Openbaarheid van de bevolkingsboekhouding t.b.v. genealogisch onderzoek II KOMMISSIE VAN BEHEER 1. Stukken van algemene aard Notulenboeken, Brieven, ingekomen van de kerkeraad, Minuten van aan de Kerkeraad verzonden brieven. 2. Stukken betreffende bijzondere onderwerpen a. Stukken betreffende de organisatie. Reglementen, Stukken betreffende de instellingen van speciale kommissies. b. Stukken betreffende de predikantsplaats. Emeritaatsuitkeringen voor predikanten, Ekstra toeslagen op het traktement van een predikant. c. Stukken betreffende de kostersfunktie. Sollicitaties naar de funktie van koster. d. Stukken betreffende testamentaire schikkingen. e. Stukken betreffende onroerende goederen. Aankoop, verhuur en verkoop van onroerende goederen. f. Stukken betreffende de kerkelijke bijdragen. De vaststelling van de kerkelijke bijdragen. g. Stukken betreffende de financiële administratie. Begrotingen, kasboeken. III ZENDINGSKOMMISSIE Jaarverslag. IV AANHANGSEL Tekst van een intredepreek. Stukken betreffende de viering van het eeuwfeest. SUMMARY Acquisition of archives from Gereformeerde parishes and institutions in Friesland Before 1975 there were many archives of several churches in the State Record Office in Friesland, but none of the Gereformeerde denomination, though the latter holds a prominent place in this province (The name "Gereformeerd" is not translated to avoid confusion with "Hervormd", both meaning Reformed). A campaign for depositing these archives has been successfull. More than 20 parishes and superior ecclastical organs have given their archives in deposit. 270 Dit artikel behandelt de rechten van de amateur-genealoog en de beperkingen daarop met betrekking tot de openbaarheid van de registers van de Burgerlijke Stand (verder afgekort BS) en het bevolkingsregister (verder afgekort als BR). Het artikel is een aangepaste versie van een stuk. dat in het tijdschrift van de Drentse Genealogische Vereniging, Spintarw'tn 4 (1976) afl. 4, verschijnt. De be roepsmogelijkheden onder D genoemd, zijn echter ook op alle andere categorieën archiefstukken, die openbaar behoren te zijn, van overeenkomstige toepassing. A. Archiefbescheiden, waarop dit artikel betrekking heeft 1De registers van de BS, waarin de akten van geboorten, huwelijk en overlijden worden ingeschreven, worden in tweevoud door de ambtenaar van de BS op gemaakt. Eén exemplaar blijft bij de gemeente, het andere wordt éénmaal per jaar overgebracht naar de rechtbank van het arrondissement, waarin de ge meente is gelegen, en daar onder het beheer van de griffier geplaatst. Even eens overgedragen worden de bijlagen tot de huwelijksakten. 2. De bevolkingsregisters zijn als volgt te onderscheiden: a. de registers van vóór ca. 1920; de inhoud hiervan veronderstel ik bekend; b. vanaf ca. 1920-ca. 1940 werden de registers vervangen door een gezins- kaartensysteem; soms werd hiernaast nog een klassiek bevolkingsregister bijgehouden; c. sinds 1936/1940 zijn deze systemen vervangen door: 1. een persoonskaartensysteem: een persoonskaart wordt aangelegd vlak na de geboorte-akte, en bij verhuizing meegestuurd naar de nieuwe woonplaats; na overlijden wordt de kaart opgestuurd naar het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Voorburg, voor statistische verwer king van de doodsoorzaak e.d.; dit bureau stuurt de kaart ongeveer na een jaar door naar het Centraal Bureau voor Genealogie, waar hij on der verantwoordelijkheid van de Rijksinspectie voor de Bevolkingsre gisters wordt bewaard; deze Rijksinspectie bewaart ook de kaarten van naar het buitenland of met onbekende bestemming vertrokken perso nen. 2. de gemeenten houden van alle afgevoerde kaarten een archiefregister 271

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 16