Boekbespreking In 1917 heeft hij zijn boekerij verkocht aan baron Iwasaki, op voorwaarde dat het be stand bijeen zou blijven en niet verdeeld zou worden over verschillende instellingen. Dit betekent niet dat het geheel niet opgenomen zou kunnen worden in een andere bi bliotheek of uitgebreid zou kunnen worden door de nieuwe eigenaar, zoals deze ook heeft gedaan. De bibliotheek zou beschikbaar moeten zijn voor serieuze onderzoekers. In de loop der jaren heeft de Toyo Bunko vele belangrijke collecties opgenomen, waar van ik alleen noem een complete set Von Siebold papieren (in reproductie) (1936) en in 1965 de Kawaguchi collectie, bestaande uit Japanse boeken over Nederlandse genees kunde. De Toyo Bunko bestaat uit twee afdelingen, namelijk een bibliotheek afdeling en een afdeling voor wetenschappelijk onderzoek. Deze laatste afdeling zorgt voor publicaties en popularisatie. Om dit te bereiken worden lezingen georganiseerd. Financieel was de Toyo Bunko tot 1945 onafhankelijk. Door de oorlog is echter het ka pitaal door baron Iwasaki geschonken verdwenen en in 1948 is de bibliotheek een on derafdeling van de Nationale Bibliotheek geworden. De Toyo Bunko geeft een serie publicaties uit, zowel in het Japans als in Europese talen. SUMMARY Archives in Japan. During a stay in Japan in september and October 1975 contacts have been made with archivists overthere. In Japan no special law pertaining to the organisation of archives, the keeping or destruction of documents exists. As documents are scattered over a variety of institutions archival research is difficult. Some insti tutions keeping documents have been described in the appendices to this article. 'Rangaku" (Hollandology) is still studied by several groups of scholars. Professor S. Iwao is the leading person in the history section, professor T. Ogata in the study of Dutch influences on science. 286 André Uyttebrouck, Le gouvernement du duché de Brabant au bas tnoyen age (1355-1430). Editions de l'université de Bruxelles, 2 dln., 973 blz-, Brussel, 1975. In de zomer van 1975 verscheen de dissertatie, waarop André Uyttebrouck in 1971 aan de Vrije Universiteit van Brussel promoveerde. Zijn boek Le gouverne ment du duché de Brabant au bas moyen age (1355-1430) is een meesterwerk ge worden over het bestuur van het hertogdom Brabant na de dood van hertog Jan III tot aan het begin van de regering van Philips de Goede. Het is een opus mag num door de brede synthese, de kwantitatieve verwerking van gegevens uit een ontzagwekkende hoeveelheid archiefmateriaal en niet in het minst door de metho de van geschiedschrijving. Daardoor is deze dissertatie niet alleen van betekenis voor de Brabantse geschiedenis en die van de Brabant omringende territoria, maar tegelijk ook voor de territoriale geschiedschrijving in het algemeen. Een reden te meer om in dit tijdschrift ruim aandacht aan deze dissertatie te besteden. De auteur stamt uit de Brusselse school van wijlen Prof. Paul Bonenfant. Dit heeft voor hem, zoals hij trouwens zelf aanvoert in zijn voorwoord, ontegenzeglijk het voordeel gehad dat hij kon steunen op gedegen, zowel gepubliceerde als onuit gegeven studies van Bonenfant's leerlingen over de geschiedenis van het hertog dom Brabant. Boden de uitvoerige werken van Ch. Kerremans, M. Martens en P. Renoz over de kanselarij, de financieel-administratieve en gerechtelijke ambtena ren in Brabant hem een goede basis1, daarnaast heeft hij ook kunnen profiteren van onuitgegeven licentiaatsverhandelingen en proefschriften2, welke studies niet altijd voor anderen toegankelijk bleken3. Door deze belangrijke voorstudies was het 1 Ch. Kerremans, Etude sur les circonscriptions judiciaires et administratives du Bra bant et les officiers places a leur tête par les dues antérieurement a l'avènement de la maison de Bourgogne (1406), Brussel, 1949; M. Martens, L'administration du domaine ducal en Brabant au Moyen Age, 1250-1406, Brussel, 1954; P. Renoz, La chancellerie de Brabant sous Philippe Ie Bon 1430-1467Histoire et organisation. Redaction et ex pedition des actes, Brussel, 1955. J. Libon, Recherches sur la formation du conseil des dues de Brabant. Onuitgegeven licentiaatsverhandeling, ULB, 1946-1947; J. Scarcez, Philippe de Saint-Pol, due de Bra bant (1427-1430). Onuitgeg. diss., 1942; P. Kauch, L'administration et le controle des finances du duché de Brabant (1404-1467). Onuitgeg. diss. ULB., z.d. 3 Cf. Richard Vaughan, Philip the Good, Londen, 1970, blz. 52, waar de auteur in noot 1 verklaart: Unfortunately, Madam 1. Scarcez was unwilling to lend me her thesis on Philip of St. Pol. t 287

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 24