Wij ontvingen Kroniek Berichten Inventaris van het archief van Deinze (Deinze, Petegem, Astene, Zeveren) door J. Verhelst, Rijksarchief te Gent, Brussel 1976. Het archief van de Abdij van Boudelo te Sinaai-Waes en te Gent, deel I, inventaris door G. Asaert, Rijksarchief te Gent, Brussel 1976. Inventaire des archives du Conseil des Mines par R. Wellens, Archives Générales du Royaume, Bruxelles 1976. Inventaire des archives de la familie de Clerque Wissocq de Sousberghe (XIIIe-XXe siècles) par W. de Keyzer, Archives de l'Etat d Mons, Bruxelles 1976. Inventaire des archives de la familie del Fosse et d'Espierres par A. Scuj- flaire, Archives de l'Etat a Tournai, Bruxelles 1976. Buitenlandse archivistische literatuur De zeventiende aflevering van S.A. Argiefblad/S.A. Archives Journal, verschenen in 1975, begint met een bijdrage van M. Fraser over the Barlow Rand Archives in Johannesburg. Deze heetten vroeger Rand Mines Archives en werden opgericht in juli 1963. Zij kregen hun tegenwoordige naam na de fusie van Rand Mines Ltd. en Thos. Barlow Sons in 1971. De archieven van deze beide firma's maken er echter nog geen deel van uit, wel de archieven van H. Eckstein Co. (1887-1910), waaruit de Rand Mines voortkwamen Wernher, Beit Co en Central Mining and Investment Corporation. Het archief van H. Eckstein Co werd reeds door mevrouw Fraser geïnventariseerd en aansluitend aan haar artikel wordt deze inventaris besproken door W. B. van der Vyver. J. A. Heese, secretaris van het in 1964 gestichte S.A. Genealogiese Genootschap, constateert een hernieuwde belangstelling voor genealogie in Zuid-Afrika en geeft een overzicht van hetgeen de archieven in Kaapstad, Bloemfontein, Pretoria en Windhoek de genealogen te bieden hebben. Pietermaritzburg had hij nog niet be zocht. 316 S. J. Schoeman behandelt de lotgevallen van de archieven van Duits-Zuidwest- Afrika gedurende de Zuidwest-veldtocht in 1914-1915. De inhoud van dertig kis ten, voornamelijk personeelsdossiers van ambtenaren, spoorwegpersoneel en mili tairen, bevindt zich nu in het D.D.R.-archief in Potsdam. Over het Afrikaans, de jongste spruit van de Germaanse taalfamilie, en de ar chiefdienst schrijven P. J. du Plessis, mej. M. E. Olivier en M. Potgieter. Zij be trekken daarbij zowel de neerslag van de ontwikkeling van deze taal in de archi valia als ook de stukken die de bedoelde ontwikkeling als onderwerp hebben. Een uitgebreide bronnenlijst is aan hun beschouwingen toegevoegd. J. H. Mienie neemt afscheid van miss J. H. Davies, die zich na 39 jaar uit de ar chiefdienst heeft teruggetrokken. J. Ploeger geeft onder de titel John Bull in Zuid-Afrika een geïllustreerd over zicht van propaganda-prenten uit de tijd van de Tweede Vrijheidsoorlog, waarbij vooral de Amsterdamse tekenaar Johan Braakensiek (1858-1940) genoemd moet worden. P. A. Myburgh en B. Gericke besteden in Die bewaring van papierargiewe aan dacht aan houdbaarheid van papier, inkt, doorslagen, fotokopieën enz. Anna M. Cunningham geeft een overzicht van de collecties op historisch en litterair gebied, die berusten bij de Universiteit van Witwatersrand. Kroniek, berichten over kerkarchieven, overzicht van op archiefonderzoek geba seerde publikaties en boekbesprekingen besluiten deze aflevering. J. H. v. d. HO Rijksarchief in Overijssel In verband met het prepareren van de archieven voor de verhuizing naar het nieu we gebouw van het Rijksarchief aan de Eikenstraat te Zwolle, zal het noodzake lijk zijn deze geleidelijk aan voor raadpleging te sluiten. Ook uitlening of verstrek king van inlichtingen en/of xerox-kopieën daaruit zal dan niet meer mogelijk zijn. Voorlopig zal deze maatregel beperkt blijven tot een aantal minder frekwent ge raadpleegde fondsen. Welke dit zijn, zal op de leeszaal worden aangegeven. Het Statenarchief 1578-1813, de oud-rechterlijke archieven, de registers van de Burgerlijke Stand en de kerkelijke doop-, trouw- en begraafboeken zullen naar verwachting tot half augustus 1977 toegankelijk kunnen blijven. 317

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 39