beek, Ravenstein, Schaijk, Zeeland, Hoeven, Prinsenbeek, Oud- en Nieuw-Gastel, Wouw, Alphen c.a., Baarle-Nassau, Geertruidenberg, Terheijden, Teteringen, Berkel- Enschot, Moergestel, Udenhout, Bakel en Milheeze, Mierlo, Doesburg, Duiven, Her wen en Aerdt, Wehl, Reeuwijk, Bergambacht, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Schoon hoven, Ouderkerk a/d IJssel, Oostdongeradeel, Westdongeradeel, Linschoten, Lopik, Oudewater, Harmeien. 3. Van 10.000 tot 20.000 inwoners. Zonder archivaris: 146 Met archivaris: 5 Brielle, Axel, Hulst, Tholen, Enkhuizen. Met streekarchivaris: 20 Boxmeer, Cuijk en St. Agatha, Oudenbosch, Halsteren, Steenbergen, Zevenbergen, Zundert, Best, Oirschot, Gilze en Rijen, Raamsdonk, Oisterwijk, Asten, Someren, Culemborg, Bodegraven, Dokkum, Kollumerland c.a., Nieuwegein, llsselstein. 4. Van 20.000 tot 30.000 inwoners. Zonder archivaris: 48 Met archivaris: 6 Zutphen, Gorinchem, Maassluis, Hoorn, Kampen, Goes. Met streekarchivaris: 8 Uden, Etten-Leur, Veldhoven, Dcurne, Zevenaar, Tiel, Woerden, Krimpen a/d IJssel. 5. Van 30.000 tot 40.000 inwoners. Zonder archivaris: 21 Hoogezand-Sappemeer, Stadskanaal, Heerenveen, Noordoostpolder, Barneveld, Doe- tinchem, Epe, Renkum, de Bilt, Veenendaal, Beverwijk, Bussum, Heemskerk, Capelle a/d IJssel, Katwijk, Zoetermeer, Zwijndrecht, Middelburg, Terneuzen, Geleen. Met archivaris: 4 Roermond, Sittard, Venraij, Weert. Met streekarchivaris: 1 Oosterhout. 6. Van 40.000 tot 50.000 inwoners. Zonder archivaris: 8 Smallingerland, Assen, Hoogeveen, Alphen a/d Rijn, Ridderkerk, Voorburg, Oss, Kerkrade. [31

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 19