Middelen tot ontsluiting van archieven voor dialectologie, volkskunde en naamkunde van de Ko ninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen; mr. F. Keverling Buisman, chartermeester le klasse bij het rijksarchief in Drenthe; drs. C. L. T. Verkerk, wetenschappelijk medewerker le klas se aan de Universiteit van Amsterdam. Hoofdzaken van de geschiedenis van Nederland, waaronder begrepen die van de staatsinstellingen van vóór 1813: M 48 drs. F. C. Berkenvelder, gemeentearchivaris van Zwolle; drs. S. Groenveld, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de rijksuniversiteit te Leiden; drs. P. H. J. van der Laan, hoofd chartermeester bij het ge meentearchief van Amsterdam. Oorkondenleer: H 18 drs. E. J. Harenberg, bewerker van het nieuwe oorkonden- boek van Gelre en Zutphen. (Hoofdzaken van de) geschiedenis van de Nederlandse staatsinstellingen: H 16 (17) M 6 (7) Inleiding tot de rechtswetenschap: H 4(6) mr. F. C. J. Ketelaar, algemeen medewerker van de alge meen rijksarchivaris. Hoofdzaken van de staatsinrichting van Nederland: M 9 (8) mr. Th. N. Schelhaas, adjunct-gemeentearchivaris van Haar lem. Geschiedenis van de kerkelijke instellingen in Nederland: H 16 dr. G. C. M. van Dijck, chartermeester bij het rijksarchief in Noord-Brabant. Tijdens de eerste werkweek heeft dr. J. Schimmel, gemeentearchivaris van Nijme gen, een voordracht gehouden over "Functieanalyse en taakwaardering in het ar chiefwezen" en heeft er een excursie plaatsgevonden naar het Centraal Laborato rium van onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap te Amsterdam. In de tweede werkweek volgen een voordracht door een buitenlandse collega en een excursie naar het hulpdepot van de rijksarchiefdienst te Schaarsbergen. J. H. M. Wieland Afgesloten 25 oktober 1976. 246 Bij de bestudering van enkele kort geleden verschenen "overzichten" en "gidsen" van archieven met het oog op een bespreking in dit blad - ontstond de be hoefte eens wat dieper in te gaan op het onderscheid tussen gidsen, overzichten en inventarissen, op de typologie van de toegangen tot archieven en de daarbij gebruikte terminologie. Nu kwam het goed uit dat juist in "Der Archivar" de tekst werd gepubliceerd van een voordracht die W. Leesch in 1974 gehouden heeft over "Archivbehelfe: Haupttypen und Sonderformen", waarin hij, met de van hem bekende systematische aanpak, de verschillende instrumenten voor archiefontslui ting bespreekt1. Mijn artikel was al zowat klaar, toen begin juni een dubbelnum mer van het voortreffelijke tijdschrift van onze Belgische collegae verscheen, waar in uitvoerig aandacht wordt besteed aan "Archiefgidsen en overzichten van de fondsen", met bijdragen uit België, Frankrijk, de Bondsrepubliek, Nederland en Oostenrijk2. Daarmee was, zo meende ik aanvankelijk, de noodzaak om ook in het Nederlands Archievenblad over het fenomeen gidsen en overzichten te schrijven, vervallen. Het bleek echter dat alleen de artikelen van Duchein en Leesch dieper op de typologie ingaan. Het artikel van collega IJsseling dient zich bescheiden aan als "Aantekeningen over Nederlandse archiefgidsen"; in feite biedt het echter een uiterst waardevol "overzicht der overzichten". Maar daar het niet ingaat op de on derscheidende kenmerken van gidsen, overzichten enz. is mij nog enig gras te maaien overgebleven. De bedoeling van dit artikel is te pogen enige duidelijkheid te scheppen in de ter minologie waarmee de middelen tot ontsluiting van archieven worden aangeduid. Er heerst in ons land enige spraakverwarring wanneer men het over gidsen, over zichten, analytische en thematische inventarissen enz. heeft. Bovendien wijkt onze De collegae mevrouw drs. E. P. de Booy, drs. H. M. Brokken, drs. G. J. Mentink en J. M. F. IJsseling waren zo vriendelijk het manuscript door te lezen; voor hun sugges ties voor verbetering is de auteur zeer erkentelijk. 1 Der Archivar 28 (1975) 319-326. 2 Archiefgidsen en overzichten van de fondsen. Les guides d'archives, Archief- en bi bliotheekwezen in België 47 (1976): 112-116 E. PERSOONS, Inleiding; 117-132 M. DU CHEIN, Les guides d'archives; 133-145 W. LEESCH, Archivbehelfe (Bestandsübersich- ten, Inventare, Repertorien, Archivfiihrer). Ein Überblick über die deutschen Veröffent- lichungen; 146-158 J. M. F. IJSSELING, Aantekeningen over Nederlandse archiefgid sen; 159-177 L. AUER, Inventare und Inventarisierung Österreichischer Archive. 247

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 4