stamvader van het geslacht, landbouwer te Roosteren omstreeks het begin der 17de eeuw. Zijn kleinzoon werd advocaat bij het Hof van Gelder in Roermond en sinds het eind der 17de eeuw kwamen de leden van het geslacht Van den Bergh te behoren tot de Roermondse regentenstand. Zij telde veel advocaten onder haar leden, die bovendien vele ambtelijke functies vervulden en de neerslag daarvan vindt men in het archief. Daarnaast zijn er archivalia van aangehuwde families, welke voor het grootste deel goederen betreffen. De inventaris is voorzien van een regestenlijst (beginnend in 1251), een index en genealogische overzichten. Repelaer Het archief van de Dordtse familie Repelaer is in gedeelten overgedragen, te be ginnen in 1904. Pas toen alle bescheiden in Dordrecht berustten viel te denken aan een verantwoorde inventarisatie van dit omvangrijke en veelzijdige archief. De eerste 129 nummers van de inventaris betreffen de familie Repelaer zelf, met stuk ken die lopen van het eind der 16de tot de eerste helft van de 20ste eeuw. Daar op volgen stukken van aanverwante geslachten tot nr. 269. In de tweede afde ling worden stukken betreffende goederen, heerlijkheden en polderbesturen be schreven, alsmede een serie rekeningen van de Arend Maertenshof, van 1687- 1870. Het zijn de voor de regenten bestemde exemplaren. Het archief van deze liefdadige instelling bevindt zich eveneens op het gemeentearchief en er bestaat een geschreven inventaris van. Vermoedelijk staat daarin wel vermeld wat de doel stelling van de Arend Maertenshof was naast de subsidiëring van studenten in de theologie. Een korte omschrijving daarvan in deze inventaris of verwijzing naar de andere inventaris had hier toch niet mogen ontbreken. We zijn hiermee gekomen tot nummer 1084. Hierna volgen nog twee afdelingen, die wat mij betreft beter tot één afdeling beperkt hadden kunnen blijven. Er zit ten "diversen" en "varia" in en "stukken waarvan het verband met het archief niet duidelijk is", en daarmee eindigt dan deze 1142 nummers tellende inventaris. De inventaris wordt besloten met een concordans van de nummers van vroegere in ventarissen en met een beKnopte stamboom van het geslacht Repelaer. Een index ontbreekt. Van der Capellen Niet één familiearchief, maar "archieven van de familie", zoals de titel duidelijk laat zien. Archieven van verschillende takken dus, elk met zijn eigen geschiedenis. Uit de inleiding blijkt dat veel van de verspreid geraakte stukken op het rijksar chief Gelderland terecht zijn gekomen, vooral in deze eeuw. Gedeelten bevinden zich nog elders en dat zal wel zo blijven. Zo zijn de meeste stukken van de tak "Wohnung" op het kasteel Vornholz in Westfalen, het archief van de patriot J. D. van der Capellen tot de Pol is op het ARA en het archief van de gouverneur-ge neraal G. A. C. Ph. van der Capellen berust op de Koninklijke Bibliotheek. Niet temin bevat de nu in Gelderland bijeengebrachte verzameling archieven een in drukwekkende hoeveelheid materiaal, beschreven in een inventaris van 1132 num mers. Naast de archiefbescheiden die betrekking hebben op goederen, zoals de Dam, de Boedelhof en Rijsselt, trekken de vele brieven de aandacht die ingeko men zijn bij de patriot R. J. van der Capellen van de Marsch. Van Spaen, tak Biljoen De inventaris bevat een schematisch overzicht van de "vererving" van het familie archief, evenals we dat kunnen vinden in de inventaris van het archief van de Cannenburg (door R. Wartena, Arnhem 1969). De geschiedenis van het hier be sproken archief is iets minder ingewikkeld, maar de vele lijnen op dit overzicht .vijzen toch op een uiteenraken en weer bijelkaar komen van stukken, waardoor de inventarisator stellig voor problemen is komen te staan. In ieder geval bleek het nodig te zijn enige concordansen van oude en nieuwe nummeringen in een bij lage op te nemen. Nu is het dan echter een fraaie overzichtelijke inventaris geworden van een niet te groot familiearchief, waarin stukken van goederen ontbreken. Die kunnen we waarschijnlijk vinden in het archief van het huis Biljoen, eveneens op het rijksar chief in Gelderland. Een regestenlijst en een index besluiten de inventaris. Huisarchieven Huisarchieven behoren wel tot de meest gecompliceerde onder de particuliere ar chieven. Het hangt vaak van het toeval af of een familie die het huis bezeten heeft het daar gevormde archief of gedeelten daarvan bij vertrek meeneemt of niet. In zo'n archief kunnen daarom veel stukken ontbreken die men erin ver wachten zou en omgekeerd vindt men er bescheiden in die eigenlijk in andere huis- of familiearchieven thuishoren en die door nieuwe eigenaren van het huis van elders zijn ingebracht. Er is veel speurzin voor nodig om dit alles te ontwar ren en wat Gelderland betreft zal pas na inventarisatie van de archieven van alle Gelderse huizen een duidelijk overzicht zijn verkregen. De publikatie van de twee hieronder besproken inventarissen levert daartoe een bijdrage. Hackfort Het hier beschreven archief loopt van 1349 tot 1800 en het bevat, behalve stuk ken over vele onroerende goederen en over het huis zelf, voornamelijk bescheiden betreffende het geslacht Westerholt dat sinds het eind van de 16de eeuw dit huis bezat. Een onder curatelestelling van een der leden was echter de oorzaak dat in de achttiende eeuw vrij veel stukken uit het archief terecht gekomen zijn in het archief van het kasteel Enghuizen dat zich eveneens op het rijksarchief in Gelder land bevindt. In het "zakelijk gedeelte" van de inventaris vinden we behalve veel stukken be treffende het huis Hackfort zelf vooral veel betreffende Vorden, Baer en Lathum en Scherpenzeel. Twee appendices geven ingangen op de stukken betreffende de bemoeiingen van de heren van Hackfort met de marken en op drie leenregisters van Vorden. De inventaris is voorzien van een index op namen en plaatsen en van een regesten lijst, waarin echter niet de in nr. 84 een copieboek van stukken betreffende 309 308

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 35