G. J. Lugard jr. 1900-1976) als archivaris Namens Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchivarissen: Drs. J. N. T. van Albada, gemeente-archivaris van Tilburg/secretaris van de Kring Lid Namens Vereniging van Nederlandse Gemeenten: A. J. Buis, gemeente-secretaris van Losser Lid Namens Vereniging voor documentatie en administratieve organisatie (S.O.D.): W. N. Berends, hoofd Centrale Afdeling Post- en Archiefzaken Ministerie van Landbouw en Visserij/Voorzitter van de Vereniging Lid Namens Vereniging van Archivarissen in Nederland: Drs. B. Woelderink, gemeente-archivaris van Deventer/Voorzitter van de Vereniging Lid Adres secretariaat: Ministerie van Cultuur, Recreatie Maatschappelijk Werk Sir Winston Churchilllaan 362 Rijswijk F. J. Duparcprijs De aandacht wordt gevestigd op deze prijs (groot 2000,die eens in de drie jaar wordt uitgeloofd ter bekroning van een studie over een onder werp op het gebied van de archivistiek en het archiefrecht. Naar de prijs kunnen meedingen degenen die op de dag, waarop de inzendingstermijn sluit, niet langer dan tien jaren in het bezit zijn van de hoedanigheid van hoger of middelbaar archiefambtenaar. De prijs werd reeds éénmaal toegekend en wel voor de studie van drs. A. J. M. den Teuling, Het inventariseren van een 18de-19de eeuwse koop mansboekhouding, gepubliceerd in Ned. Archievenblad 1974, blz. 319-335. De uitreiking geschiedde door de voorzitter van de jury, tevens naamgever van de prijs, dr. mr. F. J. Duparc, tijdens de studiedagen over bedrijfsar chieven op 13 maart 1975 te Scheveningen (Ned. Archievenblad 1975, blz. 180-181). De volgende termijn van inzending sluit op 1 november 1977. Waren er de vorige maal vier inzendingen, de jury hoopt volgend jaar meer werkstukken ter beoordeling te ontvangen. Exemplaren van het reglement (afgedrukt in Ned. Archievenblad 1972 blz. 167-168) en nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bij de jury voor de F. J. Duparc-prijs, per adres Algemeen Rijks archief, Bleijenburg 7, 's-Gravenhage, tel. 070-647800. [240] Wie ooit op een mooie zomeravond of een heldere winternamiddag uit het Ut rechtse door de polders naar Schoonhoven is gereden, zal getroffen zijn door het ongemeen fraaie en nauwelijks bedorven silhouet van dit gave Hollandse stadje aan de Lek. Deventer en Schoonhoven, steden aan de rivier. Aan beide had onze collega G. J. Lugard jr. zijn hart verpand. Het zal niet algemeen bekend zijn, dat Lugard zijn loopbaan als archivaris is begonnen en dat hij het archiefwerk lang is trouw gebleven. Toen de opleiding tot archiefambtenaar van staatswege in 1918 geregeld werd, be hoorde Lugard tot de eersten die de opleiding tot middelbaar archiefambtenaar ge volgd hebben. In de door hem aan het gemeentearchief van Deventer overgedragen collectie per soonlijke papieren bevindt zich een rooster voor de lessen, aanvangende op zater dag 9 oktober 1920. In de tweede examenlichting van 1921 slaagde hij voor zijn diploma. Als volon tair was hij toen verbonden aan het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage. Vo lontair zou hij in die onverantwoord zuinige jaren lang blijven. De gemeente Schoonhoven benoemde hem wel in 1924 tot haar (part-time) archi varis, eerst in 1931 zou een bescheiden bezoldiging aan deze betrekking verbon den worden: te weten voor twee dagen per maand een bedrag van 100,per jaar! Gelukkig verbeterde die situatie in later jaren. Maar wellicht ook zonder die ver betering zou Lugard Schoonhoven trouw gebleven zijn. Eerst in 1969, dus na 45 jaar, nam men afscheid van hem. Zijn werkzaamheden uit die jaren blijken uit verschillende inventarissen, meest ge publiceerd in de Verslagen voor 's-Rijks Oude Archieven, en uit een bijdrage in het Nederlands Archievenblad van 1934-1935 over de lotgevallen van het stads archief van Schoonhoven onder de titel "Archiefzorg in vroeger tijd".1 Na 1930 ging Lugard zich meer op Deventer richten; evenwel bij zijn afscheid in Schoonhoven merkte burgemeester Aten op, dat Lugards bijdrage aan Schoonho- vens geschiedenis uit 59 grotere en kleinere publicaties bestond!2 1 Zie voor zijn publicaties niet betrekking hebbende op Schoonhoven, de door hem zelf vervaardigde "Bibliografie van Gerh. Lugard jr. 1921-1970". (Deventer 1970). 2 Zie voor de bibliografie van publicaties over Schoonhoven het tijdschrift "Holland", jaarg. 1, no. 6, 1969. 241

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 1