Het begin Bij het zoeken naar een geschikte publikatiemogelijkheid verkeerden wij in de ge lukkige omstandigheid, dat in deze provincie het 'Friesch Dagblad' verschijnt, een krant met ruim 20.000, voor het merendeel Gereformeerde lezers. Op een verzoek aan de redaktie om medewerking te verlenen, werd zeer positief gereageerd: er werden vlot enige kolommen beschikbaar gesteld, waarin de Rijks archivaris en ondergetekende de plannen uitvoerig publiek konden maken. Sterke nadruk werd gelegd op het bewaren van de archieven ten nutte van het nageslacht, dat anders misschien de waarden en tradities van het Gereformeerde leven zou vergeten. Bovendien wees de Rijksarchivaris er met de meeste klem op, dat bij bewaargeving de kerkeraden eigenaar blijven van hun archieven en dat bovendien de inhoud van vertrouwelijke stukken zonder hun toestemming nooit aan de openbaarheid kan worden prijsgegeven. Op de dag dat het artikel in druk verscheen kwam reeds de eerste reaktie. De kerkeraad van Gaastmeer stond 'niet onwelwillend' tegenover bewaargeving en ver zocht om een onderhoud. Dit verzoek werd uiteraard onmiddellijk ingewilligd. Er volgde een gesprek met de predikant, waarna de kerkeraad enige tijd later besloot zijn archief ter bewaring in Leeuwarden te deponeren. Het vervolg Na de prompte reaktie van Gaastmeer werd het stil. Het hoopvolle begin had ons er echter van overtuigd, dat er meer te bereiken moest zijn. Besloten werd daarom de kampanje nu grootscheeps op te zetten en een rondschrij ven te doen toekomen aan de kerkeraden van alle voor 1900 geïnstitueerde gemeen ten. Dat gebeurde op 8 juli 1975. Drie passages uit deze brief bleken bij nader kon- takt de meeste indruk te hebben gemaakt. Tk laat ze hier volgen: het archiefvormende orgaan blijft eigenaar van het archief'. 'De stukken zijn in beginsel openbaar, maar deze openbaarheid kan door de bewaargevers worden beperkt of tijdelijk uitgesloten'. 'De Rijksarchiefdienst verplicht zich tot het verstrekken van alle inlich tingen, waarover U wenst te beschikken. Hieraan kan op de volgende ma nieren worden voldaan: a. het verstrekken van fotokopieën; b. het voor een periode van ten hoogste vier weken terugzenden van be paalde bescheiden; c. het geven van mondelinge inlichtingen op de studiezaal, waar U ook zelf de stukken kunt raadplegen'. Tezelfder tijd werd de inhoud van deze brief als ingezonden stuk geplaatst in de Friese Kerkbode. Al gauw werd duidelijk, dat deze aanpak de juiste was, want de archieven begonnen nu in een vlot tempo binnen te komen. Het aanbod was spoedig dermate groot, dat het in de cirkulaire gedane aanbod tot een persoonlijk onderhoud van het program ma moest worden geschrapt. 264 1 Dat was een spijtige zaak, want dergelijke gesprekken zijn bijzonder waardevol Bij vrijwel elk onderhoud met een kerkeraad kwamen andere vragen aan de orde, waarvan ik er hier enkele wil vermelden: Zijn de stukken echt veilig opgeborgen? Welke stukken komen voor bewaargeving in aanmerking? Kunt U ons garanderen, dat niet voor de grote klok bestemde archivalia inderdaad gesloten blijven? Wat gebeurt er in geval van bezetting door een het christelijk geloof vijandig gezinde mogendheid? Ik zou nog kunnen doorgaan, maar deze opsomming lijkt mij wel voldoende, temeer, waar voor mijn gevoel de taak van de onderhandelende archivaris duidelijk uit de verf komt: hij moet het vertrouwen van de kerkeraadsleden zien te winnen en hen inwijden in een geheel nieuwe materie. Dat levert soms moeilijkheden op in kleine gemeenschappen, waar de oude Gere formeerde strijdbaarheid nog leeft in de gedaante van een schrikaanjagend forma lisme, dat sommigen ertoe heeft gebracht, ik heb dat werkelijk eens meegemaakt, de Rijksarchiefdienst te vergelijken met het beest uit het bijbelboek Openbaring. Ik hoop echter duidelijk gemaakt te hebben, dat persoonlijke kontakten eigenlijk onontbeerlijk zijn. Helaas ontbreekt daarvoor de tijd. Wij zijn ertoe over gegaan schriftelijk of telefonisch aanvullende informatie te ver strekken. Hiervoor wordt onder meer gebruik gemaakt van een overeenkomst van bewaargeving, waarin alle punten duidelijk op een rij zijn gezet. De ervaring leert, dat toezending daarvan meestentijds wel voldoende is. Negatieve realities en de toestand van de kerkelijke bewaarplaatsen Het ligt voor de hand, dat sommige kerkeraden hebben besloten om niet op ons aanbod in te gaan. In een enkel geval gebeurde dat zonder opgaaf van redenen. Meestal echter werd als voornaamste argument aangevoerd, dat men ter plaatse over een kluis of een andere deugdelijke bewaarplaats beschikte. Ik heb die beweringen natuurlijk niet gekontroleerd. maar uit wat ik gezien heb bij kerken, die wel overgingen tot bewaargeving zou inderdaad kunnen worden opge maakt, dat de archiefzorg bij de Gereformeerden altijd heel behoorlijk is geweest. Het denkbeeld van de reddingsoperatie is al na heel korte tijd naar de achtergrond gedrongen: wij hadden ons van de toestand der archieven en hun bewaarplaatsen een veel te zwarte voorstelling gemaakt. In sommige gevallen was aan de archie ven duidelijk veel zorg besteed: komplete inventarislijsten heb ik meer dan eens aangetroffen; in Heerenveen waren de notulenboeken, verpakt in verzegeld papier, opgeborgen in een bankkluis. Ook elders waren de archieven vanaf het begin zeer kompleet bewaard. Alleen in Scharnegoutum was een aanzienlijk deel van het ar chief door brand verloren gegaan. Verwerking van de ingekomen archieven Voorop gesteld moet worden, dat wij alleen die stukken in bewaring nemen, die 265

Nederlandsch Archievenblad | 1977 | | pagina 13