dateren van voor 1960. Recentere kunnen immers voor de plaatselijke administraties nog van belang zijn. Er zijn natuurlijk uitzonderingen. Zo werden de archieven van de opgeheven gemeenten van Wons en Piaam helemaal, dus tot de opheffing om streeks 1970, in bewaring genomen. Besluit een kerkeraad om over te gaan tot bewaargeving, dan worden de stukken door ambtenaren van het Rijksarchief naar Leeuwarden vervoerd. Vervolgens wordt in tweevoud een overeenkomst van bewaargeving getekend. (Zie bijlage 1). Twee klausules uit dat kontrakt wil ik hier even naar voren halen: 1. De bewaargeving geschiedt voor een periode van tenminste 25 jaar. Deze termijn is gesteld om te voorkomen, dat door ons bewerkte archieven na een korte tijd weer zullen worden opgevraagd, zodat er eigenlijk voor niets tijd aan ge spendeerd is. 2. De bewaarnemer zal het in bewaring gegevene ordenen en inventariseren. Het behoeft geen betoog, dat het laatste punt moeilijkheden kan opleveren, vooral wanneer de toeloop van archieven groter wordt. Wij hebben tot op heden het inven tarisatietempo redelijk gelijke tred kunnen doen houden met dat, waarin de archie ven binnenkomen. Dit leidt onvermijdelijk tot de konsekwentie, dat wij geen strikt verantwoorde inventarissen vervaardigen, maar overzichtelijke magazijnlijsten, waarmee men zijn weg in de meestal niet te grote archieven wel kan vinden. Alleen van het archief van Heerenveen heb ik een uitvoerige inventaris gemaakt, vooral ook om eens na te gaan, welke stukken men in het archief van een grotere gemeente zoal kan aantreffen. Het schema, dat ik voor de inventaris opstelde, voeg ik als bijlage 2 bij dit artikel. Niet onvermeld mag tenslotte blijven, dat wij het samenstellen van magazijnlijsten kunnen overlaten aan een goeddeels zelfstandig werkende gewetensbezwaarde mili taire dienst. Fasering Op het moment dat ik dit artikel schrijf, dus ruim een jaar nadat het eerste Gerefor meerde archief in Leeuwarden arriveerde, zijn reeds 20 archieven in bewaring ge nomen, met als voornaamste die van Heerenveen (een heel rijk diakoniearchief), Heeg (gedurende lange tijd de friese zendingskerk), Makkum (waar problemen speelden die de Gereformeerden landelijk in beroering brachten zoals het geschil rond dr. Geelkerken in 1926), en Reitsum (de eerste dolerende gemeente in Neder land, waar alle lidmaten met uitzondering van één gezin zich aan het gezag van de Hervormde kerk onttrokken). De grote stroom van archieven, die onze stoutste verwachtingen verre heeft over troffen, heeft ertoe geleid, dat wij verdere plannen hebben moeten faseren. In mei van dit jaar deden wij een hernieuwd rondschrijven toekomen aan die ge meenten, wier geschiedenis een aanvang neemt tussen 1834 en 1850. De eerste reakties hierop zijn inmiddels binnengekomen, de meeste positief! Zodra deze lijst, die in totaal 24 gemeenten omvat is afgewerkt, komt een volgende periode van ongeveer 10 jaren aan de orde. 266 Archieven van overige Gereformeerde instellingen Toen de akwisitie van de kerkarchieven op gang was gekomen, werden voorzichtige plannen gemaakt om ook andere Gereformeerde organen inzake bewaargeving te benaderen. Wij meenden echter wel, dat eerst de meeste plaatselijke kerken overstag zouden moeten zijn gegaan, alvorens wij hieraan in de praktijk aandacht zouden kunnen geven. Het was dan ook een aangename verrassing, toen bleek, dat ook 'hogere' organen positief stonden tegenover bewaargeving. Al voor het eerste kerkarchief op onze aanwinstenlijst kon worden bijgeschreven had het Provinciaal Deputaatschap voor Diakonale Arbeid enige portefeuilles modern archief in bewaring gegeven. Voortsis het verheugend, dat soms predikanten of kerkeraadsleden zich willen inspannen om tot een verdere uitbouw van de akwisitie te kunnen komen. Zo werd, door tussen komst van de predikant te Reitsum, het archief van de klassis Hallum in bewaring genomen. De kontakten met de overige klasses zijn uitstekend, hetgeen heeft gere sulteerd in het overgaan tot bewaargeving door de belangrijke klassis van Sneek, terwijl met die van Bolsward een dezer dagen een gesprek zal worden gevoerd. Omstreeks september werd voorlopig het grootste resultaat behaald dat wij ons konden denken: het archief van de Partikuliere Synode Friesland-Zuid werd voor 25 jaar opgenomen in de Rijksarchiefbewaarplaats te Leeuwarden. Inmiddels is er met de Partikuliere Synode Friesland-Noord al informeel kontakt geweest. Leeuwarden, oktober 1976 S. de Haan. Bijlage 1. OVEREENKOMST VAN 1NBEWARINGGEVING De eerste ondergetekenden, praeses en skriba van de kerkeraad der Gereformeerde kerk te verklaren in bewaring te hebben gegeven, en de tweede ondergetekende, Rijksarchivaris in de provincie Friesland verklaart in bewaring genomen te hebben het aan de Gereformeerde kerk van in eigendom toebehorende archief van de kerkeraad van diakonie van kommissie van beheer van voor zover de daartoe behorende stukken ouder zijn dan het jaar ter plaatsing in de Rijksarchiefbewaarplaats te Leeuwarden en wel op de volgende voorwaarden: 1de bewaring geschiedt gratis voor een termijn van tenminste 25 jaren, ingaande 267

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 14