Varia Microfilms Indonesisch archief naar Nederland. In het kader van het Nederlands-Indonesisch cultureel accoord werden donderdag 25 maart 1976 in de Indonesische ambassade in Den Haag door de ambassadeur. Zijne Exellentie Luitenant Generaal Sutopo Yuwono Projohandoko, aan de algeme ne rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink, microfilms van de registers van de Euro pese burgerlijke stand 1610-1923 overhandigd. De microfilms, afkomstig uit het Arsip Nasional te Djakarta, zullen een plaats krijgen in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Deze voor het familieonderzoek zo belangrijke bron, zal voor het publiek toegankelijk zijn bij het Centraal Bureau voor Genealogie, Nassaulaan 18 in Den Haag. EURIM-congres over informatieresearch Van 23 tot 26 maart is in het RAI-centrum in Amsterdam een Europees congres over de toepassing van research bij het werk van documentatiecentra en bibliotheken gehouden. Dit tweede EURIM-congres1 het eerste vond drie jaar geleden in Parijs plaats duurde drie dagen. Het werd georganiseerd door de Engelse organisatie Aslib2, in somenv/erking met organisaties in België, Frankrijk, Duitsland, Italië en Skandina- vië3. De Nederlandse sponsor was het Nederlands Orgaan voor de Bevordering van de Informatieverzorging (NOBIN). Vierhonderd deelnemers Er waren ongeveer vierhonderd vakspecialisten bijeen uit alle delen van Europa, met inbegrip van de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen, alsmede Israël. 1 EURIM is een afkorting van European conference on research into the management of information services and libraries. 2 De oorspronkelijke betekenis van de naam is Association of Special Libraries and Information Bureaux. 2 Deze organisaties zijn de Franse Association National de la Recherche Technique, de Italiaanse Consiglio Nazionale delle Ricerche, de Deutsche Gesellschaft für Dokumenta- tion, de Belgische Koninklijke Bibliotheek en de gezamenlijke Skandinavisch organisatie Nordforsk. [154] Ook een aantal internationale instellingen zond afgevaardigden, o.m. Euratom en de European Space Agency. De deelnemeds aan "EURIM 2" waren o.a. afkomstig van ministeries en andere overheidsinstellingen, universiteiten en diverse wetenschappelijke instituten, onder nemingen, zowel multinationale als middelgrote bedrijven, en nonprofit-organisaties op het gebied van cultuur, volksgezondheid enz. Het congres werd geopend door de heer H. Reinoud, voorzitter van NOBIN, die ook de eerste van zes zittingen leidde. Tijdens die bijeenkomst werden twee onder werpen behandeld, namelijk de invloed en de verwachtingen van de research op in formatiegebied en de toepassing van onderzoek door permanente researchgroepen. In de laatste plenaire bijeenkomst op donderdagmiddag, die geleid werd door dr. L. Wilson, directeur van Aslib in Londen, behandelde het congres de conlusies van EURIM 2 met betrekking tot de leemten in het totale patroon van de informatie research in Europa. De vice-voorzitter van Eusidic", de Nederlander A. Tomberg van de Koninklijke/Shell in Den Haag, leverde de inleiding voor deze slotdiscussie, waarna het congres werd besloten met een toespraak van dr. L. B. J. Stuyt, voor zitter van TNO. Inleidingen en discussies Tot de onderwerpen, waarover inleidingen werden gehouden, behoorden de invloed van de research op het totale informatiegebied, het functioneren van informatie- en bibliotheekdiensten, de "storage and retrieval" van informatie, het gebruikersonder zoek en de verspreiding van research-resultaten. De inleidingen werden o.a. gehouden door prof. B. C. Vickery van het University College in Londen, mevr. M. Wolff-Terroine van het Franse Bureau National de 1'Information Scientifique et Technique, dr. M. Cremer van het Duitse Institut für Dokumentationswezen, L. N. Rolling van de documentatie-afdeling van de Europese Commissie, K. Klintpe van de Deense Tekniske Oplysningstjneste en dr. W. Kunz van de Studiengruppe für Systemforschung in Heidelberg. Tot de Nederlandse in leiders behoorden J. van Halm van VMF, dr. V. Stibic van Philips, N. Osinga van Gist-Brocades en dr. R. Blanken en B. T. Stern van Excerpta Medica. Expositie en demonstratie In verband met het EURIM-congres werd in het RAI-gebouw geëxposeerd door een aantal leveranciers van informatiepakketten en uitgevers in verschillende landen, waaronder het European Translations Centre in Delft, het Engelse Commonwealth Agricultural Bureau en het Inspec-systeem van The Institution of Electrical En gineers in Londen, alsmede de Amerikaanse Cambridge Scientific Abstracts Inc. In kamer 10 van het congrescentrum werden tijdens het congres demonstraties ge geven met een systeem van toegang tot een geautomatiseerde informatiedienst, waar mee men "on-line" verbinding heeft via de gewone openbare telefoon, zodat men in een "gesprek" met de computer de gewenste informatie verkrijgt. 1 Eusidic is de European Association of Scientific Information Disseminaton Centers. [155]

Nederlandsch Archievenblad | 1976 | | pagina 37