ven van deze diocese. Het zou wat vermetel zijn om te vragen om meer biografi sche bijzonderheden over de personen wier "archieven" in deze inventaris zijn samengebundeld op te nemen aan het begin van de inventaris van ieder archiefje. Dit zou een monnikenwerk geweest zijn, maar alleen de bewerkers van deze inven taris zouden het hebben kunnen volbrengen. Deze inventaris, die met zoveel gewetensvolle eruditie werd opgebouwd is een pas send monument voor Port Royal, waar men geweten en eruditie op zijn waarde wist te schatten. B. J. Slot Inventarissen van persoonlijke-, familie- en huisarchieven Persoonlijke archieven R. A. M. Loontjes, Inventaire des archives de Honoré de Pontevès surnommé Clairville, directeur de théatre a Maestricht 1774-1780. Rijksarchief in Limburg, Maastricht 1974. 65 blz. A. M. Tempelaars, Inventaris van de papieren van Prof. Jhr. Mr. B. C. de Sa- vornin Lohman en van enige van zijn familieleden. Algemeen Rijksarchief, ['s-Gra- venhage1975. 48 blz. G. H. de Kinkelder, Inventaris van de papieren van Hendrik Willem Tilanus (1884-1966) en van enige van zijn familieleden. Algemeen Rijksarchief, ['s-Gra- venhage], 1975. 58 blz. W. L. ARoessingh, Inventaris van het archief van Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff en van enige van zijn familieleden. Algemeen Rijksarchief, ['s-Graven- hage], 1975. 70 blz. Carla M. Lont, Inventaris van de papieren van Prof. Dr. J. H. A. Logemann (1892-1969). Algemeen Rijksarchief's-Gravenhage 1975. 31 blz. J. AA. Bervoets, Inventaris van de papieren van Dr. G. W. M. Huysmans (1902- 1948). Algemeen Rijksarchief 's-Gravenhage 1975. 46 blz. P. J. Aalders, Inventaris van de papieren van Daniel Apollonius Delprat, hoofd zakelijk betreffende zijn bemoeienissen met de Compagnie Universelle du Canal Maritime de Suez. Algemeen Rijksarchief, 's-Gravenhage 1975. 47 blz. J. A. Bruggemans, Inventaris van het archief van Ir. H. A. Lipkens (1782-1847) 1829-1845Technische Hogeschool Delft, 1975. 10 blz. Familiearchieven C. M. van Aalst, Archief van de familie Van Assendelft de Coningh 1645-1959. Rijksarchieven in Holland, Inventarisreeks nr. 4. 's-Gravenhage, 1975. IX en 54 blz. G. H. A. Venner, Inventaris van het archief van de familie Van den Bergh te Roermond. Rijksarchief in Limburg, Maastricht 1975. 199 blz. P. F. A. Vrolijk, Inventaris van het familiearchief Repelaer. Gemeentelijke Ar chiefdienst Dordrecht, 1973. Ill en 63 blz. 300 A. P. van Schilfgaarde, Inventaris der archieven van de familie Van der Capellen. Rijksarchief in Gelderland, Arnhem 1974. X en 232 blz. C. O. Abaron Schimmelpenninck van der Oye, Inventaris van het archief van de familie Van Spaen, tak Biljoen. Rijksarchief in Gelderland, Arnhem, 1973. XI en 66 blz. Huisarchieven A. P. van Schilf gaarde, Inventaris van het archief van het huis Hackfort. Rijksar chief in Gelderland, Arnhem 1974. IV en 176 blz. A. P. van Schilf gaarde, Het archief van het huis Keppel (1272-1853). I. Inleiding, Inventaris en Kaartenlijst. II. Regestenlijst en Index. Rijksarchief in Gelderland, Arnhem 1975. 2 din. XIV en 223 en 344 blz. F. Keverling Buisman, Inventaris van de archieven van het huis te Westervelde en van de oudste tak van het geslacht Tonckens. Rijksarchief in Drenthe, [Assen], 1974. XVI en 111 blz. F. Keverling Buisman, Inventaris van het archief van het huis Overcinge te Ha- velte. Rijksarchief in Drenthe, Assen 1975. XXXI en 105 blz. Zoals uit de hierboven gegeven lijst kan worden afgeleid bevindt zich een stapel inventarissen op mijn tafel en het wordt tijd dat hiervan een bespreking in het Archievenblad verschijnt. Er wordt sneller geïnventariseerd dan een recensent kan schrijven. Wat meer is, er wordt ook goed geïnventariseerd, maar daarover straks. Algemene opmerkingen Het grote aantal inventarissen dat jaarlijks verschijnt is deels het gevolg van een veranderde instelling in het archiefwezen, waardoor men meer de noodzaak in ziet van publicatie en men zich niet meer tevreden stelt met een manuscript-inven taris op de archiefdienst. Elke stagiaire moet een inventaris inleveren en daardoor kunnen er jaarlijks tientallen inventarissen het licht zien. Zij moeten zich echter beperken tot een archief dat binnen het jaar geordend kan worden. Niet alle ar chieven lenen zich daartoe. Onder persoonlijke, familie- en huisarchieven is echter nog steeds wel iets te vinden en zo komt het misschien dat vooral de Tweede af deling, met haar vele recente aanwinsten, een belangrijke bijdrage levert tot de hierboven genoemde stapel inventarissen. Natuurlijk is het toe te juichen dat van de archieven van 20ste-eeuwse politici reeds kort na de schenking of deponering een inventaris verschijnt en ongetwijfeld is het goede propaganda en gaat er een zekere wervingskracht van uit, zodat nog meer politici en andere vooraanstaande personen op de gedachte komen hun archief op het ARA in bewaring te geven. We blijven dan echter wel voortdurend in de 20ste eeuw en bij archieven die voor het merendeel nog niet onbeperkt toegankelijk zijn. De 19de eeuw komt er als in de tijden van Muller wederom bekaaid af. Ik denk hierbij in het bijzonder aan de zeer grote archieven van de hoge colleges van Staat en van de departe menten, waarop meestal wel getypte ingangen bestaan, maar die daarmee door- 301

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 31